Forumi Evolucion

Ne shtepi me vjehrren?

Shko poshtë

Ne shtepi me vjehrren?

Mesazh nga Sennia prej Thu Mar 25, 2010 7:59 pm

Mendoj se eshte nje nga temat me te perhapura ne Shqiperi. Te rinjte kur vendosin te martohen, vecanerisht vajzat deshirojne te jetojne ne nje shtepi te vecante, ne kontakte sa me te largeta me vjehrrat e tyre. Si mendoni perse ndodh kjo?
Po ju si te vepronit ne nje situate te tille?
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ne shtepi me vjehrren?

Mesazh nga Eria prej Thu Mar 25, 2010 8:08 pm

Une se kam problem vjehrren po se di a do me kete ajo mua problem :D...Ne pergjithesi vjehrrat behen xheloze se skane me vemendjen totale te djalit,vemendja dhe dashuria ndahet me gjysem...dhe dikush tjeter ve rregull ne shtepi dhe drejton punet...Po qelloi vjeherr e urte,qe ben punet e saja dhe nuk grricet me mua,skam asgje kondra te jetoje me ate..po qe grricese dhe gjithcka qe bej une ti duket gabim,mora rreckat dhe shtepi me vete...e keqja eshte se duhet bindur burri :D.....Une jam shume e urte dhe e dashur po sme hyre ne hak..po me hyre ne hak..me vjen keq :D...

_________________
Nje dite qe bosh vjen dhe une nuk jam me ty..nje dite qe koha s kthen...dhe une te dua ty....per mua je ti.....nuk ka me tjeter veeend...jooooo
avatar
Eria
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 430
Reputation : 4
Anmeldedatum : 14/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ne shtepi me vjehrren?

Mesazh nga Sennia prej Thu Mar 25, 2010 8:12 pm

Pavaresisht se une jam e vogel dhe shumeeee larg kesaj , mendoj se ky paniku i "mamavjerres" eshte i kote. Sigurisht qe cifti do te kete hapesiren e tij, por kjo sdo te thote qe te harrojme ata qe na sollen ne jete per shkak te deshirave tona egoiste. Kjo varet edhe nga situata , por nuk eshte e mire qe prinderit ti lesh diku shume larg dhe te jetosh vetem e ti shohesh nje here ne shume kohe. Ne nje moshe te tille ata kane nevoje me shume per femijet e tyre ashtu si ne kemi patur nevoje per ta kur u rritem.
Perseris se kjo varet shume nga situata dhe rrethanat, por ne nje situate te nevojshem, nusja nuk ka pse ta shohi te padurueshme gjendjen e te jetuarit me vjehrren pavaresisht menyrave te jetuarit e konceptuarit te jetes Smile
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ne shtepi me vjehrren?

Mesazh nga esteri prej Thu Mar 25, 2010 8:58 pm

per mendimin tim vjerra ste prish pun nese esht nje vjerr e thjesht pa pretendime, qe shikon punen e vet. po po doli ndonje kuceder qe pervec cunit te vet mos te doj asnje tjeter ateher kjo sjell qe ajo nuk do doj as niper dhe as mbesat e veta. nga kjo me mir eshte te rrish larg dhe 'kur te shoh me sy me merr malli per ty' sesa "burre mora , burre s'gezova".....
avatar
esteri
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 28
Reputation : 0
Anmeldedatum : 12/03/2010
Alter : 24

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ne shtepi me vjehrren?

Mesazh nga Lilly prej Sun Jun 06, 2010 4:26 pm

Une kam jetuar me vjerren per 3 vitet e para te marteses,gjalle jam ende :geek:
Nuk e shoh aspak problem te jetosh me prinderit e burrit,nqs ti e do ate djalin qe je martuar atehere duhet rrespektuar edhe familja e tij,perndryshe cfare gezuan keta prinder qe martojne femijet.Vjerra eshte nje ndihme e madhe,kur hap nje familje te re,mua personalisht me ka ndihmuar pa mase vjerra me kujdesin per vajzen time edhe e kam vleresuar dhe rrespektuar gjithmone.Tani nuk po them se do t'a duash si nenen tende por te pakten duhet t'a respektosh si nenen e burrit tend.Ne nje bisede qe kam bere me nje vajze po me thoshte se nuk donte tja dinte fare per familjen e burrit te saj,aty me acaroj edhe i thashe qe do kish bere mire qe te gjente ndonje jetim per burre meqenese sdo ta dish per familjen e tij.Ne jug,te pakten ne qytetin ku kam jetuar une,e vetmja mundesi ekonomike ishte emigrimi ne shtetin fqinje Greqi,duke lene nusen edhe kalamajte ne Shqiperi.Tani kish rraste qe keto nuset jo vetem do te jetonin me prinderit e burrit por edhe motrrat apo vellezerit e tij te pa martuar.Deri me sot nuk kam degjuar qe vdiq ndonjere se ka pas jetuar me familjen e burrit :geek:

_________________
Lumturi nuk do te thote te besh ate qe do por te duash ate qe ben.
avatar
Lilly
Global Moderator
Global Moderator

Anzahl der Beiträge : 751
Reputation : 10
Anmeldedatum : 13/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ne shtepi me vjehrren?

Mesazh nga e panjohura prej Fri Jul 02, 2010 12:44 am

Te jetosh me vjerren nuk eshte veshtire,por te gjitha duhet t'i kuptojm qe ajo nuk eshte asgje tjeter perveq,nje luft gjeneratash,dmth.ka ndryshim te jeteses ne kohen e vjerres dhe te nuses..
avatar
e panjohura
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 383
Reputation : 0
Anmeldedatum : 22/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ne shtepi me vjehrren?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi