Forumi Evolucion

Ngrohja Globale

Shko poshtë

Ngrohja Globale

Mesazh nga darwini prej Sun Mar 28, 2010 8:42 pm

Ngrohja Globale

Studimet shkencore mbi ngrohjen globale tregojne se ky peroblem behet gjithnje e me shqetesues
nga dita ne dite.Ndryshimet e klimes jane te verteta dhe sa vjen e
rriten me teper.Niveli i Dioksidit te karbonit ne ditet e sotme eshte
rreth 30% me i larte se sa ka qene perpara evolimit te industrise.

Ajo qete ben me shume pershtypje eshte shpejtesia me te cilen niveli i CO2
eshte rritur.Nga njohurite geologjike te njeriut mbi boten per miliona
vite bota kurre nuk ka perjetur nje rritje aq te shpejte.Firma e
influences se neriut eshte krejtesisht e dukshme.Ska aspak dyshim qe ne
kemi krijuar ndryshime te atmosferes nga djegja e lendeve kimike dhe
gazrave.

Evidenca e ngrohjes globale eshte e sakte dhe e pa nenvflehtesushme!

Konsidero:

Qe ne fillim te shekullit te 20'te temperatura e siperfaqes kryesore te
tokes eshte rritur rreth 1.1°F (0.6°C).

Gjate 40 viteve te fundit temperatura eshte rritur rreth 0.5°F (0.2-0.3°C).

Ngrohja ne shekullin e 20'te eshte me e madhe nga te gjitha koherat e 400-600 vitet
e fundit.

7 nga 10 vitet me te ngrohta te shekullit te 20'te
jane ato te 90'tes.

Malet e akullta te poleve jane ne levizje

Akujt ne polin e veriut kane humbur rreth 40% te trashesise se tyre gjate 4
dekadave te fundit.

Niveli global i detrave eshte rritur
pothuajse 3 here me shpejt ne krahasim me 3000 vitet e fundit.

Sdudimet e shumta tregojne se bimet dhe kafshet ndryshojne numrin dhe sjelljen e
tyre ne baze te ndryshimeve klimatike.

Ashtu si Bota vazhdon te ngrohet,rritet dhe rreziku qe klima do ndryshoje ne menyre te tille
saqe mund te demtoje ne menyre serioze jeten tone.Nderkohe qe nje pjese
mesatare e vendeve te globit do behet me e ngrohte disa zona individuale
do perjetojne tjeter lloj ndryshimesh te klimes,me rrjedhoja te ndryshme
per ambientin lokal.

Disa nga keto jane...

Rritje e shpejte e nivelit te detit

Me teper vale te ngrohta dhe thatesire
qe rezulton ne shume e me shume
konflikte ne burimet e ujrave.

Me teper mote ekstreme qe krijojne permbytje dhe shkaterrime banesash

Nje potencial te madh ne semundjet dhe vdekjet qe kane te bejne me
nxehtesine,gjithashtu nje shtrirje me te gjere te infeksioneve dhe
semundjeve qe transmetohet nga insekte dhe mikrobe ne zona ne te cilat
me pare nuk kane egzistuar.

Nese ndotja kimike vazhdon pa u marre masa kunder saj,ngrohja globale do kercenoje
shendetin,qytetet,bregdetet,dhe te gjithat bukurite natyrore apo krijimet e njeriut.
avatar
darwini
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 23
Reputation : 0
Anmeldedatum : 26/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Ngrohja Globale

Mesazh nga Sennia prej Mon Apr 19, 2010 11:27 pm

Po e vejme re nga ndryshimet kaq te medha te klimes, duket sikur po crregullohet cdo gje, bashke me jetet tona...

Ngrohja globale eshte problem vertet i madh, si ai krimbi qe gerryen pak e nga pak, e kur sheh ne fund cdo gje e ka shkaterruar.
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 26

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi