Forumi Evolucion

Euro 2012

Shko poshtë

Euro 2012

Mesazh nga Vizioner prej Sat Feb 06, 2010 10:07 pmsocer socer socer socer socer socer
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Hidhet Shorti me 7.2.2010

Mesazh nga Vizioner prej Sat Feb 06, 2010 10:12 pm

Të dielën në orën 12:00, në Pallatin e Kulturës dhe Shkencës në Varshavë, në prani të delegacioneve të 53 vendeve pjesëmarrëse në eliminatoret e Euro 2012, do të nisë ceremonia e hedhjes së shortit të fazës kualifikuese në grupe të Euro 2012. Fjalimin përshëndetës do ta mbajë presidenti i UEFA-s, Mishel Platini, ndërsa sekretari i përgjithshëm Devid Tejlor, do të udhëheqë hedhjen e shortit. Krahas sekretarit të përgjithshëm Tejlor, do të jenë edhe katër emra të mëdhenj të futbollit polak dhe ukrainas, që kanë pranuar të përfaqësojnë vendet e tyre si ambasadorë të UEFA Euro 2012. Zbigniev Bonjek dhe Andzhej Sharmah, dy ish futbollistë të kombëtares polake, do të jenë përfaqësues të vendit të tyre, Polonisë, sikurse Andrej Shevçenko dhe Oleg Bllohin, që do të përfaqësojnë Ukrainën. Zbulimi një e nga një i golave do të shuajë emocionet e përfaqësuesve të 51 vendeve si dhe të tifozëve të shumtë në të gjithë Europën, që do të kenë mundësi ta ndjekin direkt këtë eveniment. UEFA, qeveria e futbollit europian, shpalli zyrtarisht vazot e skuadrave për shortin e Kampionatit Europian 2012, finalet e të cilit do të zhvillohen në Poloni e Ukrainë. Spanja, kampionia në fuqi e Europës, është midis nëntë ekipeve me koeficientin më të lartë për shortin kualifikues të Euro 2012, që do të hidhet në kryeqytetin e Polonisë, Varshavë, më 7 shkurt 2010.
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

PROCEDURA E SHORTIT

Mesazh nga Vizioner prej Sat Feb 06, 2010 10:13 pm

Për eliminatoret e Kampionatit Europian 2012, do të formohen nëntë grupe, ku përfshihen gjashtë grupe me nga gjashtë skuadra dhe tre të tjera me nga pesë skuadra, prej të cilëve në finale do të shkojnë 14 ekipe, që u bashkangjiten dy vendeve bashkëorganizatore, Polonisë dhe Ukrainës. Vazot e shortit janë kompozuar në bazë të koeficientit që ka çdo ekip kombëtar në renditjen specifike të UEFA-s, të finalizuar pas përfundimit të eliminatoreve të Kupës së Botës. Kampionia aktuale e Europës, Spanja, është automatikisht në krye të ekipeve të vazos me numër 1. Të gjitha grupet do të kenë nga një vend nga pesë vazot e para dhe gjashtë grupet e para do të kenë edhe nga një ekip prej vazos me numër 6.

socer socer socer socer socer
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

KOMPETICIONI KUALIFIKUES

Mesazh nga Vizioner prej Sat Feb 06, 2010 10:14 pm

Ekipet në çdo grup do të luajnë kundër njëri-tjetrit me sistemin vajtje-ardhje, me një kalendar të programuar në marrëveshje me kalendarin ndërkombëtar midis shtatorit të vitit 2010 dhe tetorit të vitit 2011. Nëntë fituesit e çdo grupi kualifikohen direkt. Tetë ekipet e dyta do të zhvillojnë plejofe midis tyre në muajin nëntor 2011. Vendi i dytë më i mirë në raport me ekipet që renditen në vendet e para, të treta, të katërta dhe të pesta në grupet kualifikuese kualifikohet direkt.

socer socer socer socer socer
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Euro 2012

Mesazh nga Vizioner prej Sat Feb 06, 2010 10:19 pm

Ndarja e vazove për shortin të 53 ekipeve pjesëmarrëse në Euro 2012


Vazo 1: Spanja, Gjermania, Holanda, Italia, Anglia, Kroacia, Portugalia, Franca, Rusia

Vazo 2: Greqia, Cekia, Suedia, Zvicra, Serbia, Turqia, Danimarka, Sllovakia, Rumania

Vazo 3: Izraeli, Bullgaria, Finlanda, Norvegjia, Irlanda, Skocia, Irlanda V., Austria, Bosnja

Vazo 4: Sllovenia, Letonia, Hungaria, Lituania, Bjellorusia, Belgjika, Uellsi, Maqedonia, Qipro

Vazo 5: Mali i Zi, Shqipëria, Estonia, Gjeorgjia, Moldavia, Islanda, Armenia, Kazakistani, Lihtenshtejni

Vazo 6: Azerbaixhani, Luksemburgu, Malta, Ish. Faroe, Andora, San Marino
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pjesëmarrjet e Shqipërisë...

Mesazh nga Vizioner prej Sat Feb 06, 2010 10:29 pm

...në kualifikueset në grupe të kampionatit Europian

1962-64 Në turin paraeliminator fituam aforfe me Greqinë për shkak të të ashtuquajturit “Ligji i luftës” dhe ndeshjet nuk u zhvilluan. Në 1/8 finale, fituam 1-0 me Danimarkën në Tiranë dhe humbëm 4-0 në Kopenhagen, duke u eliminuar.

1966-1968 (RFGJ dhe Jugosllavia)

Jugosllavia 4 3 0 1 8-3 6

RFGJ 4 2 1 1 9-2 5

Shqipëria 4 0 1 3 0-12 1

1970-72 Grupi 8

RFGJ 6 4 2 0 10-2 10

Polonia 6 2 2 2 10-6 6

Turqia 6 2 1 3 5-13 5

Shqipëria 6 1 1 4 5-9 31982-84 Grupi 6

RFGJ 8 5 1 2 15-5 11

Irlanda V. 8 5 1 2 8-5 11

Austria 8 4 1 3 15-10 9

Turqia 8 3 1 4 8-16 7

Shqipëria 8 0 2 6 4-14 21986-88 Grupi 1

Spanja 6 5 0 1 14-6 10

Rumania 6 4 1 1 13-3 9

Austria 6 2 1 3 6-9 5

Shqipëria 6 0 0 6 2-17 01990-92 Grupi 1

Franca 8 8 0 0 20-6 16

Cekosllovakia 8 5 0 3 12-9 10

Spanja 7 3 0 4 17-12 6

Islanda 8 2 0 6 7-10 4

Shqipëria 7 1 0 6 2-21 21994-96 Grupi 7

Gjermania 10 8 1 1 27-10 25

Bullgaria 10 7 1 2 24-10 22

Gjeorgjia 10 5 0 5 14-13 15

Moldavia 10 3 0 7 11-27 9

Shqipëria 10 2 2 6 10-16 8

Uellsi 10 2 2 6 9-19 81998-2000 Grupi 2

Norvegjia 10 8 1 1 21-9 25

Sllovenia 10 5 2 3 12-14 17

Greqia 10 4 3 3 13-8 15

Letonia 10 3 4 3 13-12 13

Shqipëria 10 1 4 5 8-14 7

Gjeorgjia 10 1 2 7 8-18 52002-2004 Grupi 10

Zvicra 8 4 3 1 15-11 15

Rusia 8 4 2 2 19-12 14

Irlanda 8 3 2 3 10-11 11

Shqipëria 8 2 2 4 11-15 8

Gjeorgjia 8 2 1 5 8-14 72006-2008 Grupi 7

Rumania 12 9 2 1 26-7 29

Holanda 12 8 2 2 15-5 26

Bullgaria 12 7 4 1 18-7 25

Bjellorusia 12 4 1 7 17-23 13

Shqipëria 12 2 5 5 12-18 11

Sllovenia 12 3 2 7 9-16 11

Luksemburgu 12 1 0 11 2-23 3
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Trajnerët e kombëtares në europianë

Mesazh nga Vizioner prej Sat Feb 06, 2010 10:32 pm

Euro 62-64: Loro Boriçi, Zyber Konçi

Euro 66-68: Loro Boriçi

Euro 70-72: Loro Boriçi

Euro 82-84: Shyqyri Rreli

Euro86-88: Agron Sulaj

Euro 90-92: Bejkush Birçe, Agron Sulaj

Euro 94-96: Neptun Bajko

Euro 98-00: Astrit Hafizi

Euro 02-04: Xhuzepe Dosena, Hans Peter-Brigel

Euro 06-08: Oto Bariç

Euro 10-12: Josip Kuzhe
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Euro 2012

Mesazh nga Vizioner prej Tue Feb 09, 2010 11:41 am

Shqiperia ne Kualifikacion eshte ne grupin "D"

Grupi D

France


Rumani


Bosnje-Herzegovina


Bjellorusia


Shqiperia


Luxenburg
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Euro 2012

Mesazh nga Vizioner prej Tue Feb 09, 2010 11:49 am

Tabelle

. . . . . Nd. f. b. h. Gola Diff. Pike.


Albanien 0 0 0 0 0:0 0 0

Bosnien-Herzegowina 0 0 0 0 0:0 0 0

Frankreich 0 0 0 0 0:0 0 0

Luxemburg 0 0 0 0 0:0 0 0

Rumänien 0 0 0 0 0:0 0 0

Weißrussland 0 0 0 0 0:0 0 0
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Euro 2012

Mesazh nga Vizioner prej Sat Feb 20, 2010 8:24 pm

Caktohet kalendari, Shqipëria i nis kualifikueset në Rumani

Në Luksemburg është përcaktuar kalendari i ndeshjeve të grupit tonë kualifikues për Euro 2012. Presidentët dhe trajnerët e kombetareve respektive kanë arritur një akord mes tyre, cka është pranuar nga të gjithë, që kalendari të jetë si më poshtë. Shqipëria do ta nisë në transfertë, më 4 shtator, kundër rumanisë në bukuresht, ndërsa fazën kualifikuese në grupe do ta mbyllë më 12 tetor 2011, në Tiranë, me sfidën e kthimit me rumunët.

Ndeshje Kualifikuese të Grupit D të Kampionatit Europian

04.09.20010 Rumani–Shqipëri

08.09.2010 Shqiperi–Luksemburg

09.10.2010 Shqiperi–Bosnje Hrercegovine

13.10.2010 Bjellorusi–Shqiperi

26.03.2011 Shqiperi–Bjellorusi

30.03.2011 Pushim

04.06.2011 Pushim

08.06.2011 Bosnje Hrezegovine–Shqiperi

03.09.2010 Shqiperi–France

07.09.2011 Luksemburg–Shqiperi

08.10.2011 France–Shqiperi

12.10.2011 Shqiperi–Rumani


Edituar për herë të fundit nga Vizioner në Tue Sep 07, 2010 11:42 am, edituar 1 herë gjithsej
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Euro 2012

Mesazh nga Vizioner prej Sat Feb 20, 2010 8:28 pm

Statistikat e grupit tonë

Shqipëria ka luajtur dy ndeshje eliminatore kundër Francës, të cilat i ka humbur, në kuadrin e “Euro 1992”. Jemi mundur në Tiranë 1-0, më 17 nëntor 1990, dhe 5-0 në Francë, më 30 mars 1991.

Shqipëria kundër Bjellorusisë ka luajtur dy ndeshje, në kuadrin e eliminatoreve të Kampionatit Europian 2008, ku ka marrë 1 barazim dhe 1 humbje. Kuqezinjtë drejtoheshin nga kroati Oto Baric, me të cilin ka barazuar 2-2 në Minsk, me gola të shënuar nga Ervin Skela dhe Besnik Hasi, ndërsa është mundur 4-2 në në Tiranë, me gola të shënuar nga Erjon Bogdani dhe Edmond Kapllani.

Shqipëria kundër Bosnjës ka luajtur dy herë, ku ka marrë një fitore dhe një barazim. Të dyja ndeshjet kanë patur karakter miqësor. Në të parën, të luajtur në Tiranë, Shqipëria fitoi 2-0, me gola të realizuar nga Anesti Qendro dhe Enkelejd Dobi. Ndeshja u zhvillua më 30 nëntor 1995. Në po këtë vit, Bosnja kishte dalë nga lufta dhe ende nuk ishte pjesë e UEFA-s. Takimi i kthimit në Zenica të Bosnjës u mbyll në barazim pa gola.

Shqipëria kundër Luksemburgut ka luajtur 3 ndeshje, nga të cilat 2 i ka fituar, ndërsa njërën e ka barazuar pa gola. Barazimi pa gola daton më 13 shkurt 2002, në kohën kur kuqezinjtë i drejtonte Sulejman Demollari. Në dy përballjet e fundit ndaj Luksemburgut, për eliminatoret e Kampionatit Europian 2008, Shqipëria e drejtuar asokohe nga kroati Oto Bariç i fitoi të dyja ndeshjet, si në Tiranë (2-0) ashtu dhe në Luksemburg (3-0), teksa sulmuesi Edmond Kapllani (atëherë në radhët e Karlsruhes) realizoi 3 gola, dhe nga një gol Altin Haxhi dhe Ervin Skela.
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Euro 2012

Mesazh nga Vizioner prej Tue Sep 07, 2010 11:46 am

3. 09. 2010

Rumani - 1


vs

Shqiperi - 1
Bravo Bravo Bravo Bravo Bravo


Edituar për herë të fundit nga Vizioner në Wed Sep 08, 2010 9:52 am, edituar 2 herë gjithsej

_________________
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Euro 2012

Mesazh nga Vizioner prej Tue Sep 07, 2010 12:26 pm

7.09.2010 - Ora 20:15 ne Stadiumin "Qemal Stafa"


Shqiperia


vs

LuxenburgShqiperia luan me:


socer socer socer socer socer


_________________
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Euro 2012

Mesazh nga Vizioner prej Wed Sep 08, 2010 9:47 am

7.9.2010

Shqiperia - 1


vs

Luxenburg - 0Rezultatet:

Albania 1-0 Luxenburg

Bjellorusi 0-0 Rumani

Bosnja 0-2 Francehuurraa huurraa huurraa huurraa

_________________
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Euro 2012

Mesazh nga Vizioner prej Fri Oct 08, 2010 1:31 pmSot me 8.10.2010, ne oren 20:30, Stadiumi "Qemal Stafa"Forca Shqiperia

huurraa huurraa huurraa huurraa

_________________
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Euro 2012

Mesazh nga zeshkane prej Fri Oct 08, 2010 10:46 pm

Forcaaaaaaaaaaaaaaa huurraa huurraa huurraa huurraa huurraa huurraa huurraa huurraa huurraa huurraa huurraa
avatar
zeshkane
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 108
Reputation : 3
Anmeldedatum : 17/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Euro 2012

Mesazh nga Vizioner prej Sat Oct 09, 2010 1:48 pm

Shqiperia 1:1 Bosnja
huurraa huurraa huurraa

_________________
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Euro 2012

Mesazh nga Vizioner prej Sun Oct 10, 2010 5:37 pmTe Marten, 12.10.2010, ora 19:30

Bjellorusi - Shqiperiahuurraa huurraa huurraa huurraa

p.s. Dje lujti France-Rumani dhe fitoji Franca 2:0. Ne kete menyre nuk eshte me Shqiperia e para ne grup por, Franca!

_________________
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Euro 2012

Mesazh nga Vizioner prej Mon Oct 11, 2010 2:43 pm

Shqipëria në hall të madh, mungon edhe Lorik Cana


Pas sëmundjes së Kuzhes, dëmtimit të Currit dhe kartonëve të Bogdanit, kuqezinjve u mungon edhe Cana.

Lorik Cana ka mbetur jashtë kombëtares për ndeshjen me Bjellorusinë për shkak të dëmtimit që pësoi në kavilje me Bosnjën. Futbollisti i Gallatasarajit nuk ka udhëtuar me skuadrën, pasi mjekët ia bënë të ditur që do ta kishte të pamundur të ishte në fushë të martën mbrëma në stadiumin “Dinamo” të Minskut. Fizioterapisti ka bërë të pamundurën dje për ta riaftësuar Canën, por shkalla e dëmtimit ka qenë e rëndë.

Dëshira e Canës për të udhëtuar me shokët ka qenë e madhe, madje ai ka kundërshtuar edhe mjekët që e këshillonin të mos shkonte në Bjellorusi, sepse analizat paraprake dhe rezonanca magnetike tregonin shkallën e lartë të dëmtimit. Ndërkohë që përfaqësuesja kuqezi ka marrë çartin për Bjellorusi, Cana ka udhëtuar drejt vendlindjes, Kosovë. Sot ai do të udhëtojë drejt Stambollit, për vijuar me fizioterapinë.

4 mungesa kryesore, s’ka më keq!

Përfaqësuesja shqiptare ndodhet në gjendje alarmi, sidomos në repartin e pasmë. Mungesës së Debatik Currit në qendër të mbrojtjes i shtohet edhe Lorik Cana.

Kuqezinjtë, mbështetje morale zëvendësuesve:

“Shqipëria nuk është ekip i madh, që mund t’i zëvendësojë pa problem lojtarët e dëmtuar. Megjithatë, kushdo që do të futet në fushë do të japë maksimumin,” - është shprehur kapiteni Ervin Skela. Ndërsa Hamdi Salihi beson se më entuziazmin e krijuar është e mundshme të merret rezultat pozitiv: “Ne kemi entuziazmin armën tonë të fortë.

hhmm

_________________
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Euro 2012

Mesazh nga Vizioner prej Tue Oct 12, 2010 4:22 pm

Forca Shqiperia sot!

Fitore dhe vetem fitore.

huurraa huurraa huurraa huurraa

_________________
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Euro 2012

Mesazh nga Vizioner prej Fri Sep 02, 2011 5:56 am

Sot...
Forca Shqiperia

_________________
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Euro 2012

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi