Forumi Evolucion

Shprehje Filozofike

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga Sennia prej Tue Mar 09, 2010 8:40 pm

Dyshimi eshte shenja me e madhe e inteligjences
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga Vizioner prej Wed Mar 10, 2010 11:52 am

Sennia shkruajti:Dyshimi eshte shenja me e madhe e inteligjences

Sennia, qe anasjelltas do te thote: Besimi eshte shenja me e vogel e Injorances?!

Dyshimi eshte Skepticisem dhe mosbesim, ne radhe te pare ndaj vetes, pastaj te tjerve!

Mund te thuash qe dyshimi eshte: Siguri, vetmbrojtje, kujdes por, keto jane shenja negative dhe nuk sjellin Evolim = s'ka Evolucion = zhvillim!
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga Sennia prej Wed Mar 10, 2010 4:18 pm

Vizioner shkruajti:
Sennia shkruajti:Dyshimi eshte shenja me e madhe e inteligjences

Sennia, qe anasjelltas do te thote: Besimi eshte shenja me e vogel e Injorances?!

Dyshimi eshte Skepticisem dhe mosbesim, ne radhe te pare ndaj vetes, pastaj te tjerve!

Mund te thuash qe dyshimi eshte: Siguri, vetmbrojtje, kujdes por, keto jane shenja negative dhe nuk sjellin Evolim = s'ka Evolucion = zhvillim!

Mund te themi: dyshimi eshte shenja me e larte e intelgjences, kjo eshte e vertet...por e anasjellta nuk eshte e thene te jete gjithnje e vertet.
Sipas argumenta te tua po pati dyshim ska evolim??? jo ska kuptim. Nese njerezit nuk do te dyshonin, nuk do te hidhnin hipoteza, nese nuk hidhen hipoteza nuk behen eksperimete dhe nese nuk behen eksperimete nuk do te nxirrnin teori dhe fakte te cilat na kane cuar ne evolim Smile
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga nasy prej Thu Mar 11, 2010 7:05 pm

Eshte e pamjaftueshme te percaktosh moralin mbi besimin e bindjeve tuaja.Duhet akoma te zgjosh te vetja pyetjen; A jane te verteta bindjet e mia?
avatar
nasy
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 2
Reputation : 1
Anmeldedatum : 11/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga Sennia prej Thu Mar 18, 2010 11:07 pm

Njeriu i paedukate njihet ne castin kur e nderojne,,ndersa i edukuari atehere kur nuk nderohet...MONTENJI
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga Sennia prej Thu Mar 18, 2010 11:12 pm

Ndjenja me e dhimbshme qe mund te ekzitoje eshte te zbulosh se je vleresuar me shume nga cje ne te vertete...F.NIETZCHE


kjo eshte e vertet, eshte ndjenje jashtezakonisht e keqe te shohesh se je me pak nga ce ke menduar, por kjo nga ana tjeter ka nje te mire te madhe...sepse nis te zbulosh vetveten dhe kjo eshte arritja me e madhe e njeriut . Por gjithnje duhet te ecesh e bindjen e besimin e mire, jo ta nenvlereshosh veten, perkundrazi ta admirosh me shume sepse po tendon te arrish dicka qe shume pak mund ta bejne :te njohesh vetveten, kete vetem mund ta cekim, kurre nuk mund ta rrijme.
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga Nela prej Wed Mar 24, 2010 2:16 am

-Shoqeria kujtohet,Tradhetia sarrohet Fjala e keqe në zemer shënohet!
avatar
Nela
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 538
Reputation : 0
Anmeldedatum : 26/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga ely prej Fri Apr 09, 2010 4:15 pm

nje shprehje e bukur nga zigmund frojd:
"Nga rika e tensionit te larte te konfliktit midis mbiunit dhe unit;uni esshte bere me vigjilent dhe izolimet e tije me te sterholluara"

marre nga libri FRIKA
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga Sennia prej Sat Apr 10, 2010 11:04 am

ely shkruajti:nje shprehje e bukur nga zigmund frojd:
"Nga rika e tensionit te larte te konfliktit midis mbiunit dhe unit;uni esshte bere me vigjilent dhe izolimet e tije me te sterholluara"

marre nga libri FRIKA

si e argumenton kete shprehje Ely?
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga ely prej Thu Apr 29, 2010 7:49 pm

te dashurosh duhet pak kohe,te harrosh duhet kohe e gjate-
pablo neruda

nje rreze djelli fshin 1000 hije-san francesko

nese ndihesh vetem eshte sepse ne jeten tende ke ndertua mure dhe jo ura-anonimo
te gjitha heret kur me mjergullohen mendimet mua;jan te cmendur te tjeret o jam i cmendur une -albert einstein
Alla domanda se io sia pessimista o ottimista, rispondo che la mia conoscenza è
pessimista, ma la mia volontà e la mia speranza sono ottimiste...(A.Schweitzer )
pyetjes ne jam pesimist apo optimist ,pergjigjem qe koshienza eshte pesimiste,por vullneti e shpresa jane optimiste...
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga Sennia prej Thu May 13, 2010 7:06 pm

Çdo njeri është fajtor për të gjitha të mirat që s’ka bërë. Voltaire

Keni armiq? Mirë. Kjo do të thotë se keni luftuar për dikë dikur në jetën tuaj. Churchill

Miqtë, ashtu si peshku, fillojnë t’u vijë erë pas tri ditëve.Benjamin Franklin
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga Sennia prej Sat May 22, 2010 1:39 pm

Gjithmonë falini armiqtë, asgjë s’i mërzit më shumë.

Aftësia nuk ka shumë vlerë pa mundësinë.

Të përmirësosh do të thotë të ndryshosh; të jesh i përsosur do të thotë të ndryshosh shpesh.
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga ely prej Fri May 28, 2010 4:15 pm

shume te bukura -sennia me ke len ne faqen e thenieve filozofike -cme doli kam bere dhe "armiq"aty ufffiiii
aftesia nuk ka shume vlere pa mundesine---- imagjino..... mundesin pa aftesine.
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga Sennia prej Fri May 28, 2010 5:45 pm

ely shkruajti:shume te bukura -sennia me ke len ne faqen e thenieve filozofike -cme doli kam bere dhe "armiq"aty ufffiiii
aftesia nuk ka shume vlere pa mundesine---- imagjino..... mundesin pa aftesine.

hahah nje "armik" ke aty :D , por i pademshem, nuk merr shume vesh nga filozofia por i pelqen te filozofe.
do te te beja me gjithe qejf admin por dua te me komentosh Smile , gjithsese shume thenie qe te pelqejne mund ti hedhesh edhe ketu , une i coj andej me pas, si thua?
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga ely prej Sat May 29, 2010 11:09 pm

jo sdua admin .... ok per shprehjet-puc sennia
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga ely prej Tue Jun 01, 2010 3:30 am

Askush nuk mund të bëjë të ndjehesh ose inferior pa miratimin tuaj. "
(E. Roosevelt)

"Nëse një njeri nuk është i gatshëm për të rrezikur për opinionet e tij; mendimet e tij janë pa vlere, ose ai është i pavlefshëm."
(E. Pound)

Kush është më lart është subjekt i shumë rrufeve, dhe kur ajo bie në fund thyen. "
(W. Shakespeare)
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga ely prej Thu Jun 03, 2010 3:56 pm

zot më shpëto nga dituria e cila nuk qan,nga filozofia e cila nuk qesh,nga krenaria që nuk gjunjezohet përpara një fëmije!!
(Gibran Khalil Gibran)
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga ely prej Thu Jun 03, 2010 4:09 pm

shprehje filozofike te karl marx
1-Filozofët kanë interpretuar vetëm botën në mënyra të ndryshme, pika kyqe është për të ndryshuar atë.

2-Kritika e religjionit është themeli i të gjitha kritikave.

3-Ata të cilët punojnë , nuk fitojnë, dhe ata që fitojnë ,nuk punojnë.

4-Komunizmi mohon domosdoshmërinë e ekzistencës së klasave, do të shfuqizojë të gjitha dallimet klasë të klasës.

5-Premisa e parë e gjithë historisë njerëzore është e natyrshme ekzistenca e individëve të njeriut ekzistojnë.
6-pushteti politik është fuqia e një klase të organizuar për shtypjen e nje tjetëre.
etj etj ......................... me rrenqeth mishin kjo e fundit shtypur te tjere... ishin specialist ne praktike edhe se teoria e tyre mbetet ok ne cdo kohe !!!
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga ely prej Mon Jun 07, 2010 7:48 pm

La giovinezza è felice perché ha la capacità di vedere la bellezza. Chiunque sia in grado di mantenere la capacità di vedere la bellezza non diventerà mai vecchio. (Franz Kafka)

Rinia është e lumtur për shkak se ka aftësinë për të parë bukurinë. Çdokush qe do të jetë në gjendje të ruajë aftësinë për të parë bukurinë kurrë nuk bëhet e/i vjetër.
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga Sennia prej Sun Jun 13, 2010 9:59 pm

Science is organized knowledge. Wisdom is organized life.-Kanti
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga ely prej Sun Jun 13, 2010 11:04 pm

Shumë njerëz levizin rremat kundër meje, por derisa unë te jem vetvetja do te shkoj pertej oqeanit.
- Melcarne Lorenzo
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga ely prej Sun Jun 13, 2010 11:10 pm

Nga mendimet e të tjerëve sintetizo vetëm ata që ndjen-prek egzistencen e jetes!
- Palmer Cleonice
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga Sennia prej Mon Jun 14, 2010 7:21 pm

ely shkruajti:Shumë njerëz levizin rremat kundër meje, por derisa unë te jem vetvetja do te shkoj pertej oqeanit.
- Melcarne Lorenzo

e bukur
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga ely prej Mon Jun 14, 2010 7:49 pm

Zemra është bërë për të zëvendësuar trurin kur truri nuk arrin te kuptoje!
- Antonio Banna
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga ely prej Mon Jun 14, 2010 7:52 pm

Heshtja ... kjo është ndjenja me me zhurme sipas mendimit tim ... sepse heshtja e bën të jesh me shume racional , ju nxit për të menduar.
- Mengoni Marco
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi