Forumi Evolucion

Gratë, me memorje të hekurt

Shko poshtë

Gratë, me memorje të hekurt

Mesazh nga e panjohura prej Thu Jul 15, 2010 7:39 pm

Gratë kanë memorje të hekurt dhe nuk gabojnë kurrë datat e përvjetoreve ose të debateve të bëra muaj më parë.
Por nëse deri më sot burrat ishin të bindur se ky ishte 'ves' i partnereve të tyre, tani vjen konfirmimi shkencor se bëhet fjalë për një virtyt.

Në një studim të kryer nga shkencëtarët e Universitetit e Cambridge ndaj 4500 të rriturve në moshën 49 deri 90 vjec, u zbulua se gjinia femërore ishte superiore përsa i takon memorjes.

Gratë ishin në gjendje të kujtonin me detaje edhe ngjarjet në shkollë fillore, ndërsa meshkujt kishin harruar shumë prej tyre.

Testi

Duke përdorur një test në kompjuter të quajtur “CANTAB Paired Associates Learning”, iu kërkua pjesëmarrësve se në cilën prej gjashtë imazheve të bardha ishte një figurë gjeometrike specifike.

Hap pas hapi figurat shtoheshin dhe vihej re gjithnjë e më tepër se femrat mbanin mend më mirë se meshkujt, të cilët mund të themi me plot gojë se u 'mundën' në këtë garë nga kundërshtaret e tyre.
avatar
e panjohura
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 383
Reputation : 0
Anmeldedatum : 22/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Gratë, me memorje të hekurt

Mesazh nga Sennia prej Tue Jul 27, 2010 5:57 pm

edhe shkenca po na e verteton
kot e mbajne meshkujt veten si me te zgjuar :D
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Gratë, me memorje të hekurt

Mesazh nga e panjohura prej Tue Jul 27, 2010 6:27 pm

Po hec e bindi keta se!Per meshkujt cdo gje qe flitet ne aspekt pozitiv per femrat eshte trillim!Nuk pranojn as faktet shkencore! :geek:
avatar
e panjohura
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 383
Reputation : 0
Anmeldedatum : 22/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Gratë, me memorje të hekurt

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi