Forumi Evolucion

Thenie-keshilla

Shko poshtë

Thenie-keshilla

Mesazh nga Sennia prej Tue Mar 30, 2010 4:08 pm

Ketu mund te postojme disa thenie te cilat permbajne nje moral apo mesazh i cili na sherben...
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thenie-keshilla

Mesazh nga Sennia prej Tue Mar 30, 2010 4:10 pm

Po nis une...me nje shprehje te cilen e mbaj si nder ligjet themelore te jetes:
Mos i beso asgjeje, ska rendesi ku e ke degjuar apo kush e ka thene-vetem nese eshte e pranueshme dhe e kuptueshme per arsyen tende...
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thenie-keshilla

Mesazh nga Sennia prej Tue Mar 30, 2010 4:14 pm

Kini dinakerine e egoizmit per te mos urryer askend. Perse te helmosh gjakun me ndjenja negative? Ndjenja te cilat bien mbi ju, ju bejne te trishtuar, shqetesuar , inatosur. Kurseji energjite tuaja jetesore dhe perdorini ne dobine tuaj ne menyre krejt tjeter.
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thenie-keshilla

Mesazh nga Lilly prej Tue Mar 30, 2010 5:02 pm

Respekto vehten- Respekto te tjetret- Ji i pergjegjshem per cdo gje qe ben.

Telefonoji nenes tende.

Thuaj 'shendet' kur degjon se dikush teshtitet.

Krijo martese me nje burre/grua qe i pelqen te bisedoje. Ne pleqeri biseda do te kete rendesi me shume se cdo gje tjeter.

Jeto nje jete te mire dhe te ndershme. Me vone kur te plakesh mund te shijosh kujtimet.

Beso ne Zot, por gjithesesi mbylle makinen me celes.

Lutu, ekziston nje force e papershkruar tek lutja.

Lexo midis rreshtave

_________________
Lumturi nuk do te thote te besh ate qe do por te duash ate qe ben.
avatar
Lilly
Global Moderator
Global Moderator

Anzahl der Beiträge : 751
Reputation : 10
Anmeldedatum : 13/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thenie-keshilla

Mesazh nga Sennia prej Sat Apr 03, 2010 7:41 pm

Mos u perpiq te behesh njeri i suksesshem, por njeri me vlera..
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thenie-keshilla

Mesazh nga Lilly prej Mon Apr 05, 2010 5:23 am

Fal,por mos harro.
Meso prej gabimeve,por kurre mos u pendo.

_________________
Lumturi nuk do te thote te besh ate qe do por te duash ate qe ben.
avatar
Lilly
Global Moderator
Global Moderator

Anzahl der Beiträge : 751
Reputation : 10
Anmeldedatum : 13/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thenie-keshilla

Mesazh nga Sennia prej Mon Apr 05, 2010 8:02 pm

Lilly shkruajti:Fal,por mos harro.
Meso prej gabimeve,por kurre mos u pendo.
Bravo
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thenie-keshilla

Mesazh nga zeshkane prej Mon Apr 05, 2010 11:59 pm

Lilly shkruajti:Respekto vehten- Respekto te tjetret- Ji i pergjegjshem per cdo gje qe ben.

Telefonoji nenes tende.

Thuaj 'shendet' kur degjon se dikush teshtitet.

Krijo martese me nje burre/grua qe i pelqen te bisedoje. Ne pleqeri biseda do te kete rendesi me shume se cdo gje tjeter.

Jeto nje jete te mire dhe te ndershme. Me vone kur te plakesh mund te shijosh kujtimet.

Beso ne Zot, por gjithesesi mbylle makinen me celes.

Lutu, ekziston nje force e papershkruar tek lutja.

Lexo midis rreshtave

Bravo
avatar
zeshkane
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 108
Reputation : 3
Anmeldedatum : 17/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thenie-keshilla

Mesazh nga ely prej Tue Apr 06, 2010 6:55 am

mos bej ate qe sdo te ta bejne ty!
punen e sotme mos e ler per neser !
kur dikush eshte i zemruar e flet pa menduar ...mos i fol ndalu numero deri ne dhjete e po smjaftoj kthehu deri ne 0 pastaj NDOSHTA pergjigju!
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thenie-keshilla

Mesazh nga Sennia prej Sat Apr 10, 2010 2:20 pm

Mposhtja nuk vjen kurre te nje njeri derisa ai e pranon ate.
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thenie-keshilla

Mesazh nga Eria prej Sat Apr 10, 2010 2:37 pm

Lilly shkruajti:

Beso ne Zot, por gjithesesi mbylle makinen me celes.


Hahahahahaha Lilly,sa po qesh me kete...

_________________
Nje dite qe bosh vjen dhe une nuk jam me ty..nje dite qe koha s kthen...dhe une te dua ty....per mua je ti.....nuk ka me tjeter veeend...jooooo
avatar
Eria
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 430
Reputation : 4
Anmeldedatum : 14/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thenie-keshilla

Mesazh nga Lilly prej Tue Apr 13, 2010 4:15 am

Enderro shume dhe perpiqu t'a besh realitet.

Ps.Eria,e praktikoj vete ndaj e shkrova :geek:

_________________
Lumturi nuk do te thote te besh ate qe do por te duash ate qe ben.
avatar
Lilly
Global Moderator
Global Moderator

Anzahl der Beiträge : 751
Reputation : 10
Anmeldedatum : 13/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Keshilla per vajzat

Mesazh nga Lilly prej Mon Aug 23, 2010 3:14 am

1) Të jeni e bukur, në mos e bukur e buzëqeshur. Nuk zihen mizat me uthull, as burrat me fytyrë të vrejtur.

2) Dihet se 8 burra në 10 janë më të ndjeshëm tek bukuria e trupit, sesa tek lartësia e shpirtit. Sytë e tu janë mjeti tërheqës që keni. Përdorini pra këto dy fanare që ua ka dhënë natyra, në doni të tërhiqni dhe të zaptoni zemrën e burrit që dashuroni.

3) Të jeni diplomate me burrat, d.m.th. me e bind, se një kostum i gatshëm është më i mirë, se një kostum i qepur pas matësit.

4) Mos harroni se ka fraza të bëra që gënjejnë gjithë budallenjtë: ah! Ti nuk je një burrë si të tjerët!... Lermë të lutem! Kam shumë frikë mos vuaj. Kush të ka mësuar të puthësh kështu? Sikur të më lije ti, nuk di ç’do të bëja unë?! Edhe sikur të mos më jepje asgjë, unë do të desha gjithmonë fort...

5) Në doni të martoheni me atë që dashuroni, mos harroni, se ajo grua që jep shumë nuk merr mjaft. Sa më tepër ta shtyni dhënien e favorit të fundit, aq më thellë i hyn grepi peshkut.

6) Dashuria është një luftë. Duhet ta mundoni, ta lodhni dhe ta mposhtni kundërshtarin.

7) Mos i jepni shumë peshqeshe burrit që dashuroni se do të kujtonte që do të kishit ndonjë pabesi që t’ju falte.

8 ) Ti, ji besnike!...

9) Dashurinë e një burri e mbani me anën e ndjenjave.

10) E mbani me miqësinë e shoqërisë tuaj, me ëmbëlsinë e bashkëfjalimit tuaj dhe me bashkimin e gustove tuaja.

11) Në qoftë se jeni ziliqare, mos e tregoni. Zilia e përditshme e gruas që lodh burrin e saj është si ajo pika e ujit që bie papushim dhe që ha gurin më të fortë. Xhelozinë duhet ta tregoni me delikatesë dhe kur të jetë rasti, se vetëm atëherë, gudulisni dashurinë e burrit që i pëlqen, dashurinë e ekskluzivitetit tuaj.

12) Mund ta mbani një burrë me anë të stomakut.(përgatitja e gjellëve)

(Maurice Dekobra)

_________________
Lumturi nuk do te thote te besh ate qe do por te duash ate qe ben.
avatar
Lilly
Global Moderator
Global Moderator

Anzahl der Beiträge : 751
Reputation : 10
Anmeldedatum : 13/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thenie-keshilla

Mesazh nga Sennia prej Mon Oct 25, 2010 3:18 pm

Lilly shkruajti:1) Të jeni e bukur, në mos e bukur e buzëqeshur. Nuk zihen mizat me uthull, as burrat me fytyrë të vrejtur.

2) Dihet se 8 burra në 10 janë më të ndjeshëm tek bukuria e trupit, sesa tek lartësia e shpirtit. Sytë e tu janë mjeti tërheqës që keni. Përdorini pra këto dy fanare që ua ka dhënë natyra, në doni të tërhiqni dhe të zaptoni zemrën e burrit që dashuroni.

3) Të jeni diplomate me burrat, d.m.th. me e bind, se një kostum i gatshëm është më i mirë, se një kostum i qepur pas matësit.

4) Mos harroni se ka fraza të bëra që gënjejnë gjithë budallenjtë: ah! Ti nuk je një burrë si të tjerët!... Lermë të lutem! Kam shumë frikë mos vuaj. Kush të ka mësuar të puthësh kështu? Sikur të më lije ti, nuk di ç’do të bëja unë?! Edhe sikur të mos më jepje asgjë, unë do të desha gjithmonë fort...

5) Në doni të martoheni me atë që dashuroni, mos harroni, se ajo grua që jep shumë nuk merr mjaft. Sa më tepër ta shtyni dhënien e favorit të fundit, aq më thellë i hyn grepi peshkut.

6) Dashuria është një luftë. Duhet ta mundoni, ta lodhni dhe ta mposhtni kundërshtarin.

7) Mos i jepni shumë peshqeshe burrit që dashuroni se do të kujtonte që do të kishit ndonjë pabesi që t’ju falte.

8 ) Ti, ji besnike!...

9) Dashurinë e një burri e mbani me anën e ndjenjave.

10) E mbani me miqësinë e shoqërisë tuaj, me ëmbëlsinë e bashkëfjalimit tuaj dhe me bashkimin e gustove tuaja.

11) Në qoftë se jeni ziliqare, mos e tregoni. Zilia e përditshme e gruas që lodh burrin e saj është si ajo pika e ujit që bie papushim dhe që ha gurin më të fortë. Xhelozinë duhet ta tregoni me delikatesë dhe kur të jetë rasti, se vetëm atëherë, gudulisni dashurinë e burrit që i pëlqen, dashurinë e ekskluzivitetit tuaj.

12) Mund ta mbani një burrë me anë të stomakut.(përgatitja e gjellëve)

(Maurice Dekobra)

Keshilla me vend :D
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thenie-keshilla

Mesazh nga Sennia prej Mon Oct 25, 2010 3:21 pm

Kur dikujt i thua: 'Une te dua' thuaje sepse e ndjen.
- Kur thua: 'Me vjen keq, me fal', shikoji njerezit ne sy.
Mos u tall me endrrat e te tjereve.
- Fol ngadale dhe mendo shpejt.
- Nese dikush te pyet per dicka qe ti nuk do te pergjigjesh atehere thuaj me buzeqeshje: 'Perse te intereson?'.
Respekto vehten, Respekto te tjetret, Ji i pergjegjshem per cdo gje qe ben.
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thenie-keshilla

Mesazh nga Lilly prej Mon Oct 25, 2010 5:17 pm

Sennia shkruajti: Kur dikujt i thua: 'Une te dua' thuaje sepse e ndjen.
- Kur thua: 'Me vjen keq, me fal', shikoji njerezit ne sy.
Mos u tall me endrrat e te tjereve.
- Fol ngadale dhe mendo shpejt.
- Nese dikush te pyet per dicka qe ti nuk do te pergjigjesh atehere thuaj me buzeqeshje: 'Perse te intereson?'.
Respekto vehten, Respekto te tjetret, Ji i pergjegjshem per cdo gje qe ben.

Bravo

_________________
Lumturi nuk do te thote te besh ate qe do por te duash ate qe ben.
avatar
Lilly
Global Moderator
Global Moderator

Anzahl der Beiträge : 751
Reputation : 10
Anmeldedatum : 13/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thenie-keshilla

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi