Forumi Evolucion

A shprehemi lirshem?..

Shko poshtë

A shprehemi lirshem?..

Mesazh nga Vizioner prej Wed Aug 18, 2010 11:06 am

Cifteve u shkon mirë erotika, kur thonë se, kanë një marrëdhënie seksuale si magjepsëse ashtu edhe të përditshme", thotë hulumtuesi gjerman i seksit Prof. Ulrich Clement, "dhe kur thonë: ''''ajo që është e rëndomtë nuk na prish atë që është e pazakontë dhe ajo që është e pazakontë nuk na prish atë që është e rëndomtë". Ka cilësi edhe pas thënies: "Ekziston një jetë e përditshme erotike, e cila ka të bëjë me argëtim dhe me ndjenja, ''''i përkasim njëri-tjetrit''''." E rrezikshme do të ishte vetëm kur kjo gjë do ta shqetësonte çiftin.

Por nuk mjafton vetëm kaq, duhet të ketë edhe sinqeritet - pasi seksualizmi është gjithnjë një ndër temat tabu. Partneret nuk shprehen LIRSHEM me njeri-tjetrin rreth deshirave, imagjinateve pra, kenaqesive te cilat duan t'i shijojne, mbase, te pakten vetem nje here! Por ciftet nuk shprehen, pasi e din, mendojne se Partneri zor se mund ta pranonte. Kështu ai e mban këtë për vete dhe nuk e bën kurrë fjalë." Kështu, për të kërkuar me ngulm "rekorde" në shtrat ,duhet shmangur njëherë ky mendim dhe te "lejohej" Partneri te shprehej lirshem se çfarë do të donte. Pa menduar keq dhe paragjykim per te.

Ndërkohë, njeriu nuk duhet ta lejojë aspak veten të veprojë i shtrënguar nga mjedisi i erotizuar, thotë hulumtuesi i seksit: "është fjala për autenticitetin seksual: Duke mos u shfaqur pikërisht ashtu si partneri do të më kishte dashur - ose se si mendoj se duhet të jetë një burrë apo një grua -, por duke e shfaqur veten ashtu si jam, vetëm atëherë jam dikushi, si qenie seksuale."
Dhe, kur eshte - existon besimi i ndersjellte, cdo gje eshte e realizueshme dhe pa efekte te keqia!

_________________
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi