Forumi Evolucion

Ca vargje nga unë,e panjohura!

Faqja 2 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Shko poshtë

Re: Ca vargje nga unë,e panjohura!

Mesazh nga e panjohura prej Thu Jun 24, 2010 5:46 pm

---Mbeta jetime------

Me nostalgji e ruaj
Nje mall ne zemren time
Atehere isha me prind
S'me quanin Jetime!

Atehere isha e lumtur
Isha plot me jete
Tani me quajn jetime
Lumturia humbi, u tret!

Mendoja kur te rritem
Do mbetem me at lumturi
Te gjithe qe i dashta me iken
Mbeta vetem te mbaj zi!

Lotin e kam shok
Vetmin e kam mike
Asgje s'me mbeti ne jete
Te gjitha mi morre dhe ike!
avatar
e panjohura
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 383
Reputation : 0
Anmeldedatum : 22/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ca vargje nga unë,e panjohura!

Mesazh nga e panjohura prej Thu Jun 24, 2010 5:47 pm

---E flliqur eshte kjo bote!----

Me mire te rrij symbyllur
Mos t'shof asgje mbi kete toke
Cdo gje eshte e hidhur
E felliqur eshte kjo bote!

As gojen nuk do e hapi
Te mbyllur do ta mbaj per mot
Gabim me thon po flet
E felliqur eshte kjo bote

As veshet nuk do ti hapi
Me mire mos te degjoj kot
Asgje e mire nuk degjohet
E flliqur eshte kjo bote!

Me mire sy,vesh e hund mbyllur
Keshtu po u jetohka sot
Me mire te rrij e mbyllur
E flliqur eshte kjo bote!
avatar
e panjohura
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 383
Reputation : 0
Anmeldedatum : 22/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ca vargje nga unë,e panjohura!

Mesazh nga e panjohura prej Thu Jun 24, 2010 5:48 pm

----E shenjta dashuri!----

Dashuri e shenjt ishte dashuria ime
E kultivoja me tere qenjen qe kisha
Athua nga qe e teprova shum me iku
Me la vetem me vuajtje e kujtime!

Viktim e gjalle mbeta ne kete bote
Si nje lule e pa ujitur kurr
E shoqeruar me ca fotografi te zbehura
Mendoj per kohen e lumtur, qe kishim dikur

Ah moj dashuri..ti mjalt e hidhur
E shef qe edhe shkronjat me ngatrrohen
E duart prap shkruajn duke u dridhur
Zemer e shqetesuar,vuajtjet shum te lodhen!
avatar
e panjohura
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 383
Reputation : 0
Anmeldedatum : 22/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ca vargje nga unë,e panjohura!

Mesazh nga e panjohura prej Thu Jun 24, 2010 5:49 pm------E zhgënjyer...----

E zhgënjyer erdha në këtë botë
Ashtu si ditën kur linda e përlotur
Mbeta si atëherë edhe sot
E zhgënjyer dhe e vuajtur!

Pak kohe jetova e lumtur
Me pak hare e gëzim
Kjo jetë që tani e jetoj
Është vetëm një zhgënjim!

E zhgënjyer nga dashuria
Që më iku nga kjo botë
E zhgënjyer nga vuajtjet e mia
Po humbi miq e shokë!

E sëmurë jam më besoni
Nga sëmundja që nuk ka shërim
E kjo sëmundje është jeta ime
Që ishte vetëm nje zhgënjim!

avatar
e panjohura
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 383
Reputation : 0
Anmeldedatum : 22/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ca vargje nga unë,e panjohura!

Mesazh nga e panjohura prej Thu Jun 24, 2010 5:51 pm

BABI

Babi, më dhemb koka
Të lutem më ndihmo
N'ëndërr puthma ballin
Ndoshta do më kaloj!

Kërkoj të pamundurën
Por të lutem shumë
Kur unë t'i mbylli sytë
Eja më puth në gjum

Buzët tua BABI
Do më freskonin ballin
Do m'i ndalin dhembjet
Do ma shuanin mallin!

-------------------------
FJALA JOTE E FUNDIT
-----------------

Për femiun ishe fëmi
Për të riun ishe i ri
Për plakun ishe plak
Ah, sikur të ngjaja pak

Erdha tek varri Yt
Me sy mbushur lot
Të pyeta për atë që më mundon
Por Ti nuk më përgjigjesh dot

Më ka humb rruga Babi
A thua nga mallëngjimi
Tani nuk di as vet
Ku është fundi e as fillimi

Mendoj në vete si e marr
Ah, sikur të isha gurë varri
Të qëndroj te koka jote
E vdekur për së gjalli

I dashur Babi!!!!!
Të gjithë shkruajnë
Për Nena
Prozë e poezi
E unë këtë që shkruaj
Ta kushtoj vetem Ty

Te deshta për së gjalli
Të dua edhe në varr
Për fjalët që i shkrova
Të lutem ma bënë hallall

Kujt t'i ankohem babi
Për atë që më mundon
Të gjithë ma kthyen shpindën
Askush s'më dëgjon
--------------------------------
--------EH BABI--------


Mos mendo që të harrova
Se nuk shkruaj për Ty
Kam dhembje o Babi
Kam shumë lot në sy!

Më mungon ai prehër i Yti
Ku kokën kam mbështet
Kur qaja për të kaluarën
E kisha shumë më lehtë!

Ai zë i Yti i ëmbël më mungon
Këshillat që i degjoja çdo ditë
Bijë bëhu e fortë më thoje
Nuk ia vlen me u mërzit!

Nuk jam e dëgjueshme o Babi
Askënd nuk po e dëgjoj
Shpesh nga vuajtjet që kam në zemër
Edhe miqt e mi i injoroj!

Injorante nuk isha kurrë
Si duket nga dhembja e fitova
Nuk po mundem te pajtohem
Me humbjet që përjetova!

------Stinët nuk i shof----
As pranverë nuk shoh si dikur
Verën s'e dua fare
Të gjitha më janë bërë njejt
Në këtë botë gënjeshtare!

Me sy të përlotur më le
Me sy të përlotur mbeta
E përlotur do vij tek ti
Kështu e paska jeta!

Kur tek Ti të vij babi im
S'do të kam më mëkate
S'do të kem as lot në sy
Të gjitha do t'i shly!

Do ta vej kokën tek Ti
Do të kërkoj të më falësh
Për lotë që derdha pa nda
Tani Ti do m'i ndalësh!

Prap do të jemi bashkë
Flokun do ma përkdhel si dikur
Të betohem Babi im
Lotin s'do ma shohesh kurrë!

Edhe dhembje tjera
Me Ty do t'i kaloj pa lot
S'do t'i permendi fare
Vuajtjet që pata n' këtë botë!
avatar
e panjohura
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 383
Reputation : 0
Anmeldedatum : 22/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ca vargje nga unë,e panjohura!

Mesazh nga e panjohura prej Thu Jun 24, 2010 5:53 pm

PËR TY BABI

Të shkruaj sonte Babi
Nesër do të vij tek varri
Të tregoj se bija jote
Është e djegur nga malli!

E di që s'të vjen mirë
E di që ndryshe më mësove
E di që jam gabim
Po ndryshe s'mund të veproj!

Besën që ta dhash
E mbaj, nuk e shkeli kurrë
Se gjithmon më thoje
Ti je e fort, sii t'ishe burrë

Nganjëherë Babi
Kur biej në gjumë
Në ëndërr më vjen Ti
Më thua me zë të ëmbël
,,Bijë të dashta shumë"

Tash të lutem Babi
Mos më duaj mua
Duaje mbesën ,afroje
Në vend meje, ledhatoje!!
-------------------------------

BABI, JAM PËRMALLUAR

Jam përmalluar shumë
Të kërkoj me mallëngjim
Të thërras me zë të shterrur
Tek Ti kërkoj strehim!

Më merr Babi atje
Dua të të kam pran
Dua të qaj në prehër
Se shumë vuajtje kam!

Asgjë nuk shof me sy
Më janë errësuar
Vetëm këto duar të zgjatura
Më mbetën duke të kërkuar!
avatar
e panjohura
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 383
Reputation : 0
Anmeldedatum : 22/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ca vargje nga unë,e panjohura!

Mesazh nga e panjohura prej Thu Jun 24, 2010 5:54 pm

MË THUAJ!

MË thuaj shpirti im
A ndjeve këaqësi
Kur isha aq afër
Të vija tek Ti!

Athua u lute zemër
Që toka mos t'më pranoj
Pasi më ktheu në jetë
Dhe prap duhet të jetoj?

Pse s'më doni pran
Ti dhe engjellusha ime?
Pse më leni kështu?
Pa Ju jam jetime!

E Ti o babi im
A s'ke mall si unë?
A e di or Burrë
Se të deshta shum?!

Ti nënlokja ime
E di që pran s'më don
Gjithmon më ke thënë
Se jeta vazhdon!

Po vazhdon moj Nënë
Po a jetoj unë?
Ju më ikët të gjithë
Që Ju desha aq shumë!
avatar
e panjohura
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 383
Reputation : 0
Anmeldedatum : 22/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ca vargje nga unë,e panjohura!

Mesazh nga e panjohura prej Thu Jun 24, 2010 5:54 pm

NGA QYTETI I NDARË

ShiKoj me përmallim
Atje lartë kalaja
Me shumë xhelozi
E mban një kujtim!

Në një gur të lartë
Ka dy shkronja të shkruar
A thua qëndrojnë ende
Apo janë të demtuar?

Po te isha zog
Atje të fluturoj
Vetëm një minut
Shkronjat t'i përqafoj!

Me krahët e lehtë
Pluhurin t'jua fshi
Ato ishin shkronja
Që i shkruam UNË DHE TI!
avatar
e panjohura
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 383
Reputation : 0
Anmeldedatum : 22/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ca vargje nga unë,e panjohura!

Mesazh nga e panjohura prej Thu Jun 24, 2010 5:55 pm

-----Të mbushi një gotë raki..---

A të mbushi një gotë raki
Apo t'i mbushi dy
Njërën ta pi gjerë në fund
Tjetrën me lot ta përzi!

A të ulem mu në skaj të detit
Me dy gota të mbushura plot
Njerën të mbushur raki
Tjetrën të mbushur me lot!

A të shkoj në rrëzë të malit
Me një shishe të mbushur plot
Të pi për Ty e për vete
Se ndihem e mërzitur sot!

O qiell i kthjellët si loti
O diell qe fare s'më ngroh
A thua do t'ia dal me jetën
E ATË më mos ta shoh?
avatar
e panjohura
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 383
Reputation : 0
Anmeldedatum : 22/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ca vargje nga unë,e panjohura!

Mesazh nga e panjohura prej Thu Jun 24, 2010 5:55 pm

E ti i dashur??
---------------------
Athua ike me qëllim
Ani qe të dashta aq shum
Apo vdekja të rrëmbeu
Dhe të ndau me dhunë!

Pse nuk më berë një vend?
Atu afër tek Ti të vij
Të jetojm të bashkuar
Atje nën tok vetëm unë dhe TI!

Edhe pse s'jam atje
E vdekur jam në këtë botë
Nuk ka asnjë ndryshim
Vetëm që jam mbi tokë!

Nuk besoja kurr për jetë
Se do të ikësh nga unë
Ani që shum mirë e dije
Që u dashtëm aq shum!

Vdekje e mallkuar
Pse na ndave në rini
A nuk të erdhi keq
Që ishte shum i ri!
avatar
e panjohura
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 383
Reputation : 0
Anmeldedatum : 22/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ca vargje nga unë,e panjohura!

Mesazh nga e panjohura prej Thu Jun 24, 2010 5:56 pm

----Nuk dijë!...--

Nuk dij pse te dashta aq shum
Nuk besova se keshtu mbaron
Ti nen toke te zeze po prehesh
E jeta per mua vazhdon!

Nuk me shkonte mendja kurr
Se do te ndahemi per jete
Mendoja qe ata qe duhen
Do jetojn gjithmon te qete!

Ti gjete qetesin tende
Po ku mbeta une moj zemer
E vrar thell ne shpirt mbeta
Gjithmon duke te thirre ne emer

As loti nuk me ndalet kurr
As fat tjeter nuk kerkova
Nese ndojhere me shkon buza ne gaz
Mos mendo qe te harrova!

Tek varrezat e beje pushimin
Ulem tek koka jote lotoj
Qaj per fatin tend dhe timin
Athua edhe sa do te vazhdoj?
avatar
e panjohura
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 383
Reputation : 0
Anmeldedatum : 22/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ca vargje nga unë,e panjohura!

Mesazh nga e panjohura prej Thu Jun 24, 2010 5:56 pm

-----Doja ndryshe-------

Kaluan disa ditë pa shkruar
Doja ndryshe të shkruaj
S'po mund të ndryshoj
Pasi me shpirt vuaj!

Të gjithë ikën në pushime
Unë me Ju kam mbet
S'doja të ju lë vetëm
Nuk do ndihesha e qet!

Ju pushoni nën dhe
Unë mbi tokë me lot
Si atë ditë që ikët
Ndihem edhe sot!
avatar
e panjohura
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 383
Reputation : 0
Anmeldedatum : 22/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ca vargje nga unë,e panjohura!

Mesazh nga e panjohura prej Fri Jun 25, 2010 1:20 am

DIKUR!


Dikur isha e lumtur lozonjare
Dikur isha plot jetë e gëzime
Dikur isha një fëmi fatëlum
Dikur kisha nënë e babë
Dikur i kisha ata që i doja shumë
Kjo ishte jeta ime
Nuk më quanin JETIME!

Tani u rrita
Nuk kam më lumturi
Nuk jam ajo vajzë lozonjare
Nuk kam shkëlqim në sy
Nuk kam në goje buzëqeshje
Të gjitha më shkuan me Ty!
__________________________

---Edhe unë.....

Edhe une jam njeri sikur Ti
Edhe une kam zemer e jo guri
Edhe qe jam vetem nje femer
Une kam nje bese Burri---(me dy RR)

Te pabes nuk pata as fis as fare
Ball hapur kokelart jetova
Shume qka nga te paret trashegova
Kurr nuk genjeva
Kurr nuk mashtrova!

Nuk trembem nga askush ne bote
Perveq nga Ai qe me krijoj
Me zemer te paster si loti jetova
Keshtu do mbetem gjersa ket bote ta leshoj!
____________________________________

Nese....

Nese nje dite me thua shko!
Mos me kerko me kurr
Edhe une kam nje organ ne trup
Qe quhet zemer e jo gur!

Nese don te me lendosh
Mos me kerko per jete
E lenduar jam qe moti
Sherim nuk mundem me gjete

Nese loti me rrjedh mbi fytyre
Mos kerko t'ma largosh
U mesova te jetoj n'kete menyre
Nga sot je i lire te shkosh

Nese kam gabuar me ty
Dua te kerkoj falje
Ne tunelin e erret qe u futa
Gjeta hyrje pa dalje!

Nga ti s'kerkova asgje
As ti mos kerko nga une
Plaga me plage nuk sherohet
Vetem zgjerohet me shum!!
avatar
e panjohura
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 383
Reputation : 0
Anmeldedatum : 22/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ca vargje nga unë,e panjohura!

Mesazh nga e panjohura prej Fri Jun 25, 2010 1:21 am

Peshku i arte!

Ne breg te lumit e ulur
E tretur ne mendime
Nje peshk doli nga uji
Me pyeti per deshiren time

Me thuaj moj e perlotur
A mund te te ndihnoj
Une jam peshku i arte
Deshirat do ti plotesoj

Fshiva lotin nga syri
Fillova ta kerkoj
Nuk pash as peshk as njeri
Qe me mua bisedoj

Eh po te eshte e vertet
Deshirat peshku t'mi plotesoj
Do zija peshqit e botes
Deshiren te ma realizoj
avatar
e panjohura
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 383
Reputation : 0
Anmeldedatum : 22/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nga une, e panjohura

Mesazh nga e panjohura prej Fri Jun 25, 2010 1:22 amPak ,,mix'' - Permallimi!

Jo une nuk e urrej largesin!E urrej vdekjen!Largesija mund te ofrohet nese vetem pak i mundohesh.E cka te beje une si ta kthej at qe me nuk eshte?Kot permallohem,kot e therras,nuk me degjon!Pse nuk me zgjodhe mua,po vdekjen?Gjithmon i kthehem kesaj pyetje,edhe pse e dij qe pergjigjeje sdo kem kurr.Sot nuk do te doja fare te mendoj qe je i vdekur,po nuk po mundem,dicka ne mua sot eshte zgjua dhe ne cdo kend me duket qe te shof,po kursesi te besoj qe me nuk je!Pse,pse o shpirt me ike?
Mora nje laps ne dore dhe nje leter,per cudi vetem emrin tend e shkruaja asgje tjeter nuk me shkonte dora te shkruaj.I lash te gjitha dhe erdha zemer tek ti se bashku me gjithe letren,thuase do ta shohesh!U ula atu pran veshtroja fotografin tende dhe mu duk qe me thoje"Pse shpirt me rendon?E si te beje moj zemer kur ti ike dhe me vete more te gjitha,asgje nuk me le!Sa shum e gjelozova at gur mbi varrin tend,ato lule qe ishin siper varrit i gjelozova,por edhe ju kisha lakmi qe gjithmon ishin me Ty!E une here pas here te vij por nuk me mjafton!Ndoshta nuk mund te qendroj aq gjate zemer,por te betohem qe kurr nuk do te ndaloj deri sa edhe une ti mbylli syt dhe ta mbylli kete kapitull te ,,jetes'sime''!Shum te dashta zemer!
avatar
e panjohura
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 383
Reputation : 0
Anmeldedatum : 22/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nga une, e panjohura

Mesazh nga e panjohura prej Fri Jun 25, 2010 1:26 amBABI!

Tere jeten ishe i perkushtuar ne edukimin ton.Fatmiresisht ia arrijte qellimit,dhe gjithqka ishte sikur qe e kishe parashikua,por te doli nje dele e ,,zeze''qe fati nuk i buzqeshi fare.Ani qe ndaj asaj ,,delje''ishe pak me tolerant dhe ma i dhene pas saj,ajo mbeti e zhgenjyer nga jeta qe iu servua,por kurr nuk ishe kokeulur per te sepse ajo vetem fat nuk kishte ne jete por kurr nuk ta morri fytyren.U shkollua te ndejti pran deri ne castet e fundit te jetes sate,por ne te shihje jolumturin dhe zhgenjimin ne jete,e ajo te vrante thelle ne zemer!Nuk ishte faji yt Babi,por fati keshtu e deshti.U mundoje me mish e me shpirt te me ndihmosh,te me behesh shok,mik,shoqe asnjehere nuk me le te vetmuar.Me premtove qe kurr nuk do me largohesh por nuk e mbajte fjalen,per here te pare me genjeve dhe nuk munda te ta them:Baballaret nuk genjejn"Sepse edhe po ta thoja nuk do me degjoje.Kurr nuk do te me largohet ajo fotografi nga mendja,kur ne qastet e fundit te jetes te rrodhen lotet duke ma shterngua doren ,sa veshtir me erdhi babi,edhe ne qastet e fundit te jetes shkove i perlotur per fatin dhe dhembjen time!Mbajta veten dhe nuk leshova as nje pike loti perveq qe te thash:
-Burrat nuk qajn o burr!
Ma shterngove doren dhe mu duk qe ne buze te erdhi nje buzqeshje e embel,e cila ishte edhe fryma jote e fundit!Ngadale ti mbylla syte Babi dhe te putha leht ne rrudhat e tuaja ne balle qe tu qfaqen pak si heret por i kishe nga vuajtja qe pate per mua e dija!
Mblodha forcen dhe ja mbulova fytyren,atehere fillova te qaj me nje denesje te thell deri sa me erdhen familjaret dhe me nxoren nga atu!Nuk me lan te ngopem edhe pak,por ai ishte edhe Baba i tyre jo veq i imi,ani qe gjithmon kisha nje lloj xhelozie qe dikush te ma donte babin me teper se une!Tani u bera xheloze me token qe ajo te ka gjithmon pran e une ktu mbi varr te beje vizit po nuk mund te perqafoj,nuk mund te preku.Ah sikur te isha une TOKA!
avatar
e panjohura
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 383
Reputation : 0
Anmeldedatum : 22/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nga une, e panjohura

Mesazh nga e panjohura prej Fri Jun 25, 2010 1:29 am


Mengjesi!

U zgjova ne mengjes
Dielli me ra ne dritare
Mendoja ne vetevete
Athua deperton ne varre?

E perlotur u nisa
Atje tek Ju ne vizite
S'munda te duroj me
Sa shum isha merzit!

U ofrova ngadal
Gurin perqafova
Mu duk qe me the
SA SHUM U GEZOVA!

U ula pran varrit
Me rrodhi nje lot
Dashta te them Zemer
Se te dashta fort!

______________________


Mesnatë...

Mesnat pa yje sante me duket
Erresire pa Yje e pa hene
E ulur pran dritares se dhomes
Per Ty mendoja o xhan!

Kujtoja ato netet e lumtura
Jo,keto sot qe i vuaj
Sa te shkurta ishin ato nete
Tani me duken si shekuj!

Pse asgje nuk eshte e bukur
Sikur qe ishte dikur
Nuk po mund te pajtohem
Qe nuk do te shof me KURR!

Mundohem ti mbylli syt
Te mendoj dicka tjeter
Po me qfaqet vetem zeri Yt
Dhe koha jone e vjeter.

______________________


Hënë!

Me thuaj moj hene
A tu bera e merzitshme
Qe cdo nate nga ti kerkoj
Varrezat te jen te zdritshme?

Pa me thuj te lutem
Nese e teproj
Do te shkoj une me qiri
Atje do te qendroj!

Nuk e donte terrin
Ishte e vogel shum
Kur erresohen varret
Vend nuk gjej askund!

Nese ti me thua
Do ta bejm me rend
Kur ti te jesh e lodhur
Une do ndriqoj ate vend!

Do te ndezi qirinj
Mbi ato varre te njoma
Dua qe ata te dijn
Qe si harrova akoma!
avatar
e panjohura
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 383
Reputation : 0
Anmeldedatum : 22/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nga une, e panjohura

Mesazh nga e panjohura prej Sat Jun 26, 2010 6:27 pm


Leje ndertimi!

Me erdhi te bertas
Te ndihem ne kup te qiellit
Te kerkoj nje leje ndertimi
Per nje pallat pran diellit!

Ndoshta ma nxen zemren
Qe eshte ngri kahmot
Te ma than edhe lotin
Qe me kaploi sot!

Te mi nxen kto duar
Qe me jan ngri fare
Te nisi te shkruaj ndryshe
Te filloi si ne abetare!

Mos te shkruaj kurr me
Per dashurin e humbur
Leja nuk mu dha
Me than:Nuk eshte e mundur!
avatar
e panjohura
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 383
Reputation : 0
Anmeldedatum : 22/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nga une, e panjohura

Mesazh nga e panjohura prej Sat Jun 26, 2010 6:28 pm


Eh sa...

Eh sa here te thashe
Jo vetem nje fjale
Por kur po ja nisi
Spo di as me u ndal!

Te them se jam merzit
Nuk po mund te duroj
Krejt cka kisha te mire
Mi mori dhe shkoj!

Te them se me dhemb shpirti
S'po mundem me durua
Krejt T'mirat e botes
Me te me kan shkua!

Te them se nuk kam fjale
Eshte genjeshter e kulluar
Kam shum cka te them
Po kush me me degjuar!

Ai qe me vemendje
Gjithmon me degjoj
Me shpejtesi te vetetimes
Iku me la dhe shkoj!

Tash kujt ti drejtohem
Toka s'me degjon
Atje thell nen toke
Zeri nuk deporton.
avatar
e panjohura
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 383
Reputation : 0
Anmeldedatum : 22/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ca vargje nga unë,e panjohura!

Mesazh nga e panjohura prej Sat Jun 26, 2010 6:29 pm


25.08.........
.......BABI!


Sa shum me mori malli
Sa shum kohe kaloj
Pa Ty Babi i dashur
Sa veshtir te jetoj!

Lulet qe ke mbi varr
T'i ujita me lot
Te them Babi ime
Jame e merzitur sot!

Tani Babi im
Me mall te perqafoj
Do t'largohem ngadal
Me gjate s'mund te qendroj!
avatar
e panjohura
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 383
Reputation : 0
Anmeldedatum : 22/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ca vargje nga unë,e panjohura!

Mesazh nga e panjohura prej Sat Jun 26, 2010 6:30 pm


Neser Shtatori...

S'po mund të koncentrohem
As një çast, as një orë
Ah, sikur mos të ishte fare
Ky muaji shtator!

Ma zgjon mallëngjimin
Shumë çka më kujton e pranoj
Librat do t'i bleja me dëshirë
Po skam kujt t'i dhuroj!

Nesër kur mësimi ia nis
S'do t'i ndali lotët aspak
Do t'i percjelli femij't e komshis
Duke u dëshiruar mësime me fat!
avatar
e panjohura
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 383
Reputation : 0
Anmeldedatum : 22/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ca vargje nga unë,e panjohura!

Mesazh nga e panjohura prej Sat Jun 26, 2010 6:32 pm


Mos me akuzoni...

Sa më shum që po mundohem
Ta ndali shkrimin e këta lot
Më shum po më shtohet malli
Thuase më ka ndodhur sot!

E di që nuk jam e vuajtur
Vetëm unë në këtë botë
E di që s'mund t' kthej kurrë
As me thirrje as me lot!

Duhet të pajtohem moj zemër
Të jetoj pa prezencën tuaj
Mos më akuzoni ju lutem
Që kaq shum po vuaj!

________________________

Me morri malli!

Me morri malli te qeshem si dikur
Athua kam qesh ndoj here
Apo nuk buzeqesha kurr!

Pse e harrova buzeqeshjen vall?
Pse me iku nga buzet e mia
Dhe mbeta vetem me vaj e mall!

Asgje nuk ndryshova nga jeta
Asgje as nuk do te ndryshoj
E perlotur linda e perlotur mbeta!
avatar
e panjohura
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 383
Reputation : 0
Anmeldedatum : 22/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ca vargje nga unë,e panjohura!

Mesazh nga e panjohura prej Sat Jun 26, 2010 6:33 pm


Babi!

Neser do te vij tek varri
Por nuk do vij me lot
Do ta uroj festen
Qe ne e festojm mbi toke!

Tavolinen festive Babi
Une kur do ta shtroj
Vendin ku ti u ulje
Pjaten do ta servoj!

Ndoshta s'jam e drejt
Me Ty o Nena ime e shtrenjt
Babin e kisha mbeshtetje
Kete te gjithe e kan vrejt!

Kur me qante zemra
Ai qante me mua
Koken ma vnonte ne preher
Flokun duke ma lemua!

Me mungon ajo dore
Me mungon zeri yt
Kur degjoj thirrjen BABI
Dicka me ngulfat ne fyt!
avatar
e panjohura
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 383
Reputation : 0
Anmeldedatum : 22/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nga une, e panjohura

Mesazh nga e panjohura prej Sat Jun 26, 2010 6:37 pmNjë vizitë varreve

Sot tek varri Babi
Unë kur u ofrova
E perqafova gurin
Por fare nuk lotova!

Edhe ke Nëna ime
Loti s'më pikoj
Por ke Engjëllusha
Zemra nuk duroj!

Ju ula te koka
Lotët me shkonin krua
U mundova të shtërngohem
Po s'munda me i ndalua!

Tek Ti i dashuri im
Erdha me lot në sy
Ah sa e drejt do të ishte
Të isha edhe unë me Ty!

Mu fikën dritat!

Më janë errësuar syt
Shkronjat po më ikun
Thuase të gjithë pas shpinde
Dritat po mi fikun!

As drita e hënës
Nuk më ndriqon fare
Iku edhe ajo nga unë
Mbeta si qyqare!
avatar
e panjohura
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 383
Reputation : 0
Anmeldedatum : 22/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nga une, e panjohura

Mesazh nga e panjohura prej Sat Jun 26, 2010 6:39 pm


Nuk dij

Nuk dij a te shkruaj
Per vete a per ty
Mu kan mbeshtjell shkronjat
Vendet s'po ua dij!

Nuk eshte hera e pare
Qe keshtu po me ndodhe
Mu ka ngatrrua jeta
Truri me eshte lodhe!

Edhe ditet e javes
Mu kane bere njesoj
Ne kohe te fundit shpirt
As muajt s'i dalloj!
avatar
e panjohura
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 383
Reputation : 0
Anmeldedatum : 22/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ca vargje nga unë,e panjohura!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 2 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi