Forumi Evolucion

alergjite e ndryshme-

Shko poshtë

alergjite e ndryshme-

Mesazh nga ely prej Sat May 08, 2010 5:45 pm

Ardhja e pranverës shënon fillimin e një cikli të ri vjetor: pas sezonit të dimrit të ftohtë dhe të errët me natyrën e re është rilindur në një jetë të re në gradualisht në rritje shpërthim të ngjyrave dhe ... parfume.

Jo per të gjithë, megjithatë, ky moment jetohet me gëzim, sepse për disa sezoni i ri është kthimi i një kohë të bezdisshme dhe shpesh alergji ligështuese . Nga të paktën 10-15 përqind të popullsisë vuan nga reaksione alergjike.

Për të sqaruar se cfare e bën këtë sëmundje stinore duhet të fillojë duke shpjeguar shkurtimisht çfarë është sistemi imun, sepse deri më tani këtë aparat të trupit tonë konsiderohet si më përgjegjësi e simptomave alergjike.

Sistemi imunitar

Dhe 'Ky është një sistem mikroskopike, të aftë për të ruajtur integritetin e organizmit, me fjalë të tjera për të mbrojtur atë nga "faktorë të jashtëm" konsiderohet jashtë. Kur një substancë vjen në kontakt me sistemin imunitar të trupit tonë e bën një krahasim fazë ndërmjet substancave dhe kujtesës "e tyre": në qoftë se është e njohur si në përputhje me trupin e ka pranuar në kundërshtim fazën (e dytë) është sulmuar. Në grimcave rastin e fundit janë formuar quajtur "antitrupa"(antikorpe) që përfshijnë të huaj dhe shkatërrojnë atë. Një tipar i veçantë i rëndësishëm, pastaj të shpjegojë se çfarë ndodh ne alergji është aftësia e sistemit të imunitetit për të pasuruar bazën e të dhënave të saj (memorie të brendshme), sa herë që bie në kontakt me substancat që nuk e di: në mënyrë që ata të dalin e jashtë reagimi i sulmit dhe shkatërrimi është më e shpejtë dhe efektive, ne mungese, sepse ai është krejtësisht i kotë, krahasuese faza e parë.

Çfarë është alergjia

Alergjia është një reagim mbrojtës i sistemit imunitar shumë para të substancave të dëmshme konsiderohen gabimisht. Gabim ndodh në fazën e parë krahasuese, pra çështja e huaja nuk janë jo vetëm të njihet si në përputhje me trup por gjithashtu është "i ekzagjeruar" lidhur me rrezikshmëri të tij. Pra, atëherë sistemi imunitar vepron në njërën anë i huaj një raport të veçantë në kujtesën e saj të brendshme dhe të tjera ndërton antitrupa shumë të përgatitur për t'iu përgjigjur masivisht në qoftë se ju riparaqesin një kontakt të ri (procesin e vetëdijes).

Është si, duke i dhënë një shembull, një patrullë ushtarake zbuloi një ushtri armiqësore që kombëtare dhe për të theksuar kontrolli qendror rrezikun e takimit: pasojë mund të jetë vigjilencë e batalionet disa që do të shkaktojë një e vërtetë paradoksale betejën e tyre ndeshi përsëri patrullë armik, pa pushuar për të marrë parasysh rrezikun e vogël e kësaj. Rezultati është një humbje e meshkujve dhe municione me një bombë në një territor të gjerë me ndonjë dëm të panevojshme.

Të gjitha shkaqet

Deri tani nuk mund të shpjegojë me saktësi absolute shkaqet e këtij gabimi "të sistemit imunitar, por duke e ditur se si të ndodhë, megjithatë, mekanizmat (të përshkruara më sipër) e allergizzazione janë ende në gjendje të përcaktojë me siguri që është në rrezik, i cili nuk është . Një nga gjërat e pakta që mjekët tani e dijmë se nuk është e njëjtë për të gjithë allergizzazione kohë (kohë në mes të kontaktit të parë me thelbin dhe "shpërthente" e simptomave) është treguar se kjo periudhë mund të ndryshojnë vetëm nga edhe disa ditë për disa vjet!

Po ashtu të njohura është se ka një përqindje e trashegimise, pra ajo është gjetur se 30% e fëmijëve kanë një prind me alergji mund të zhvillojë fenomeneve alergjike të tipit të njëjtë edhe kur ata janë në moshë madhore.

substanca alergjike

Alergeneve të vijnë në kontakt me trupin kryesisht nëpërmjet ajrit frymë. Më të zakonshme dhe të njohur janë poleni i bimëve dhe bimëve në ajër deri në mes të janarit për fund të shtatorit. Le të shohim se cilat janë periudhat e daljen e tyre në ajër.

Guri: prej janarit deri në fund të marsit.

Elm: shkurt mesëm në prill.

Plep dhe shelg: nga marsi në maj.

Parietaria: maj-shtator (sidomos në bregdetin jug të Italisë)

Birch: prill-qershor në mes.

Lisi, ahu, Platinum, pisha: mesi i majit deri në mesin e gusht.

Delli, uthull nga maji deri në gusht.

Kullosa: mes-maj-shtator në mes.

Luleradhiqe: maj-qershor.

Hithër: maj-shtator.

Edhe nëse ju nuk i përkasin alergjitë sezonale është ende e rëndësishme të përmendim "alergeneve në shtëpi, natyrisht i pranishëm gjatë gjithë vitit, por që japin të njëjtat simptoma të sezonale dhe janë:

Produktet që janë në lëkurë të lëkurës së kafshëve në shtëpitë tona, si qentë, macet, zogjtë, lepujt, derra pulë.

Produktet fekale të një grimë, dermatofagoide, i cili jeton në pluhur dhe lagështirë, sidomos në dyshekë leshi, qilimat dhe qilim.

Cilat janë simptomet (shenjet...)

Alergji mund të ndikojnë në të gjithë njerëzit në çdo moshë dhe pa dallime gjinore, ndodh ndonjëherë me aparatin gastroenteric(shqetesime te stomakut) përzier, të vjella, diarre (të rralla dhe jo stinore)

Ne e shohim këtë të fundit se çfarë janë më të bezdisshëm e saj.

simptomat e hundës: teshtimë të përsëritura, sekrecione nazale i holluar me ujë, zagushi hundës, kruarje.

simptomat e syve: kruajtje, skuqje, ënjtje, i vrullshëm, parehati në dritë.

simptoma respiratore: një ndjenjë të frymarrje, origjinës kollë ngacmues, wheezing dhe të shkurtuar.

Simptomet Skin: kruajtje, fryrje, skuqje, wheals.

simptomë e shpeshta në të gjitha: lodhje irritabilità.(nervozizme)

Të gjitha simptomat mund të shfaqen vetë apo të lidhura në mënyra të ndryshme në raste të rënda, sidomos ata që kanë alergji sezonale për shumë vite mund të jetë një komplikacion e azmës.

Si është e diagnostikuar

Zakonisht diagnoza është e bazuar fillimisht në praninë e simptomeve që ndodhin kryesisht gjatë pranverës,veres Në një fazë të dytë është në thelb një provë kyçe për të bërë një diagnozë të caktuar të alergji dhe, e rëndësishme, për të identifikuar substancën që sistemi imunitar e njeh,e lexon si gabim, ajo e konsideron të dëmshme. Le të shohim.

test kar. Ky test diagnostikues është quajtur edhe një test i lëkurës ose cutireazione me alergene. Ne ushtrimin e "nxjerrje" nuk është gjakderdhje dhe lëkurën e dhimbshme një inç në krahun e brendshme dhe të largët nga njëri-tjetri të paktën dy centimetra. Në çdo një vë një rënie të tretësirë ujore te substancave te ndryshme (alergeneve). Nëse reagimi është pozitiv, që jeni alergjik në një ose më shumë substanca brenda 10-20 minuta për të formuar një wheals trëndafili dhe itchy ku alergjen veçantë ishte rrëzuar.

Për raste të dyshimta duhet të bëjë RAST, ose një test bazuar në një mostër gjaku dhe zbulimi i antitrupave specifike ndaj një ose më shumë substanca alergjike.

Nuk ka një test të tretë të quajtur provokim bronkial "të alergeneve, është vërejtur se reagimi i ndërtimit bronkiale Mukoza (bronkiale) avullimit vogël inhaling alergene.

TRAJTIME ne aspekte te ndryshme:

Tani trajtohen metodat e ndryshme , sipas mjekësisë allopathic (mjekësisë perëndimore), në kuadrin e mjekësisë ashtuquajtur natyrore ose alternativ (homeopati, akupunkturë).

Mjekësia Journal
Trajtim specifik (simptoma) është zbatuar me Disodium cromogliato, një droge që bllokon antitrupa, dhe antihistamines, droga se histamine bllok, e cila është substancë me të cilën antitrupa të reagojë me alergene. Në format më të mprehta janë përdorur steroide, drogës që bllokojnë sistemin imunitar më të fuqishëm (dhe më shumë toksike pala). Trajtimi specifik në vend është zbatuar pas kar dhe / ose teste RAST bëjnë me doza nënlëkurës, duke rritur gradualisht, ekstrakt ujor përmban alergjen. Injeksione praktikohen çdo 2-3 ditë (në compositions "frenoj" çdo 70-10 ditë.) Dhe, si në rastin e pjalm, po të jetë bërë gjatë tërë periudhës në të cilën alergjen është e pranishme në ajër. Dhe 'kjo një e vërtetë e vaksinimit Immunotherapy përmes të cilit ju përpiqeni për të rregulluar gabim duke shkaktuar të sistemit imunitar si të thuash "mësuar" me praninë e substancave alergjike. Dy aspekte janë dyshime rreth trajtimit të fundit, megjithatë efektive në disa njerëz për një kohë të gjatë: e para është që një person alergjik ndaj një substance mund allergizzarsi të tjera, e dyta është se, pavarësisht nga çdo gjë, në shumë raste sistemin imunitar vazhdon askush nuk e di pse, që të përjetësojnë gabim.

Homeopati
Ky ilaç e konsideron një personi si gjithmonë të ndryshme nga një tjetër në mënyrë që çdo individ alergjik ndaj mjekut homeopatik kërkon për të zbuluar se si është krijuar një mungesë ekuilibri të dy trupit dhe mendjes, të tilla si për të shkaktuar një reaksion alergjik. Përtej homeopatik terapi specifike karakterizuar nga një ekuilibër në mënyrë rigoroze individuale, por ju mund të ndërhyjë me një trajtim të veçantë desensitizing. Disa vjet më parë është në fakt vaksinë në dispozicion homeopatik për të administruar me gojë një herë në javë për një minimum prej 4 javë në një maksimum prej 12. Vaksina është e përbërë nga doza të vogla te shumë substancave alergjike, nuk është toksik, nuk ka efekte anësore, sipas studimeve të fundit shkencore, i ka rezultatet e deritanishme të mirë me kalimin e kohës. Mjetet juridike janë gjithashtu shumë të dobishme si çrregullim simptomatike alergjik që paraqet, le të shohim disa.

Për zënë hundët, teshtimë me sekrecione ujore, ngacmues i holluar me ujë jo që përmirëson ajrit dhe të freskëta, duke përdorur CEPA Allium.

Për conjunctivitis ngacmues me lacrimation dhe teshtitjes, duke përdorur eyebright (ka edhe pika për sy).

Për teshtimë mëngjes, mbindjeshmërisë në erë dhe parfume, pasazhe të thatë hundës gjatë natës dhe të sekretimit në vend të bollshme të ditëve, Nux përdorim Vomica.

Për të alergjive që paraqesin veten, apo të merrni të komplikuar, veçanërisht me simptoma astma nate, duke përdorur Lachesis.

Mjekësia kineze (diagnozë)
Sipas mjekësisë, "energji" në alergji kineze dy organet nuk janë në ekuilibër: mëlçisë dhe mushkërive. mjekët kinez për të gjitha instinktet e mbrojtjes do të mbulohen nga rënia në vlerë e energjisë: i mbushur për "luftën apo fluturim" i përket këtij organi dhe të sistemit imunitar, me këtë subjekt, duke përgatitur veprimin e sulmit, ose mbrojtjes sa herë që paraqet një situatë të rrezikshme. Mushkëritë, megjithatë, është organi më i ndjeshëm ndaj stresit psikologjik. E pra, akupunkturë-lloj alergji respiratore-sy, sezonale, është shprehje e dobësisë shoqërues të energjisë pulmonar tepërt të energjisë të mëlçisë. Në pranverë, për akupunkturë, mëlçisë është në shprehjen e tij më të physiologically funksionale si të mushkërive, organ i vjeshtës, është në një dobësi të vogël natyrore. Nëse gjatë kësaj periudhe vuan një gjendje psikologjike e trishtim, trishtim, ankth dhe gulçim, këmbëngulës ndoshta një kohë të gjatë, doktorët kineze do të vuajnë, sidomos sistemin e frymëmarrjes në mënyrë që ajo mund të jetë një pengesë efikase për të substancave në ajër. Pastaj të ndodhë që alergeneve, sezonale era e çelur, lehtë mund të depërtojnë thellë në trupin duke gjetur një dëmtim të energjisë paralajmërim mbrojtëse të dyfishtë është për shkak se ajo është pranverë dhe për shkak se mushkëritë nuk janë plotësisht të mbrojtur "dyert e para". Rezultati i gjithë kësaj është rinitit me teshtimë dhe kruarje, pengim hundës, conjunctivitis. Në akupunkturë, përveç trajtimit të veçantë nga një mjek të trajnuar në mjekësinë tradicionale kineze, mund të jetë rekomanduar un'autostimolazione dy pikave të trupit për të lehtësuar simptomat e alergjive respiratore. Le të shohim se si për të gjetur dhe se si.

E para, për të forcuar tonin dhe mushkëritë, është e vendosur në anën e gishtit dhe shtrirjen e tranzicionit ndërmjet dore dhe dora. Ajo inkurajon të drejtën e përditshme dhe e la për tre minuta të secilës palë për rreth 20 ditë, me "pambuk" ("pambuk" është një shkop i lë mugwort, i njohur në "S Perëndimi bar: John" në dritë në një fund dhe të afërt me një pikë derisa ta dëgjoni një ngrohje të vazhdueshme dhe pa dhimbje)

E dyta është, me bërryl flexed, në fund e jashtme e bërryl, dhe stimulimin e thellë me gishtin tregues të dorës për tre minuta në të dy djathtas dhe majtas, disa herë në ditë, sidomos kur ka simptomat syrit acarim.

Një tjetër ndihmë
për të luftuar alergji sezonale vjen nga mjekësia tradicionale kineze dietik: nga njëra anë duhet të rritet në ushqime dietë thartirë, sepse acidit-forcoj dhe zbutur mëlçisë, mushkërive, nga ana tjetër ju duhet të bjerë në shije djegëse e ushqimit për shkak se ajo dobëson mushkërive. Thartirë ushqimeve acid-janë:, bukë domate, spinaq, lakër dhe uthull, limon, portokall, frut, boronicat, mollë jeshile, kumbulla, kos, djathë, thartuar, pulë, borzilok. Ata janë shijen e nxehtë: rozmarinë, shafran, arra, mish kali, mustardë, qepë, hudhër, chilli, majdanoz, lakërishtë, radishes, piper, karrota, tru, mëlçi viçi dhe vezë.

Si për të parandaluar

Le të shohim këshilla praktike për të zvogëluar alergji duke i dhënë dhjetë rregullat anti alergjik.

Përtej ndërhyrjeve specifike terapeutike për parandalimin, të tilla si Immunotherapy të mjekësisë, ol'agopuntura homeopatik vaksina, ju mund të bëni një parandalimin efektiv për sistemin e imunitetit nuk e kryejnë "gabimet." Megjithatë, është e dobishme për të zbatuar masat e caktuara gjatë stinëve "të paditur", që synojnë kufizimin e dëmit të shkaktuar nga reaksione alergjike.

Kështu që këtu e dhjetë rregullat e "anti-alergjik" që do të ndiqen për ata që kanë pasur një të ftohtë të vogël, alergji në pranverë të mëparshme, ose që kanë një prind që vuan nga ky siklet sezonale.

Merrni në ujë Gemmoderivati e ribels migrum zgjuar në mëngjes dhe në pasdite për të paktën tre muaj. Kjo fabrikë është një balancues të shkëlqyer të sistemit imunitar

Plotësuar dietën e tyre me vitamina C, B dhe K, veçanërisht e dobishme për conjunctivitis dhe rinitit

Shmangni ushqimet që kanë në etiketë nën "shije natyrale", sepse nganjëherë shtrihen në mes të këtyre substancave alergjike, mjaltë, pjalm Propolisi dhe duhet të jenë të organizuar kryesisht vuajnë nga astma alergjike

Mos e merrni drogë pa u konsultuar me një mjek për shkak se alergjive janë shumë më të ndjeshme se ilaçe të tjera për të kimikateve. Ndër të tjera nuk i njohur përgjithësisht se acidit acetilsalicilik, për shembull, mund të shkaktojnë astmë

Mos pini duhan dhe shmangni mjediset e pirjes së duhanit, për shkak të hundës-Mukoza sy mund të bëhet i inatosur

Ndiqni rregullat e thjeshta të jetës siç janë:
Flini të paktën tetë orë në natë;
Hani tri herë në ditë;
Pushimi ose "shkëputje" nga puna të paktën pesëmbëdhjetë minuta kur ju ndjeheni të lodhur;
Marrja e aktivitetit fizik në javë, jo për gara;
Merrni kohë të lirë për veten e tyre;
Mëso të mos luftuar me emocionet e tyre dhe për të trajtuar ata me besim në marrëdhëniet me të tjerët (tani është e njohur se faktorët e jetës të gjatë-mbajtur emocionet, stresi mental dhe fizik, të egra ... disarmonizzano janë të sistemit imunitar dhe përkeqësojnë alergji .

kushtoj vëmendje ditëve me erë, sepse në këtë klimë përqendrimet ajrore e poleneve janë më të larta (dhe janë minimale kur bie shi)
kushtoj vemndeje pushimeve ne baze te alergjise...duke evituar burimet e alergjise qe ju perket ...
(te na rroje google-perkthyes,shpresoj te kuptonin ndopak- e uroj qe askush mos te kete kete problem--kiss te gjithve
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi