Forumi Evolucion

Simbolet me Prestigjoze ne Bote

Shko poshtë

Simbolet me Prestigjoze ne Bote

Mesazh nga Vizioner prej Sun May 16, 2010 8:21 am

PentagramiKatedralja e Amiens, eshte nje nga Manifestet me te fuqishme te Besimit te Chrishtit, e cila eshte e punuar ne Gure.
Ajo perfundoji ne Vitin 1366 dher punimet zgjaten 150 vjet. Generacione te tere punuesish te gurit, lane shenjat e punes se tyre ne kete Katedrale. Eshte Epoka ku keta punues te gurit u bashkuan me qellimin te ndryshonin Boten me punimet e tyre. Jane keto, qe me vone do te ndertonin Katedralet ne Veri te Frances ne Chartres dhe Amiens.
Ato, ne punimet e tyre, nuk do t'i fshihnin shenjat e punuara por qellimi i tyre ishte te beheshin te dukshme per cdo njeri. Nje nga keto shenja eshte dhe Pentagrami me pese cepa, Pentagram i cili eshte me i "frikshmi" dhe simboli me Magjik i njerzimit.
Ky Pentagram ishte simboli me i dashur i Pythagoras.
Prejardhja e ketij Pentagrami, eshte para Chrishtit. Pythagora e adhuronte kete Pentagram me majen lart si simbol te harmonise shpirterore dhe, me vone u quajt simbol i mbrojtjes nga e keqia.
Chrishteret e pare, shikonin te pese cepat, pese plaget e Chrishtit.

_________________
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Simbolet me Prestigjoze ne Bote

Mesazh nga Vizioner prej Sun May 16, 2010 8:39 am

Shenja, per nje rregullsi Bote te ReNe Epoken e Mesjetes, Kisha ju kundervu te gjitha simboleve qe i benin "konkurence" Kryqit duke i shkaterrur. Nje nga keto ishte dhe Pentagrami. Me domethenien e tij matematike ne vetevete, ato i qujten-epitetune Demagoget e Inquisitionit si Simbol te Satanit. Inquisitionistet ndiqnin cdo njeri qe pergjerohej per pentagramin me pese cepa.
Ato vrane dhe muratoret-artistet qe punonin keto shenja, megjithse artistet e quanin kete simbol me pese cepa si Simbol te Drites dhe Drejtesise. Papet e asaj kohe kishin frike te humbjes se Monopolit te Kryqit duke lejuar simbole te tjera.

_________________
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Simbolet me Prestigjoze ne Bote

Mesazh nga Vizioner prej Sun May 16, 2010 9:13 am

Kryqi - nje Trik PropagandeNe Tresoret-Arkivat e British Library ne London, gjendet Thesaret me te vlefshme te besimit Chrishter: Exemplari me i vjeter i qe existon per "Testamentin e Ri".
Codex Sinaiticus eshte i kohes diku nga vitet 330 und 360 mbas Christus. Ky u gjet ne vitin 1844 ne nje Manastir shume te vjeter ne ishullin Sinai dhe nepermjet rrjeshtave ne kete testament, kuptohet qe Kryqi ka qene thjeshte nje simbol qe existonte por jo qe ka prejardhjen nga Kryqezimi i Chrishtit. Kjo gje vertetohet dhe ne dokumentet e Evagenlisteve te vjeter, te cilen ndodhen ne Greqi ku nuk shkruhet se Chrishti eshte exekutuar ne nje Kryq por thjesht ne nje Dru.
Kryqi dhe Rrethi jane dy simbolet me te vjetra te njerzimit dhe kane prejardhje Heidnisch. ne Kultura te ndryshme, Kryqi u njoh si simbol i Botes. I rene ne krah, paraqet Axin e Botes kurse i ngritur Horizontin.
Ne te vertete, Kryqi u be simbol i Chrishterizmit kur Mbreti i Heindischeve Konstantin, ne shekullin e 4-ert u kthye ne i Chrishtere ku dhe Chrishterizmin evendosi Zyrtarisht si Religion-Fe te popullit te vet.

Propaganda per Kryqin

Nje trik i propagandes e "fitoji" Kryqin per Chrishterizmin. Konstantini perhapi ne Romen e vjeter legjenden qe fitoji nje beteje-lufte vetem pse ushtaret vizatuan nje Kryq ne Mburojat e tyre. Ky simbol i kishte dale atij naten, para betejes, ne enderr. keshtu, ne shekujt e ardhshem, Kisha beri nje Propogande te madhe per Kryqin dhe u harrua prejardhja e tij, duke u kthyer ne simbol te Kishes.

_________________
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Simbolet me Prestigjoze ne Bote

Mesazh nga Vizioner prej Sun May 16, 2010 9:34 am

Kaaba - Nje Thesar nga qielliSka asnje vend ne Bote qe nderohet-vlersohet me shume nga Muslimet se sa Kaaba.
Ky simbol ne forme Kubi qe qendron ne qender te Mekas simbolizon fuqine e Allahut.
Ndertesa ne vetvete perbehet, eshte ndertuar me tulla dhe Mermer dhe qe mbulohet nga copa-perde te zeza. Simboli kryesor dhe i cmuar, eshte aty vetem nje Gur i Zi i cili eshte vendosur ne anen e jashtme te mureve dhe qe cdo vizitor atje deshiron ta puthi.

E fshehta e ketij Guri te Zi

Prejardhja eshte akoma enigme. Gojdhenat thojne qe ka rene nga qielli per t'i treguar Adamit dhe Eves ku ato te ndertonin Tempullin. E vertete eshte qe ky Gur eshte ose ka qene pergjerues shume kohe me pare se te ndertohet Tempulli dhe zhvillimin e Muslimanizmit.
Muhamedi beri nje "levizje" te zgjuar duke u "futur" kete Gur si simbol te Muslimanve duke marre keshtu dhe adhuruesit e ketij Guri ne Fene-Besimin Musliman.Pra, ai perdori fuqine e Gurit.
Ky Gur ka shume mundesi te kete rene nga qielli megjithse shkencetarve-studiusefe nuk iu eshte lejuar ta analizojne! mendimi eshte se kemi te bejme me nje Meteorit.


Edituar për herë të fundit nga Vizioner në Sun May 16, 2010 7:50 pm, edituar 1 herë gjithsej

_________________
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Simbolet me Prestigjoze ne Bote

Mesazh nga Vizioner prej Sun May 16, 2010 9:49 am

Numri 666Ne nje nate, ne Korrik te vitit 64 mbas Chrishtit, ne Romen e vjeter, fillon nje shtepi te digjet. Zjarri del jashte kontrollit dhe fillon te djegi shume pjese te qytetit. Ne nje periudhe prej 9-te ditesh digjen gati te gjitha pjeset e qytetit.
Pyetja qe lindi ishte: E ka vendosur zjarrin Mbreti Nero per te perfituar toke per ngritjen-ndertimin e Pallateve te tij??!!! Ky dyshim, u perhap aq shpejt sa dhe zjarri qe dogji qytetin. Fuqia e Neros po lekundej.
Per kete arsye, Mbreti duhej te gjente nje shkatar qe te kthente reputacionin. fajtore u bene shume te Chrishtere te cilen u denuan dhe me vdekje. Ne kete Epoke u krijua-lindi dhe Mythusi i Kundra Christeve: Mberritja e satanit-Shejtanit, me paraqitje Njeriu per te shkaterruar besimin qe existonte. Dhe numri 666 ishte nje nga keto shenjat.

_________________
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Simbolet me Prestigjoze ne Bote

Mesazh nga Vizioner prej Sun May 16, 2010 10:08 am

Codi i AntichristenNe kohet e sotme, mendohet se mbas numrin 666 fshihet emri i Neros.
Codi i numrit 666 eshte nje kombinacion tradite e Judeve-Cifuteve.
Per hebrejte, germat kane dhe fuqi-kuptim me shkronjat.

Ne kohen e Johanes(ke Bibla), Mystika e numrave ishte e perhapur ne te gjithe Boten.
Per 666-ten ka nje interpretim te vecante: Johannes ka parashikuar Antichristet.

_________________
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Simbolet me Prestigjoze ne Bote

Mesazh nga Vizioner prej Sun May 16, 2010 10:39 am

Swastika - Simbol i perdorur nga FashistetFoto te marre me Satelit. Keto foto tregojne US-Naval Base ne Coronado me Nazi-Simbol.
Nga qielli shikohen 4-ter ndertesa ne forme "L" qe simbolizonin dhe simbolin Nazist.

Ne Europe, duke e pare nga qielli-me Satelit, shikohen shume ndertesa, parqe etj qe kane kete forme te simbolit. Ky-keto simbole jane shenjat e fundit e sundimit Nazit. Por pyetja qe limd eshte: Pse ta kete nje ndertese-komplex ushtarak ne USA?! Po te kthehemi ne vitet 30-te, ne Gjermani sundonte Hitleri por, dhe ne USA kishte rruma antisemite. Millionen amerikaner ishin simpatizante te partise naziste. Ne Madison Square Garden partia naziste mbajti nje Konverte gjigante ne ate kohe. Simboli i tyre ishte:George Washington para kryqit Nazist. Edhe heroji popullor Charles Lindbergh ishte nje nga simpatizantet e nazismit gjerman. Si dhe shume Bose te ekonomise dhe politikane (nder to dhe gjyshi i George W. Bush) perdoren te gjitha fuqite ta instalonin Nazizmin ne USA. Kur Amerika, ne vitin 1942, i shpalli lufte gjermanise, nxorri dhe partine naziste jashte Ligjit.
kete simbol, duke e pervetesuar nazizmi gjerman, mori dhe kuptimin e shtypjes, luftes dhe vrasjen e popujve. asnje simbol tjeter, nuk eshte shnderruar ne nje simbol pervers si ky.
Prejardhjen e tij ky simbol, qe quhet "Swastika" e ka nga Hindismus qe perkufizon Lumturi dhe Sherim( sa ironi). Dhe ne Amerike ishte ky simbol i respektuar, derisa erdhi fashizmi!

_________________
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Simbolet me Prestigjoze ne Bote

Mesazh nga Vizioner prej Sun May 16, 2010 10:58 am

Syri - Simbol i nje SuperfuqieDy vjet mbas daljes ne qarkullim te 1-Dollar=Banknote, Syri mbi te u be figura me e perhapur ne Amerike!
Kjo Banknote, u shperdoru kaq shume, sa u detyruan ta hiqnin nga qarkullimi.
Spekulacionet per domethenien e Syrit mbi te, ishin te shumta.
Asnje Amerikan, deri me sot nuk e di se cfare kuptimi kane keto dy lidhje: Piramida dhe Syri i shkeputur mbi te!

Si erdhi Syu ke Dollari?

Historia fillon ne vitin 1776 kur Amerika u clirua nga sundimi Britanik.
U formulua Pavaresia dhe, nje Komision u caktua te krijoji Siglen e Amerikes se Pavarur=Shtetit Amerikan. Mbas gjashte vjetesh diskutimesh u vendos per Simbolin: Koka e bardhe e Shqiponjes se Detit por, kjo sigel kishte dhe nje faqe mbrapa, e cila u la ne harrese ose me sakte, nuk paraqitej si ana e perparme ne dukje. Pra, ne kete anen tjeter te "Medalies" ishte vene Piramida me Syun dhe poshte jane fjalet „novus ordo seclorum" ! Cfare kuptimi -domethenie ka Piramida aty, nuk diehet akoma pervecse hipotezave.

_________________
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Simbolet me Prestigjoze ne Bote

Mesazh nga Vizioner prej Sun May 16, 2010 11:16 am

Numri 13 - Dera per ne sketerreE Premte, 13 Tetor te vitit 1307 ne te gjithe Europen perendimore, ndigjoheshin thirrjet e te exekutuarve nga Papa qe digjeshin ne dhomat e vdekjes = Inquisition. Me urdher te mbretit te Frances Papa dogji te gjithe si Lutes te Satanit.

Deri ne kohet e sotme, 13-ta eshte si nje numer qe nuk sjell mbaresi. Quhet si shuma e te gjithe shpirterave te keqinj. Miku i 13 ne shtepine e jesusit ishe Juda(qe njihet si tradhetari i tij). Ka dhe shume gojedhena te tejra si dhe statistika te marra gjate kohrave e viteve te ndryshme te cilat tregojne qe e premtja 13 eshte nje dite qe nuk sjell fat por vetem fatkeqesi.

_________________
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Simbolet me Prestigjoze ne Bote

Mesazh nga Lilly prej Sun May 16, 2010 5:29 pm

Vizioner,shume interesante tema,urime Smile

_________________
Lumturi nuk do te thote te besh ate qe do por te duash ate qe ben.
avatar
Lilly
Global Moderator
Global Moderator

Anzahl der Beiträge : 751
Reputation : 10
Anmeldedatum : 13/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Simbolet me Prestigjoze ne Bote

Mesazh nga Eria prej Sun May 16, 2010 5:37 pm

Une kam qene numri 13,nxenesja e 13 e regjistruar ne shkollen time Smile...Kam pasur numer amze 13...Sme ka ecur ters Smile))..
Ps.Love Mace

_________________
Nje dite qe bosh vjen dhe une nuk jam me ty..nje dite qe koha s kthen...dhe une te dua ty....per mua je ti.....nuk ka me tjeter veeend...jooooo
avatar
Eria
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 430
Reputation : 4
Anmeldedatum : 14/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Simbolet me Prestigjoze ne Bote

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi