Forumi Evolucion

Te respektosh rregullat!

Shko poshtë

Te respektosh rregullat!

Mesazh nga Sennia prej Sat Mar 27, 2010 10:16 pm

Perse njerezit i respektojne rregullat morale, shoqeore , ligjet apo gjithcka qe shoqeria vendos? Keto rregulla respektohen sepse e ndjejne se jane te drejte apo nga frika e ndeshkimit? Si ndihesh kur je i detyruar te respektosh rregulla qofte edhe jo te drejta? A mund ti shmangim ato?
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Te respektosh rregullat!

Mesazh nga darwini prej Wed Mar 31, 2010 10:49 am

Hmmmmm nje teme shume e bukur,por me shume hapsira diskutimi.

Ne shoqerite e konsoliduara,me nje demokraci te vjeter,ligji zbatohet ne mynyre te vetdijshme,kuptohet si rrjedhoje e nje tutele shumevjecare,ndersa ne shoqerite postkomuniste,ku me pare kane vepruar diktatura te egra,zbatimi i ligjit eshte fillestar,i pa detyrueshem nga institucionet shteterore dhe individi.

Marrim rastin e levizjes se lire te familjeve ,nga veriu drejt Shqiperise se mesme,zaptimi i territoreve dhe ngritja e ngrehinave sipas deshires,tregon se shoqeria shqiptare eshte nje shoqeri Piramidale,ku fluksin e orienton Njeshi ne mynyre 'valore' deri ne baze,pra jo ne mynyre ligjore.

Por brenda kesaj shoqerie ekzistojne dhe elemente(individe) te zbatimit te ligjit ne mynyre te vullneteshme dhe serioze,sepse ata nuk mund te jetojne ndryshe,pa keto korrniza jetike.

Shikoni vetem pagesen e energjise elektrike,se c'katrahure ndodh,kur ligji eshte i barabarte per te gjithe.Do te duhet shume kohe qe ligji dhe drejtesia te vendosen realisht,kjo do te ndodhe kur
-politika te leshoje hapsirat per drejtesine qe kjo te jete vertete e pamvarur
-te kemi nje ngritje kulturale dhe ekonomike te shtreses varfer,qe ze rreth 85% te popullsise.

Ndersa rregullat morale e shoqerore,ndjehen me te drejtperdrejta per tu zbatuar,sepse jane te lira,pa detyrim dhe qe jane vendosur ne mynyre te heshtur nga vete shoqeria,por qe kane vulen e 'detyrimit' ne respektimin e tyre.

Ne tersi ligji zbatohet vetem atje ku shteti vepron me te gjitha hallkat e tij.....


avatar
darwini
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 23
Reputation : 0
Anmeldedatum : 26/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Te respektosh rregullat!

Mesazh nga Sennia prej Thu Apr 01, 2010 8:42 pm

Shoqeria i ka te domosdoshme ligjet e rregullat . Jeta pa rregulla ne pergjithesi eshte kaos. Ndodh qe njerezit i respektojne rregullat sepse ato kane qene gjithnje dhe njerezit jane mesuar me to e duken te domosdoshme. Eshte kjo qe permendi siper Darwini, se rregullat morale respektohen me mire, kjo sepse jane te trasheguara, e nejrezit Pjesa tjeter e rregullave respektohen ndoshta nga frika e ndeshkimit te mosrespektimit te tyre.

Rregullat lindin me njeriun e mbarojne me te- por ndonjeher eshte mire ti mos i marrim shume serioizisht. Smund te pranojme cdo gje qe na ofrohet-ndonjehre eshte nje rruge e mire tejkalimi i tyre...
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Te respektosh rregullat!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi