Forumi Evolucion

Po shkaterrojme natyren!!!

Shko poshtë

Po shkaterrojme natyren!!!

Mesazh nga Vizioner prej Tue Dec 08, 2009 4:30 pm

Studimet parashikojne rritje në nivele të detit e deri në 1,9 metra.

Niveleve të detit janë rritur më shpejt se sa pritet më parë. Një studim i kohëve të fundit nga Instituti i Potsdamit për Klimen (IPK) dhe Universitetit te Helsinkit per Teknologjinë tregon rritjen në ngrohjen globale të dy shkallë, dhe niveli i detit nga më shumë se një metër. Një rritje temperature prej më shumë se katër gradë Celsius do të ketë një rritje prej më shumë se 1,4 metër. Të merren në konsideratë të gjitha pasiguritë, jep vlerat 0,75-1,9 metra.

Që nga viti 1990 niveli i detit është rritur nga 3,4 milimetra në vit, dy herë më shpejt si mesatare e Shekullit 20.
Po të mbetet në këte normë, në Shekullin 21 do të çojë në një rritje prej 34 centimetra!
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Po shkaterrojme natyren!!!

Mesazh nga Vizioner prej Sun May 30, 2010 10:51 am

Meksikë, Obama pranon se ka përgjegjësi për ndotjen nga nafta


_________________
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi