Forumi Evolucion

Sytë janë pasqyrë e shpirtit

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtë

Sytë janë pasqyrë e shpirtit

Mesazh nga Sennia prej Sun Apr 04, 2010 1:19 pm

Thënjë shumë e vërtetë dhe antike - sytë janë pasqyrë e shpirtit. Njeriu shumë gjëra mund t'i fshehi me sjelljet e veta, deklarimet, pamjen e vet, por asnjëherë nuk mund të fshehi reflektimin e shpirtit të syve sëtij/saj. Bebezat e syve zgjerohen kur dikush na pelqen, ndonjëhere mblidhen. Shkëlqimi në sy tregon gjendjen tonë emotive dhe atë psikike. Dridherimet, fokusimi i koncetruar i shikimit janë shprehje të gjendjes sonë të brendshme por në të njëjtën kohë edhe reaksion në ngacmimet nga jashtë apo në personin që e vështrojmë. Në sytë tanë shihet gjithcka - gjendja emotive, shëndetësore, disponimi ......

Si mendoni juve? Jeni dakort më këtë fenomen?
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 26

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sytë janë pasqyrë e shpirtit

Mesazh nga Eria prej Sun Apr 04, 2010 2:22 pm

Eshte e drejte,po ta shikosh dike direkt ne sy e kupton qe cfare mendon ai..Syte tregojne gjithcka...

_________________
Nje dite qe bosh vjen dhe une nuk jam me ty..nje dite qe koha s kthen...dhe une te dua ty....per mua je ti.....nuk ka me tjeter veeend...jooooo
avatar
Eria
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 430
Reputation : 4
Anmeldedatum : 14/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sytë janë pasqyrë e shpirtit

Mesazh nga ely prej Sun Apr 04, 2010 9:19 pm

Me nje shikim shikon driten ose ferrin .......e rendesishme eshte te arrish ta shikosh se shume e fshehin ate ...ata qe pas syve fshehin mashtrimin--------------- por kur dikush te shikon arrin te kutosh/oje se cfare kerkon ai shikim sepse syte flasin -ndalemi ti lexojme!!!!
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sytë janë pasqyrë e shpirtit

Mesazh nga Sennia prej Mon Apr 05, 2010 7:46 pm

Une kam arritur te indentifikoje njerezit vetem nga nje shikim ne sy, por kete edhe nuk e praktikoj dot shpesh..kuptohet :geek:
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 26

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sytë janë pasqyrë e shpirtit

Mesazh nga ely prej Tue Apr 06, 2010 6:21 am

sennia ne filozofi kishim te njejtin mendim...ketu me vjen keq por me duhet te rreplikoj..........nuk eshte e bukur fundi i fjalis tende me "nuk e praktikoj " ketu del qe ti nuk shikon te tjeret ne sy....mos je ti qe fsheh?! zakonisht nuk kuptoj pyetjet pastaj sonte eshte edhe vone me falet!!!
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sytë janë pasqyrë e shpirtit

Mesazh nga Sennia prej Tue Apr 06, 2010 2:56 pm

Ely, kuptohet se kur bisedojme e shohim njeri tjetrin ne sy, por mendjen nuk e kemi tek syte por tek biseda. Une arrij ta njoh tjerin deri diku kur veshtroj syte e tij, por kete smund ta besh sepse terheq vemendje te madhe tek ky person , ose mund te arrish te menyre qe te mos kuptohesh. Kur do te studiosh syte kete e ben me njerez te jashtem, se njerezit e tu i njeh vete, keshtu qe smundesh te ndalesh tek syte e tjetrit, vetem nese behet fjale per biseda serioze qe duket sikur e ndjek me vemendje.

p.s :D me ka qelluar njehere kur kam biseduar me nje cun e kam pare ne bebe te syrit...qe atehere smu nda ai dreq ..hec e merreshe me te pastaj :D
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 26

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sytë janë pasqyrë e shpirtit

Mesazh nga Lilly prej Tue Apr 06, 2010 4:40 pm

ely ti shkruan shume mire shqip edhe kuptohesh ku do te nxjerresh kuptimin Smile
Jam dakort qe syte jane pasqyra e shpirtit,qe kupton shume nga nje veshtrim ne syte e tjetrit.
Sennia po shprehjen''mos i beso atij djali qe te puth me sy hapur''si e shpjegon ti? :geek:

_________________
Lumturi nuk do te thote te besh ate qe do por te duash ate qe ben.
avatar
Lilly
Global Moderator
Global Moderator

Anzahl der Beiträge : 751
Reputation : 10
Anmeldedatum : 13/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sytë janë pasqyrë e shpirtit

Mesazh nga ely prej Tue Apr 06, 2010 5:05 pm

hahahhahah me pelqen kjo pyetje !!!
te verteten ....mendoj se eshte i pasigurte ne vetvete!
ose mund te jet nje tip i dobet dhe do te mbaj situaten nen kontroll por edhe ketu dal ne te vetmin shpjegim qe ai njeri eshte i pasigurte,por jo per te gjith vlen
ka njerez qe duan te shijojne ,te kuptojne cndjen partneri ne ate moment si reagon .....
ka te tjere qe ndihen padron dhe duan te te bejne te ndihesh preha... te jesh nen pushtetin e tije total
cdo njeri duhet pare ne kompleksin e tije jo ne nje gjest.
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sytë janë pasqyrë e shpirtit

Mesazh nga Sennia prej Tue Apr 06, 2010 5:35 pm

Lilly shkruajti:
Sennia po shprehjen''mos i beso atij djali qe te puth me sy hapur''si e shpjegon ti? :geek:

tani ketu sdi te te pergjigjem mire, se skam pare une as me sy hapur as me sy mbyllur

Laughing , e di kam ngel icik mbrapa por cte bej , sma mbush njeri syrin :D
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 26

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sytë janë pasqyrë e shpirtit

Mesazh nga ely prej Tue Apr 06, 2010 6:14 pm

sennia mendimin jo eksperiencen....... si e mendon ti ??!!!!!
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sytë janë pasqyrë e shpirtit

Mesazh nga Sennia prej Tue Apr 06, 2010 6:17 pm

hahahhaha ok po flas teorikisht :
Mendoj kjo ndodh thjesht si ndjenje e momentit , ndoshta se edhe dashuria ne vetvete ska nevoje per shikim siguri apo realitet..vetem per zemer e ndjenje.
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 26

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sytë janë pasqyrë e shpirtit

Mesazh nga ely prej Tue Apr 06, 2010 6:24 pm

pikerisht atehere pse i mbajne hapur syte......une mendoja pasiguri...etje etj po sipas teje??
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sytë janë pasqyrë e shpirtit

Mesazh nga Sennia prej Tue Apr 06, 2010 6:31 pm

po pra, syte me mbyllur do te thote se ndjen, ka dashuri, se edhe vet dashuri me ndjenjen karakterizohet kurse kur i mban syte hapur je me shume realist e nuk ndjen, per kete arsye thote edhe Lilly, mos i beso atij qe te puth me sy hapur -do te thote se ky nuk ka ndjenja te sinqerta karshi teje, nuk e di une keshtu e kuptoj.
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 26

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sytë janë pasqyrë e shpirtit

Mesazh nga shpirti binjak prej Tue Apr 06, 2010 7:09 pm

Nuk besoj se jane pasqyre e shpirtit ndoshta jane per momentin ose ne mendojme se jane per te mos pare shpesh te verteta qe duken ...kam pare sy qe mendoja qe isha brenda tyre e smund te me fshihte asgje qe jane shendrruar ne minute ne sy te akullt sikur te mos i njihja kurre ...
avatar
shpirti binjak
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 60
Reputation : 0
Anmeldedatum : 09/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sytë janë pasqyrë e shpirtit

Mesazh nga ely prej Tue Apr 06, 2010 7:23 pm

po por ke pare akull.....ke kuptuar ftohtesi ke pare shpirtin e akullt shikimi nuk eshte i perjetshem njelloj......syte po se shprehin cndjejene...pak abstrakt mendimi yt
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sytë janë pasqyrë e shpirtit

Mesazh nga shpirti binjak prej Wed Apr 07, 2010 6:21 pm

ely shkruajti:...pak abstrakt mendimi yt

ne ckuptim eshte abstrakt ?
avatar
shpirti binjak
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 60
Reputation : 0
Anmeldedatum : 09/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sytë janë pasqyrë e shpirtit

Mesazh nga ely prej Wed Apr 07, 2010 6:30 pm

nga fjalet.....nuk besoj se jane pasqyre e shpirtit.........kam pare sy qe mendoja se isha brenda tyre e sme fshihte asgje.......per nje minut jan bere te akullt.......=> kan pasqyruar dhe ti i ke lexuar ata!!!! kam perdorur fajalen abstrakte sepse ti kundershton ne te njejten fjali mendimin....ndoshta se kam kuptuar mire pergjigjen por me jep kete ide!
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sytë janë pasqyrë e shpirtit

Mesazh nga shpirti binjak prej Wed Apr 07, 2010 6:37 pm

se ke kuptuar pergjigjen ...konfermoj ate qe kam thene syte nuk jane pasqyra e shpirtit ka njeres qe sado i shikosh ne sy nuk do arrish kurre ne shpirtin e tyre ...syte me te pafajshem qe kam pare ishin te nje serial killer sikur te mos kisha lexuar dosjen e tij sdo e besoja kurre nje gje te tille ...
avatar
shpirti binjak
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 60
Reputation : 0
Anmeldedatum : 09/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sytë janë pasqyrë e shpirtit

Mesazh nga ely prej Wed Apr 07, 2010 6:51 pm

respektoj opinjonin tend...
gjithcka mund te ndodh.....!!!
une besoj ne shikimin , pastaj ekstreme ka ne cdo fushe ne cdo aspekt,ne cdo pozicion dhe situate!
uroj dhe me ler te besoj qe jo te gjithe kan shikimin e maskuar si fjalet,xhestet,sjelljet dhe lajkat!!! " te pakten shikimi te jete kristal"
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sytë janë pasqyrë e shpirtit

Mesazh nga shpirti binjak prej Wed Apr 07, 2010 6:56 pm

Ely une dhashe opinionin tim tregova ate qe mendoj une jeta... puna me ka mesuar qe mos ndalem me si dikur vetem tek syte ...
avatar
shpirti binjak
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 60
Reputation : 0
Anmeldedatum : 09/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sytë janë pasqyrë e shpirtit

Mesazh nga ely prej Wed Apr 07, 2010 7:08 pm

nuk po me kupton shpirti binjak as mua une nuk mendoj qe asnje qe beson ne shikimin si pasqyrim te shpirtit eshte superficial e vleresojme njeriun vetem nga shikimi i tije por ne kompleksin e personalitetit qe cdo njeri ka!;thjeshte per mua eshte i rendesishem shikimi....ndoshta gaboj por nje njeri qe sme shikon ne sy kur me flet nuk me pelqen kushdo cofte ai....ndoshta gaboj per jo me kot jemi te veçante e kjo veçanti qe kemi e ben rracen tone aq te bukur dhe jeten aq te ndryshme........i jep ngjyra jo thjeshte po-jo....bardhe e zi!!
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sytë janë pasqyrë e shpirtit

Mesazh nga Eria prej Sat Apr 10, 2010 1:21 pm

ely shkruajti:per mua eshte i rendesishem shikimi....

Ja nga avatari im po te shoh ne sy,ca mendon :P :D

Ps.Dhe per mua shikimi ka rendesi,i shikoj te tjeret drejt e ne sy,dhe te njejten gje dua qe te bejne dhe me mua..

_________________
Nje dite qe bosh vjen dhe une nuk jam me ty..nje dite qe koha s kthen...dhe une te dua ty....per mua je ti.....nuk ka me tjeter veeend...jooooo
avatar
Eria
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 430
Reputation : 4
Anmeldedatum : 14/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sytë janë pasqyrë e shpirtit

Mesazh nga ely prej Sat Apr 10, 2010 5:28 pm

qe jane shume te qilter te pafajshem e shume domethenes...me japin ngrohtesi..shikim shume depertues dhe shprehes....puc eria si kisha vene re me pare ke sy shume te bukur.
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sytë janë pasqyrë e shpirtit

Mesazh nga Eria prej Sat Apr 10, 2010 5:32 pm

ely shkruajti:qe jane shume te qilter te pafajshem e shume domethenes...me japin ngrohtesi..shikim shume depertues dhe shprehes....puc eria si kisha vene re me pare ke sy shume te bukur.


Me bere te thkuqem na turpi :oops: :oops: :oops: Grassssssssssie molto Smile...

Shikimi ne sy sipas meje tregon dhe respekt ndaj bashkebiseduesit..

_________________
Nje dite qe bosh vjen dhe une nuk jam me ty..nje dite qe koha s kthen...dhe une te dua ty....per mua je ti.....nuk ka me tjeter veeend...jooooo
avatar
Eria
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 430
Reputation : 4
Anmeldedatum : 14/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sytë janë pasqyrë e shpirtit

Mesazh nga Lilly prej Sat Apr 10, 2010 7:53 pm

Eria,ai poli-lici do te thoshte kete shprehje per ty:-Te henksha syte e bukura jarebi. :geek:

_________________
Lumturi nuk do te thote te besh ate qe do por te duash ate qe ben.
avatar
Lilly
Global Moderator
Global Moderator

Anzahl der Beiträge : 751
Reputation : 10
Anmeldedatum : 13/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sytë janë pasqyrë e shpirtit

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi