Forumi Evolucion

Shprehje Filozofike

Faqja 1 e 3 1, 2, 3  Next

Shko poshtë

Shprehje Filozofike

Mesazh nga Lilly prej Sun Dec 13, 2009 4:42 pm

Te Dashur miq,
Mua me pelqejn shume shprehjet filozofike ndaj vendosa te hap dhe kete teme,
dhe si e zonja e kesaj pune Smile po shkruaj shprehjen e pare ...

Ne mendojme shume me pak se sa dime... dime shume me pak se sa duam.. Dhe keshtu jemi shume me pak nga ajo qe mund te ishim...
(Leo Buscaglia)

Mirepres shkrimet tuaja.
avatar
Lilly
Global Moderator
Global Moderator

Anzahl der Beiträge : 751
Reputation : 10
Anmeldedatum : 13/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga Vizioner prej Sun Dec 13, 2009 7:38 pm

„Çfarë e ben në fund të fundit një gënjeshtër të shkëlqyer? Por thjesht fakti se ajo është një provë e vetvetes. Kush është kaq pa fantazi se pastaj i duhet për të provuar falsitetin e saj, duhet të rrijë qysh ne fillim vetëm te e vërteta„.

-Oscar Wilde-
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga Vizioner prej Sun Dec 13, 2009 7:45 pm

"Çfarëdo që Ju mund të bëni ose ëndërron se mundesh ta besh, filloni ta bëni."

-Johann Wolfgang von Goethe-
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga juna prej Mon Dec 14, 2009 5:43 pm

Rruga me e mire per njohjen e instikteve te ndrydhura eshte endrra,sepse tek endrra individi shikon realizimin e nje deshire te ndrydhur.

( Frojdi)
avatar
juna
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 51
Reputation : 0
Anmeldedatum : 24/11/2009
Ort : Albania

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga juna prej Mon Dec 14, 2009 5:45 pm

Ne jetojme me shume per boten e jashtme sesa per ne, ne me shume flasim sesa mendojme, ne me shume nxitemi qe te veprojme sesa veprojme vete. Te veprosh ne menyre te lirshme do te thote te zoterosh vetveten.

(Bergsoni)
avatar
juna
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 51
Reputation : 0
Anmeldedatum : 24/11/2009
Ort : Albania

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga Lilly prej Mon Dec 14, 2009 7:54 pm

Lumturia e jetes sate varet nga cilesia e mendimeve te tua...
(MARCO AURELIO)

Kendoni dhe vallezoni sebashku dhe jini te lumtur,por bejeni kete ne menyre qe secili prej jush te jete dhe vetem,sic jane te vetme telat ne nje kitare,megjithese vibrojne te njejten muzike...
(GIBRAN)
avatar
Lilly
Global Moderator
Global Moderator

Anzahl der Beiträge : 751
Reputation : 10
Anmeldedatum : 13/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga Lilly prej Wed Dec 23, 2009 10:39 pm

C'eshte dashuria?..dy shpirtera dhe nje trup..C'eshte miqesia?..dy trupa dhe nje shpirt..
(A.SUVOROV)
avatar
Lilly
Global Moderator
Global Moderator

Anzahl der Beiträge : 751
Reputation : 10
Anmeldedatum : 13/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga Lilly prej Sun Dec 27, 2009 9:27 pm

Njeriu i paedukate njihet ne castin kur e nderojne,,ndersa i edukuari atehere kur nuk nderohet...
(MONTENJI)
avatar
Lilly
Global Moderator
Global Moderator

Anzahl der Beiträge : 751
Reputation : 10
Anmeldedatum : 13/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga Lilly prej Sun Dec 27, 2009 9:29 pm

Kur nje mik eshte ne telashe,mos u be i merzitshem duke e pyetur nese mund te besh ndonje gje per te.Ajo qe mund te besh eshte te mendosh dicka te vlefshme dhe thjesht ta besh...
(EDGAR WATSON HOWE)
avatar
Lilly
Global Moderator
Global Moderator

Anzahl der Beiträge : 751
Reputation : 10
Anmeldedatum : 13/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga Nela prej Mon Dec 28, 2009 5:58 pm

Te mos duash nga frika se mos vuan eshte si te mos lindesh nga frika per te jetuar. :D
avatar
Nela
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 538
Reputation : 0
Anmeldedatum : 26/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga Nela prej Tue Dec 29, 2009 7:56 am

dashuri dashuri ❤ ❤ ♥️T♥️E♥️♥️D♥️U♥️A♥️ ❤ ❤ dashuri dashuri
...NE CDO GJUHE TE BOTES TINGELLON BUKUR FJALA TE DUA POR SHQIP TA NGROH ME SHUME ZEMREN....!!! :D
avatar
Nela
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 538
Reputation : 0
Anmeldedatum : 26/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga Nela prej Wed Dec 30, 2009 8:38 am

Dashuria eshte det, gjithkush mund te zhytet, por ai qe s’di te notoje, mund edhe te mbytet!
avatar
Nela
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 538
Reputation : 0
Anmeldedatum : 26/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga Nela prej Sat Jan 02, 2010 7:18 pm

Fjala përgjithmonë duket si një kohë shumë e gjatë
por në qoftë se ju jeni me personin që ju dashuroni
atëherë përgjithmonë nuk është kohë e mjaftueshme.
avatar
Nela
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 538
Reputation : 0
Anmeldedatum : 26/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga Nela prej Tue Jan 05, 2010 1:19 am

Smile Jeta nuk varet nga frymemarrjet qe bejme po nga momentet qe ngelemi pa fryme ! Smile
avatar
Nela
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 538
Reputation : 0
Anmeldedatum : 26/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga Lilly prej Sat Jan 09, 2010 4:49 pm

Mik nuk eshte ai qe te fshin lotet,por ai qe nuk i lejon ato te lagin faqet e tua...
avatar
Lilly
Global Moderator
Global Moderator

Anzahl der Beiträge : 751
Reputation : 10
Anmeldedatum : 13/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga Nela prej Mon Jan 11, 2010 1:02 pm

Mos duaj ate qe te ben te qash por ate qe me lot ne sy te thote te dua!
[edhe pse une shoqeronem (i dua) meshume ato qe me bejne te Qeshe... :D

VETEM NJI ME KA THE ME LOTE NE SY TE DUA Sad K-L-M
avatar
Nela
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 538
Reputation : 0
Anmeldedatum : 26/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga Nela prej Fri Jan 15, 2010 6:59 am

Eshte e leht te gjesh nje te dashur dhe te ruash nje mik, por eshte e veshtir te gjesh nje mik dhe te ruash nje te dashur!!
avatar
Nela
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 538
Reputation : 0
Anmeldedatum : 26/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga Lilly prej Fri Jan 15, 2010 7:30 am

Deshperimi,qe besojme se fshihet ne cdo qoshe,ne erresire,eshte me se frut i fantazise sone.Te gjithe e takojne fantazine,por te pakte jane ata qe e respektojne.Ndoshta eshte e mundur qe pas asaj joshjeje te gjejme dhe me shume lumturi...
LEO BUSCAGLIA
avatar
Lilly
Global Moderator
Global Moderator

Anzahl der Beiträge : 751
Reputation : 10
Anmeldedatum : 13/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga Nela prej Sun Jan 17, 2010 10:23 pm

Kur zemra flet ne nuk kemi kohe ta degjojme,po kur duam ne te flasi ajo ska me se cte thote!
avatar
Nela
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 538
Reputation : 0
Anmeldedatum : 26/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga Nela prej Mon Jan 18, 2010 6:36 am

Mos evito te duash , se ke frike se do te vuash Sad ... vuajtja eshte pjese e jetes... te ben te jetosh me teper...Smile
avatar
Nela
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 538
Reputation : 0
Anmeldedatum : 26/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga Vizioner prej Tue Jan 19, 2010 12:34 am

Dhe nëse keni përshtypjen
se jeta është një Teatër,
kerkoni dhe gjeni Rolin tuaj i cili
Ju zbavit me të vërtetë!
(W. Shakespeare)
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga Nela prej Sun Jan 24, 2010 9:10 am

Mos i poshteroni njerezit e medhenj per nje a dy faje te tyre,sepse diamanti sado i prere shtrember te jete,eshte me i vlefshem se nje gur i zakonshem,i prere ne formen me te persosur... Exclamation
avatar
Nela
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 538
Reputation : 0
Anmeldedatum : 26/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga juna prej Wed Jan 27, 2010 11:01 pm

Fama është helm që duhet marrë me doza të vogla.
avatar
juna
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 51
Reputation : 0
Anmeldedatum : 24/11/2009
Ort : Albania

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga juna prej Wed Jan 27, 2010 11:02 pm

Fridrih Niçe Filozof ---Nuk ekzistojnë fenomene morale, por vetëm interpretime morale të fenomeneve
avatar
juna
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 51
Reputation : 0
Anmeldedatum : 24/11/2009
Ort : Albania

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga Lilly prej Thu Jan 28, 2010 12:08 am

Njerezit e zgjuar vleresojne te gjithe njerezit,pasi ata shohin te miren te secili dhe e dine se sa e veshtire eshte te besh dicka te mire..
(BALTAZAR GRACINI)
avatar
Lilly
Global Moderator
Global Moderator

Anzahl der Beiträge : 751
Reputation : 10
Anmeldedatum : 13/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shprehje Filozofike

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 1 e 3 1, 2, 3  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi