Forumi Evolucion

Identifikohet kodi gjenetik i kancerit

Shko poshtë

Identifikohet kodi gjenetik i kancerit

Mesazh nga Sennia prej Sun Mar 28, 2010 10:23 am

Shkenctarët thonë se kanë arritur të identifikojnë në tërësi kodin gjenetik të dy formave më të shpeshta të kancerit – atij të lëkurës dhe të mushkërive. Ky rezultat mund të shënojë kthesë në të kuptuarit e këtyre sëmundjeve, të detektimit të hershëm dhe shërimit të tyre, thonë ata.
Hulumtuesit nga një institut britanik thonë se këto informacione mund të çojnë drejt një kthese të madhe sa i përket parandalimit, duke përcaktuar se cilët faktorë shkaktojnë sëmundjen, dhe mënyrave për shërimin e atyre që vuajnë nga këto sëmundje.
Megjithate, ekspertët thonë se do të duhen disa vite derisa të prodhohen barnat e reja kundër kancerit.

avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Identifikohet kodi gjenetik i kancerit

Mesazh nga thjeshtesi prej Fri Apr 30, 2010 7:14 pm

Vertet interesante dhe shpresoj qe keto medikamente te dalin sa me shpejt se numri i te semureve me kancer po rritet shume nga dita ne dite.
avatar
thjeshtesi
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 28
Reputation : 0
Anmeldedatum : 17/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Identifikohet kodi gjenetik i kancerit

Mesazh nga ely prej Sun May 02, 2010 2:50 am

Lufta kundër kancerit:
Studim bisedimet SHBA


Vijnë nga dy studiues italianë të cilët punojnë në zbulime të mëdha amerikane të ri që hodhi dritë mbi mekanizmat e rritjen e tumorit dhe të hapë derën për të terapive të reja.

Dy mekanizma të ndryshëm celulare lidhur me zhvillimin e tumorit janë identifikuar nga ekipi i kryesuar nga David Roger, një studiues në Universitetin e Kalifornisë, San Francisko, dhe Pier Paolo Pandolfi, Harvard Medical School `s në Boston.

Studimi i parë, botuar në Cancer Cell nga studiuesit e Universitetit të Kalifornisë, tregoi se mungesa e `enzimë të quajtur mTOR (objektivi gjitarëve të rapamycin), i cili rregullon të energjisë dhe nevojat ushqyese të qelizës dhe stimulon prodhimin e proteinave kyçe rritjen e qelizave, mund të bëjnë njerëzit e prirur për zhvillimin e kancerit. Sipas studiuesit, sepse në qoftë se qelizat e humbasin aftësinë për të kontrolluar veprimtarinë e mTOR `,` enzimë bëhet hyperactive, dhe normat e rritur e sintezën e proteinave, duke lejuar qelizave të kancerit të riprodhohet pa kufizim dhe të formojnë tumoret e re. Ekspertët thonë se kanë zbuluar, megjithatë, një brez i ri i frenuesit e që mund të "saktë" këtë qelizë anomali dhe të ndikojnë në trajtimin e kancerit të ndryshme, duke përfshirë Limfoma, carcinomacolorettale, kanceri i prostatës, gjirit, trurit dhe myeloma të shumta. "Detyra jonë - Roger thote - ka potencial për të krijuar përfitime reale dhe të prekshme për komunitetin mjekësor."

Studimi i dytë, të botuar në Natyra s `nga hulumtuesit në Harvard Medical School në Boston tregoi se nga disabling gjen Skp2 mund të shkaktojë një proces i plakjes së qelizave të kancerit që i pengon ata të rriten dhe të ndarë, të shkaktojnë vdekjen. Hulumtimi i kryer në një grup të brejtësve që vuajnë nga kanceri i prostatës, tregoi se pas një periudhe prej gjashtë muajsh minj që ishin të paaftë nga gjeneve Skp2 kishte zhvilluar tumoret me përmasa dukshëm më të vogla, për shkak se qelizat e kancerit - por jo ato të shëndetshme - kishin filluar të moshës. Disable gjen Skp2 mund të shërbejë për këtë arsye, sipas Pandolfi, si "pro-plakje terapi për trajtimin dhe parandalimin e kancerit."
Data: 2010/3/18
Author: Nadia Comerei

p.s Perkethimi nuk eshte perfekt sepse eshte bere nga google dhe jo mua :P,megjithate besoj se eshte i qarte mesazhi.


Edituar për herë të fundit nga Lilly në Mon May 03, 2010 4:56 pm, edituar 1 herë gjithsej (Reason for editing : perkethim nga italisht ne shqip)
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Identifikohet kodi gjenetik i kancerit

Mesazh nga ely prej Mon May 03, 2010 11:48 pm

Crying or Very sad me falni ohh
spostoj me ne italisht.... Sad
flm lilly e me fal per punen qe te krijova shume xhan
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Identifikohet kodi gjenetik i kancerit

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi