Forumi Evolucion

Evolucion apo Krijim?

Shko poshtë

Evolucion apo Krijim?

Mesazh nga Sennia prej Sun Mar 21, 2010 3:12 pm

Ne qeniet njerzore, kemi arritur shume larg me punen dhe dijet tona. Por ende nuk kemi faktuar menyren se si lindem si qenie njerezore. Keshtu shkencaret apo vet njerezit kete e shprehin thjesht me bindjet e tyre duke u bazuar ne 2 teori themelore:
Kemi ardhur si rezulatat i Evolucionit apo jemi qenie te krijuara (nga Zoti)?Nese keni ndonje teori tjeter mund ta thoni. Diskutim te kendshem Smile
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Evolucion apo Krijim?

Mesazh nga Vizioner prej Sun Mar 21, 2010 8:35 pm

Po mendimi jot Sennia??!!!

_________________
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Evolucion apo Krijim?

Mesazh nga Sennia prej Mon Mar 22, 2010 9:51 am

Vizioner shkruajti:Po mendimi jot Sennia??!!!

Une shtova pyetjen, me intereson te di disa pergjigje, pavaresisht se une kam nje mendimin timin per kete..por preferoj te nderhyj me vone. Smile

Ti si mendon ?
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Evolucion apo Krijim?

Mesazh nga Vizioner prej Mon Mar 22, 2010 8:55 pm

Sennia, ti duhet ta kuptoje dhe jo t'me pyesje, sepse perderisa une kam hap nje Forum me Titullin "Evolucion", besoj ne te dhe JO ne Teori te tjera!!!!!!!
---------------------------------------

Ky eshte Evolicion:


Para, rreth 65 Miliard vitesh, u krijuan Primatet e pare. Bota ishte krejt ndryshe me tani. Amerika Veriore ishe e bashkuar me Europen por, jo me Ameriken e Jugut. India nuk ishte akoma pjese e Asise dhe Australia ndodhej afer Antarktis.
Gati e gjithe Toka, influencohej nga Klimat Tropike dhe Subtropike.
Primatet e pare, qe quhen dhe "Protoprimaten", ishin kafshe nate qe jetonin me shume neper Peme, te ngjashem me Ketrat e sotem dhe, pelqenin Klimen e ngrohte por te lagesht.
Primatet e pare te ngjashem me Majmunet, jetonin rreth para 34 Milarde vjetesh. Biloget kane gjetur Fosiliet e tyre ne Egjypt, Kine dhe Amerike. Nje nga keto Majmune ishin "Aegyptopithecus". Ai ishte i madh sa nje Mace dhe jetonte ne Peme si dhe ishte gjithngrenes!
Nga 23 deri ne 5 Miliard vite (hecim gjithmon mbrapsht me vitet, per te arritur ke Kalendari i sotem), Toka pesoji zhvillime dhe ndryshime te medha. Nje pjese e madhe e pyjeve ne Afrike dhe Asi u zhduken. Si rrjedhoje, linden-u krijuan kushte te reja ne toke dhe, PIKERISHT ne ate kohe u zhvilluan Prejarrdhesit tane Majmunet!
Nje pjese-grup i ketyre Majmuneve, iu pershtat jetes ne periferi apo rreth Savanes dhe njifen si me te afermit me NE-Njerizit, te cilet quhen-njifen dhe me emrin "Dryopithecus".
Nga ky grup, 5 Miliarde vite me pare, u krijuan Miozenet dhe me vone Hominiden!!!
-------------------------------

Uroj qe sado pak te te jem pergjigjur Sennia! Smile

_________________
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Evolucion apo Krijim?

Mesazh nga Sennia prej Mon Mar 22, 2010 9:56 pm

Keto teza kane kohe qe jane hedhur posht , nuk po mbeshtet me teoria e darvinit per kete. Ne materialin qe dhe, thua se ky proces ka nisur para 23 miliare vjetes. Si ka mundesi kjo kur ne dime qe Toka u formua kur u krijua sistemi diellor para 4.6 miliarde vjetesh?
Kete vura re une tani, por di qe gjenetikisht keto teori jane hedhur posht dhe mbeshtes teorine e Darvinit per perzgjedhjen natyrore e cila ka vepruar pas krjimit te njeriut.

Une me "evolucion"nuk kuptoj vetem evolucionin si teori e prejardhjes sone, Evolucioni simbolizon per mua zhvillimin, ne te gjitha aspektet!
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Evolucion apo Krijim?

Mesazh nga Vizioner prej Mon Mar 22, 2010 10:10 pm

Sennia, lexoji mire ndarjet ne Vite!!!!
- Ne teme thua-shkruan per KRIJIMIN - QENIEN = Njerzit, prandaj jam pergjigjur duke iu permbajtur Pyetjes tende!

(Ne)Evolicion eshte gjithe Jeta, hapsira-Kosmosi, fenomene Biologjike dhe Fizike pra, ti e ke shtruar pyetjen rreth Qenies=Qelizes Biologjike!!!!!

Tjeter, kete Teme, per Evolucion, une e kam hap ke Gjuha gjermane-Zone e Lire (Aty ke per Evolucionin ne pergjithesi) dhe po munde perktheje!

_________________
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Evolucion apo Krijim?

Mesazh nga Sennia prej Mon Mar 22, 2010 11:26 pm

Vizioner, une thash se evolucionin nuk e marr vetem ne kontekstin e prejardhjes njerezore per tu pergjigjur ty ne parantezen tende per titullin e forumit, pra une mendoj se titulli i ketij forumi simbolizon zhvillimin ne teresi jo thjesht teorine e prejardhjes njerezore.

Tani te kthehemi tek tema, ne prejardhjen e qenies njerezore, per te cilin une nuk i besoj teorise se kalimit nga majmun ne njeri, sic e shpjegove ti kjo ka nisur rreth 23 miliarde vite me pare kur une di qe Toka eshte krijuar para 4.6 miliarde vitesh, ne mos eshte gabim libri shkencor ku une e kam lexuar kete. Kur Toka eshte krijuar me vone, ku kane jetuar keta majmun?
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Evolucion apo Krijim?

Mesazh nga Vizioner prej Mon Mar 22, 2010 11:56 pm

Sennia shkruajti:Vizioner, une thash se evolucionin nuk e marr vetem ne kontekstin e prejardhjes njerezore per tu pergjigjur ty ne parantezen tende per titullin e forumit, pra une mendoj se titulli i ketij forumi simbolizon zhvillimin ne teresi jo thjesht teorine e prejardhjes njerezore.

Tani te kthehemi tek tema, ne prejardhjen e qenies njerezore, per te cilin une nuk i besoj teorise se kalimit nga majmun ne njeri, sic e shpjegove ti kjo ka nisur rreth 23 miliarde vite me pare kur une di qe Toka eshte krijuar para 4.6 miliarde vitesh, ne mos eshte gabim libri shkencor ku une e kam lexuar kete. Kur Toka eshte krijuar me vone, ku kane jetuar keta majmun?


Sennia, per Emrin e Forumit ashtu eshte, ate kuptim te pergjithshem ka POR, ketu po flasim-shkruaj rreth Temes tende, pyetjes tende qe e ke theksuar me te zeze dhe aty pyet per qeniet!!!!!!

Tjetra: qe ti e di apo e ke lexuar qe Bota eshte krijuar para-rreth 4.6 ML viteve, e ke paksa gabim ose lexuar gabim: Planeti jone, nuk eshte krijuar para 4.6 apo 5 ML viteve, ai ka existuar por DHE KETU ESHTE THELBI, forca e njohurive shkencore te Historianve, Biologve dhe te tjerve qe meren me kete fushe, KA ARRITUR QE TE VERTETOJE me SAKTESI (ose ne perqindje te madhe besuese) deri ne 5 ML vjet mbrapsht!
Planeti jone, ka existuar ne forme dhe strukture tjeter nga kjo qe njohim ne!

Tani dhe nje gje: Ato qe shkruajta, une nuk i shpika nga mendja ime por, nga Literatura! Nuk mund te jap mendime nga koka ime. Nuk ja lejoj vetes te hedh hipoteza ose me keq, ti paraqes si fakte Hipotezat!

p.s. me pelqen diskutimi me ty Smile

_________________
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Evolucion apo Krijim?

Mesazh nga Sennia prej Tue Mar 23, 2010 3:34 pm

Po dihet se matarialin e ke marr diku, kjo ska nevoje per shpjegim, por une me shembullin qe te thash thjesht u perpoqa te vija ne dukje se teoria qe ti solle nuk duhet aq e sakte, duke patur parasysh kete mosperputhje periudhash.
Duke patur parasysh qe kete teori e sjellin shkenctar dhe studiues, e bejne kete teori me"me kembe e toke" pra me te besueshme, por ja qe edhe ata gabojen e nuk qenkan te sakte. Keshtu nuk duhet marr si e cuditshme hipoteza te tjera te cilat mendja jone racionale nuk i koncepton dot. Njeriu eshte nje qenie perfekte, por shume "injorant", duke dikur qe ajo cka dime ne eshte kaq pak. Aftesia jone racionale eshte kaq e paket sa i le hapesira te gjera fenomeneve te tjera, te papranueshme nga aryseja jone, por qe mund te ekzistojne, sic eshte ideja e krijimit nga nje qenie supreme. Keshtu une kete hipoteze nuk e perjashtoj por as e konfirmoj.
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Evolucion apo Krijim?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi