Forumi Evolucion

Duhanpiresit dhe te tjeret.

Shko poshtë

Duhanpiresit dhe te tjeret.

Mesazh nga Sennia prej Tue May 11, 2010 9:48 pm

Te gjithe jemi te vetdijshem per demtimet qe sjell pirja e duhanit, efektet qe sjell tek personat qe e tymosin por jo vetem. Sipas rezulateteve shkencore tymi i duhanit demton edhe personat qe ndodhen perqark duhanpiresit.
Si mendoni, cili duhet te jete qendrimi i personave qe pijne duhan ne lidhur me pergjegjesite ndaj te tjereve ?
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Duhanpiresit dhe te tjeret.

Mesazh nga Sennia prej Tue May 11, 2010 9:48 pm

Shkencëtarët thonë se fëmijët, të cilët ekspozohen ndaj tymit të duhanit në shtëpi për disa orë çdo ditë, edhe pse nuk tuhatin vetë, kanë tre herë më shumë mundësi të sëmuren nga kanceri në mushkëri kur të rriten se fëmijët e atyre që nuk pijnë duhan. Edhe fëmijët që ekspozoheshin për vetëm disa herë në javë kishin mundësi ta merrnin sëmundjen një herë e gjysmë më shumë.
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Duhanpiresit dhe te tjeret.

Mesazh nga Lilly prej Wed May 12, 2010 6:59 pm

Tymi duhanit eshte shume i demshem per femijet.Asnjehere nuk i kam kuptuar keto nena shtatzane qe pijne duhan si pa te keq,duke mos menduar per pasojat e keqija qe sjell duhani.

_________________
Lumturi nuk do te thote te besh ate qe do por te duash ate qe ben.
avatar
Lilly
Global Moderator
Global Moderator

Anzahl der Beiträge : 751
Reputation : 10
Anmeldedatum : 13/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Duhanpiresit dhe te tjeret.

Mesazh nga Sennia prej Wed Jun 09, 2010 10:46 am

sa per vajzat, te cilet duhet te jene me pergjigjese per kete.
Sepse te gjithe dime qe duhani behet ves, kjo rrezikon qe edhe kur te behen mbeten shatezane te mos ta lene duhanin, keshtu rrezikojne femijet e tyre.
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Duhanpiresit dhe te tjeret.

Mesazh nga Vizioner prej Wed Jun 09, 2010 8:25 pm

Shume te drejta keto qe jane shkruar me lart prandaj: Duret larg nga Duhani!
Kush nuk e ka filluar, ben mire t'i qendroji larg. Kush e Tymos, te mundohet ta heqi!

p.s. jam munduar disa here por, s'ja kam arritur. Vullnet i doben, persa i perket Duhanit-Tymosjes! Sad

_________________
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Duhanpiresit dhe te tjeret.

Mesazh nga e panjohura prej Sat Nov 13, 2010 1:35 pm

avatar
e panjohura
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 383
Reputation : 0
Anmeldedatum : 22/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Duhanpiresit dhe te tjeret.

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi