Forumi Evolucion

Dalin në treg televizorët tri-dimensionalë

Shko poshtë

Dalin në treg televizorët tri-dimensionalë

Mesazh nga Sennia prej Sun Mar 28, 2010 10:25 am

Filmi popullor “Avatar” është pasuar nga një valë entuziazmi për filmat tri-dimensionalë. Këtë muaj, shumë prodhues televizorësh po nxjerrin në treg ekrane tri-dimensionale, siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës Berni Shusman nga Nju Jorku.
Filmi Avatar, më i shikuari në kinematë amerikane ndonjëherë, i ka hapur dyert televizorëve tri-dimensionalë. Sistemi i parë televiziv tri-dimensional, sipas kompanisë Panasonik e cila e prodhoi atë, iu shit Brad dhe Eshli Katsujamës nga Nju Jorku për 31 mijë dollarë.


Kjo mendohet të jetë eksperienca më fantastike televizive në shtëpi, e cila e përfshin shikuesin dhe i jep idenë tri-dimensionale të kinemasë.
Tani, një version i ri tri-dimensional i filmit “Liza në Botën e Çudirave” po zëvendëson Avatarin në kinematë amerikane. Dhe studiot kinematografike planifikojnë të nxjerrin filma të rinj tri-dimensionalë gjatë muajve të ardhshëm.
Specialisti i medias në kompaninë Blumberg, Majk Uajt, ka bërë një analizë të shifrave për televizorët tri-dimensionalë.
Pra ky produkt shihet si diçka që njerëzit do ta blejnë”.

“Anketa jonë që përfshiu 100 mijë konsumatorë, tregon se sapo provojnë eksperiencën tre-dimensionale, ata janë të gatshëm të paguajnë më shumë para për ta pasur këtë produkt në shtëpi”.
Programet sportive dhe kanalet e filmave pritet ta nxisin më tej televizionin tre-dimensional. Kanali ESPN thotë se do të nxjerrë ESPN-in tri-dimensional, rrjetin e parë televiziv tri-dimensional, ku vitin e parë do të transmetohen 85
20th Century Fox tha se do të nxjerrë versionin e tij tri-dimensional të filmit “Ice Age: Dawn of the Dinosaurs”. Dhe DirectTV, që transmeton programe televizive përmes satelitit njoftoi se do të ketë kanale tri-dimensionale duke filluar nga qershori.
Loren Aronson, redaktore në Revistën Shkenca Popullore thotë se DVD-player të Blu-ray i kanë hapur rrugën televizorëve tri-dimensionalë.
“Njerëzit i kanë pasur këto paisje prej kohësh. Por arsyeja pse po dalin tani është për shkak të standartit të ri për paisjet Blu-ray të cilat mund të luajnë filma tre-dimensionalë. Përpara nuk ishte e mundur të shihje filma tri-dimensionalë në shtëpi, ndërsa tani kjo mundësi ekziston dhe prandaj televizorët po dalin tani në treg”.
Pastaj ka dhe syze që vijnë me të ashtu sikurse telekomanda e televizorit.
“Mënyra se si funksionon teknologjia tri-dimensionale është se duket sikur të dy sytë shohin imazhe të ndryshme në të njëjtën kohë”.
Filmi Avatar krijoi jo vetëm një eksperiencë të re planetare, por edhe një eksperiencë tri-dimensionale në tokë.
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi