Forumi Evolucion

Fenomeni "Njeri"

Shko poshtë

Fenomeni "Njeri"

Mesazh nga Vizioner prej Sun Sep 18, 2011 9:51 am

Dje, ne nje nga Mediat-Online gjermane publikoheshin Fotot e nje fotografi, te cilat shoqeroheshim me nje Artikull, titulli i te cilit ishte "A eshte ky Art"?

Fotografi i kishte bere keto foto ne Izrael, me Izraelite. Qellimi i tije ishte te shikonte sa sa njerez do te ishin "te lire" moralisht dhe do te ndiqnin thirrjen e tije per te expozuar ne turme lakuriq, trupin e tyre.
Aksioni-Fotot do te beheshin ne nje plazh Privat (jo ne embiente publike).

Thirrjen e tije, sic e shikoni dhe ne foto, e ndoqen dhjetra njerez.Nje vend si Izraeli, me nje moral shoqeror jo te "shfrenuar", prezenca e kaq shume njerzve cuditi jo vetem Fotografin por edhe shume hhalka te tjera te shoqerise.Ky fatkt, nxitste dhe autorin e shkrimit te bente pyetjen "A jemi ne njerzit te manipulueshem"?
Te manipulueshem nga ambjenti, shoqeria, striktet e saje etj, kur ne vetvete=vetedijen tone jemi te "shfrenuar" per veprime jashte "normales"?

Keta njerez, as nuk u detyruan dhe as nuk u paguan per "lakuriqsine" e tyre, per pozimin por, thjeshte shfaqen ate "liri" qe shoqeria ia ka mbyllur dhe i ka veshur Hipokrizine!

Kjo tregon qe, ne njerzit, jemi te manipulueshem. Shume veprime si bejme me koshience por te detyruar nga rrethanat e ambjentit ku jetojme, te shoqerise e ligjeve te moralit.

Fenomeni "njeri" eshte i komplikuar dhe asnjehere nuk eshte "vetvetja" edhe pse ne Opinion mundohet te shfaqet i tille.

_________________
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi