Forumi Evolucion

Ruajtja e gjuhes Shqipe ne emigrim

Shko poshtë

Ruajtja e gjuhes Shqipe ne emigrim

Mesazh nga Lilly prej Mon Apr 05, 2010 5:20 am

Shume Shqiptare sot(perfshi dhe mua)jetojne larg vendlindjes.Mendoj se shumica perdorin gjuhen shqipe ne shtepi,por presioni i gjuhes vendase eshte shume i madh,aq sa femijet po harrojne shqipen,meqenese perdorin gjuhen vendase per shumicen e kohes(ne kopesht ne shkolle etj).
A perpiqemi mjaftueshem te trashegojme gjuhen tone te memes tek pasardhesit tane?

_________________
Lumturi nuk do te thote te besh ate qe do por te duash ate qe ben.
avatar
Lilly
Global Moderator
Global Moderator

Anzahl der Beiträge : 751
Reputation : 10
Anmeldedatum : 13/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ruajtja e gjuhes Shqipe ne emigrim

Mesazh nga ely prej Tue Apr 06, 2010 6:47 am

lilly une isha dy vjeqe kur kam ikur nga shkodra kurr skemi folur shkodranqe ne shpi...... qe kur jam ketu kam harruar shqipen letrare edhe se une kam jetuar ne tr nga malli e nga familja kemi filluar te flasim djalektin - une mendoj qe eshte e veshtire sepse rrethanat ndikojene shume sidomos tek brezi i ri,por nese ne nuk perpiqemi dhe nuk i imponojme ne nje fare menyre brezit te ardhshem gjuhen tone jemi ne te deshtuarit dhe ata te humburit(humbasin nje gjuhe qe eshte gjithmone nje thesar) une kur te kem femije femija im gjen me te pare do mesoj shqip,dua qe te me kuptoje ne shqip tju fase gjysherve ne shqip te hy ne shqiperi si shqiptare jo si nje shqipetar i europianizu duke humbur ate qe na distingue nga te tjeret gjuhen,traditen zakonin historine ,artistet tane artin muziken...etj etj.....lus zotin qe me ate qe do jete prind i femijes tim dmth me bababe e femijes te jemi ne gjendje ta bejme te doje te deshiroje vendin tone siq e dua uneeeeee !!!
perpiqemi.......me shume te bejme ...por kurr mos te japim shembull tek ata ...dmth ne te paret te vendosim ligj qe ne shtepi flitet vetem shqip!
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ruajtja e gjuhes Shqipe ne emigrim

Mesazh nga Lilly prej Tue Apr 06, 2010 3:48 pm

ely,ashtu eshte ,jam dakort me gjithcka qe thua ti,qe duhet te perpiqemi te trashegojme gjuhen tone tek femijet.Vajza e madhe ishte 2 vjec e gjysem kur ne erdhem ne Usa,tani eshte parashkollor dmth vitin tjeter shkollor hyn ne klase te pare,dhe tani sa ka filluar te mesoje te lexoje anglisht.Ne shtepi time flitet vetem shqip,edhe vajza ime kupton shqip por pergjigjen e ka me kollaj t'a kethej ne anglisht.Duhet une tja kerkoj te me ketheje pergjigjen ne shqip edhe t'a kujtoj here pas here te flasi shqip.Me shqeteson shume ,kur ajo nuk i gjen dot fjalet ne shqip qe te me pergjigjet.
Megjithate kur isha ne Shqiperi i bleva disa disqe,nje prodhim i top-channel,ku femijet mund te mesojne abetaren,keshtu kur ajo te kete mesuar alfabetin anglez ,do filloje te mesoje edhe ate shqipetar,qe edhe mos ngarkohet shume e mos marri vesh ndryshimet mes gjuheve.


Edituar për herë të fundit nga Lilly në Tue Apr 06, 2010 6:22 pm, edituar 1 herë gjithsej

_________________
Lumturi nuk do te thote te besh ate qe do por te duash ate qe ben.
avatar
Lilly
Global Moderator
Global Moderator

Anzahl der Beiträge : 751
Reputation : 10
Anmeldedatum : 13/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ruajtja e gjuhes Shqipe ne emigrim

Mesazh nga ely prej Tue Apr 06, 2010 4:48 pm

e dashur lilly uroj qe vajza jote te behet 120 vjeqe e me behet shume qefi qe kupton...nuk duhet te shqetesohesh per ngarkesen metale ne kete moshe pasi eshte vertetuar qe eshte mosha ku cdo gje mesohet me me lehtesi dhe per ta eshte nje loje,-eshte normale qe te pergjigjet ne anglisht sepse ambjenti qe e rrethon ka ate gjuhe eshte ajo qe e ben te ndihet njelloj me ta-por ti duhet te insistosh sikur po ben qe te pergjigjet ne shqip nese ajo e kupton te garantoj qe po ndenji ne shqiperi vetem nje muaj e flet me bukur se une shqipen sa per te mesuar te shkruaj shqip ka akoma kohe ajo eshte me fat sepse nga kjo moshe si pak femije ne bote din dy gjuh te huaja-keta jan femijet tane gjeni ....femije te prinderve te mrekullueshem qe dine te edukojne te bej komplimentet e mija qe je interesuar per cd qe tani je shembull per ne te gjithe!!
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ruajtja e gjuhes Shqipe ne emigrim

Mesazh nga Lilly prej Tue Apr 06, 2010 6:27 pm

ely,Faleminderit per fjalet e mira,shume e sjellshme nga ana jote.
ke te drejte qe femijet sot jane te zgjuar dhe mesojne kollaj,por ne kete rast e kisha fjalen qe te mesoje mire shkronjat sepse ndoshta do e kete te veshtire te kuptoje dh,xh,nj qe s'ekzistojne ne ate gjuhe qe ajo meson ne shkolle.

_________________
Lumturi nuk do te thote te besh ate qe do por te duash ate qe ben.
avatar
Lilly
Global Moderator
Global Moderator

Anzahl der Beiträge : 751
Reputation : 10
Anmeldedatum : 13/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ruajtja e gjuhes Shqipe ne emigrim

Mesazh nga ely prej Tue Apr 06, 2010 7:17 pm

pse ne ne shkolle kemi mesuar ti shqiptojme ?? eshte edhe zh Smile
perdor fjale me ketu shkronja formo me shkronja
une kur isha 4 vjeqe i dija te gjitha shkronjat babai im me thoshte me sill kete liber un ikja ne bibloteke mbetja si e hashtisur ai me thoshte shiko kjo eshte shkronjen e pare...pastaj ne gazeten zeri i popullit qe mos qofte me kurre sa genjeshtra kishte me thoshte merr nje laps e me gjej kete shkronje......provo keshtu!!! per ate eshte loje e perfecionizem ne te njejten kohe une i kam mesuar jo si shkronja por si vizatime ne menyre fotografike...
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ruajtja e gjuhes Shqipe ne emigrim

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi