Forumi Evolucion

Kuriozitete te ndryshme

Shko poshtë

Kuriozitete te ndryshme

Mesazh nga Lilly prej Fri Apr 30, 2010 6:53 pm

Lumi më i gjatë në botë është Nili me gjatësi 6.671 km. që gjendet në Afrikë.

Kina është shteti më i madh në botë me 1.221,692,000 banorë. Në Mesjetë quhej Katai.

Rusia është shteti më i madh për nga sipërfaqja me 17.075,000 km².

Oqeani më i madh është Oqeani i Qetë,pastaj ai Atlantik,Indian dhe Oqeani i Ngrirë i Veriut.

_________________
Lumturi nuk do te thote te besh ate qe do por te duash ate qe ben.
avatar
Lilly
Global Moderator
Global Moderator

Anzahl der Beiträge : 751
Reputation : 10
Anmeldedatum : 13/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kuriozitete te ndryshme

Mesazh nga thjeshtesi prej Fri Apr 30, 2010 7:09 pm

Lilly me oceanin e qete mos keni dashur te thoni oqeani Paqesor? Se nuk e kam degjuar ndonjhere kete!
avatar
thjeshtesi
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 28
Reputation : 0
Anmeldedatum : 17/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kuriozitete te ndryshme

Mesazh nga ely prej Fri Apr 30, 2010 8:50 pm

thjeshtesi: oqeani i qete eshtei njejti term me oqeni paqesore----!!
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Njeriu me dorë të artë

Mesazh nga Lilly prej Fri May 07, 2010 4:31 pm

James Harrison 74 vjecar, ka një antitrup në plazmën e tij që i shpëton bebet nga vdekja nga sëmundja e Rhesusit, një formë e rrallë anemike.
Është zbuluar që plazma e tij mund të përdoret për shërimin e këtyre bebeve dhe që kur ka qenë i ri i ka dhuruar gjak qindëra mijëra grave.
Zoti Harrison ka dhuruar gjak një herë në disa javë që kur ishte 18 vjecar dhe tani ka arritur numrin e dhurimit të gjakut në 984.
Sipas numërimit, deri më tani ai me gjakun e tij i ka shpëtuar më shumë se 2.2 milion bebe nga vdekja
Ai thotë: "Unë kurrë nuk kam menduar ta ndalojë dhurimin e gjakut. Kurrë. "Ai i ishte lutur doktorëve që të dhuronte gjak qysh në moshën 14 vjecare pasi kreu një operacion në gjoks në të cilin atij iu deshën 13 litra gjak.

_________________
Lumturi nuk do te thote te besh ate qe do por te duash ate qe ben.
avatar
Lilly
Global Moderator
Global Moderator

Anzahl der Beiträge : 751
Reputation : 10
Anmeldedatum : 13/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kuriozitete te ndryshme

Mesazh nga Vizioner prej Mon May 10, 2010 6:21 pm

Kliko për të të shërbyer...

Nje restorant londinez i ka flakur tej menute e tij duke preferuar qe klientet e tij ti bejne porosite permes nje tavoline elektronike, e cila sipas tyre pershpejton sherbimin.Gatuj hahaha

_________________
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kuriozitete te ndryshme

Mesazh nga Sennia prej Tue May 11, 2010 6:48 pm

Vetem ne Shqiperi Facebook klikohet me teper se google
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kuriozitete te ndryshme

Mesazh nga e panjohura prej Mon Jul 19, 2010 4:11 pm

Gratë votojnë për dashuri, meshkujt për seks
Hulumtimet shkencore tregojnë se ekzistojnë dallime të rëndësishme në mes meshkujve dhe grave jo vetëm në fuqinë fizike por edhe në funksionet e shumta psikike dhe neuropsikiatrike, siç janë perceptimi, njohja dhe afektiviteti.

Meshkujt kanë shikim më të qartë, në masë më të vogël janë më të ndjeshëm sesa shumica e femrave në ftohje ekstreme, reagojnë më shpejt dhe janë më të gjindshëm në hapësirë. Gratë, në anën tjetër, për dallim nga shumica e meshkujve shohin më mirë në errësirë, janë më të ndjeshme në prekje nëpër tërë trupin, kanë shqisa më të theksuara të dëgjimit dhe aftësi të theksuar manuale. Meshkujt janë më agresiv, më të ftohtë emocionalisht dhe shfaqin aftësi më të madhe në zgjidhjen e detyrave matematikore në krahasim me shumicën e meshkujve. Gratë, në të kundërtën, janë më emocionale, superiore në të folur dhe lexojnë më rrjedhshëm sesa shumica e meshkujve.

Meshkujt dhe femrat dukshëm dallojnë edhe kur bëhet fjalë për përjetimin e dashurisë dhe seksit


Meshkujt ‘votojnë’ për seks, e gratë për dashuri – është rezultat i hulumtimeve në këtë temë. Është dëshmuar se mbi gjysma e grave të cilat janë në idilë dashurie me ndonjë mashkull, “flenë” ekskluzivisht me atë mashkull. Për dallim me këtë, një numër krejt i vogël i grave gjatë kohës së dashurisë me mashkullin mbështet filozofinë “se dashuria është dashuri, e seksi diçka krejt tjetër". Kur gratë duan, pra, ato duan!
Pa marrë parasysh kush kë do e kush kë gënjen, një është dashuria, e tjetra është seksi

Do të pritej që shumica e çifteve të dashuruara në masë të madhe të kënaqen në seks për dallim nga ata të cilët bëjnë dashuri për shkaqe personale. Kështu ndodhë me shumicën e grave, por jo edhe me meshkujt. Në mesatare dy të tretat e grave deklarojnë se seksi me partnerin të cilin e dashurojnë është gjëja më e mirë në jetë. Deklarata të tilla bëjnë vetëm gjysma e meshkujve të anketuar. Pyetja është se sa tu besohet edhe kësaj tjetrës gjysmë të meshkujve.
avatar
e panjohura
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 383
Reputation : 0
Anmeldedatum : 22/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kuriozitete te ndryshme

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi