Forumi Evolucion

I besoni Nostradamusit?

Shko poshtë

I besoni Nostradamusit?

Mesazh nga Sennia prej Sat Mar 27, 2010 10:23 pm

Besoj se te gjithe kemi degjuar per parashikuesin me te madh te koherave, Nostradamusin. Eshte e cuditcme se cdo parashikim i tij eshte verejtur pasi kane ndodhur ngjarjet. Si mundet ky njeriu te bente parashikimin e qindra vjeteve perpara? A i besoni apo jeni skeptik?
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: I besoni Nostradamusit?

Mesazh nga darwini prej Sun Mar 28, 2010 10:39 am

Joooo ....joooo.....

Shpesh ka ndodhur që Nostradamus eshte sjellur si një fakt dramatik që ka tronditur
opinionin publik, duke thënë se "Nostradamus kishte parashikuar,nostrsdamusi..nostradamusi...nostradamusi.etj

Pse,në fakt,eshte perseritur e po përsëritet për dekada të tëra.....?
Perse këta ANALISTE akute nuk kanë folur qe me pare per tragjedite
qe do i ndhodhnin njerzimit...?,por me vone, duke treguar të gjithe
zgjuarsine e tyre në interpretimin mbas ngjarjes........?

Nostradamus mania duket një lloj çmendurie per interpretuesit. Nostradamus
"parashikoi''.... ai parashikoi...ai ...ai.. e ne fakt asgje.
Kjo është me të vërtetë e dhimbshme që një tragjedi, një luftë apo një sulm i
janë 'mveshur' Nostradamusit .

Siç është treguar me prova, se profecite e Nostradamus nuk pritet të ndodhin
ne te ardhmen,ne se ndodh nje ngjarje, gjithmonë do të jetë dikush që do të përcaktojë
si te Nastradamusit

Vetëm tri herë Nastradamusi ka treguar një datë të caktuar në profecitë e tij
dhe ka deshtuar turpshem.
- Në 1732, parashikonte shkatërrimin total të racës njerëzore, i panevojshëm
për ta komentuar se nuk ka ndodhur;
- Për 1792 përfshirë kulmin i një
persekutimi të gjatë dhe të egër fetar,asgje nuk ndodhi.
- Për 1999-2002 parashikoi fundin e botës,edhe këtu është e kotë të themi,....
sepse nuk ndodhi asgje.

Atehere pse duhet ti sillemi nga pas nje hijeje ne dukje 'profet' por qe edhe per
veten e tij nuk parashikoi,por vdiq si nje i lene menjeane nga njerzia.
avatar
darwini
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 23
Reputation : 0
Anmeldedatum : 26/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: I besoni Nostradamusit?

Mesazh nga Eria prej Sun Mar 28, 2010 12:06 pm

darwini shkruajti:Joooo ....joooo.....Pse,në fakt,eshte perseritur e po përsëritet për dekada të tëra.....?
Perse këta ANALISTE akute nuk kanë folur qe me pare per tragjedite
qe do i ndhodhnin njerzimit...?,por me vone, duke treguar të gjithe
zgjuarsine e tyre në interpretimin mbas ngjarjes........?

.

Kjo eshte arsyeeja qe as une si besoj,cdo gje tregohet pas ngjarjes,ja e shikon dhe Nostradamusi e ka thene...Bahhhh

_________________
Nje dite qe bosh vjen dhe une nuk jam me ty..nje dite qe koha s kthen...dhe une te dua ty....per mua je ti.....nuk ka me tjeter veeend...jooooo
avatar
Eria
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 430
Reputation : 4
Anmeldedatum : 14/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: I besoni Nostradamusit?

Mesazh nga Sennia prej Sun Mar 28, 2010 12:26 pm

KJo ndodh sepse gjithnje kur behet fjale per parashikimin e te ardhmes shumica e parashikimeve nuk jane te sakta. Parashikimet e Nostradamusit jane me kode-per kete arsye eshte e veshtire ti deshifrosh dhe zbulohen vetem pasi ndodhin ngjarjet.
Por smund te thuash qe nuk ka qene parashikues: te pakten per 100 vjet parashikimet e tij kane qene te sakta-per fronet mbreteore, per vdekjen e tij, etj etj.

Parashikimi si fenomen ndodh, per kete nuk ka dyshime por problemi i tij qendon se vetem nje pjese e vogel e parashikimeve ndodhin te tjerat jo...
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: I besoni Nostradamusit?

Mesazh nga darwini prej Sun Mar 28, 2010 3:21 pm

Senia...
Nastrdamus nuk ka shkruar me code,dhe keshtu qe nuk ka se c'deshifron tek ai.

Po citoi dike qe ka shkruar me shume pathos per Nostradamusin

Në veprën e tij të shkruar në formë vargjesh, ndër
shumë parashikime për të ardhmen e njerëzimit, gjenden edhe disa vargje
që parashikojnë thatësirën e madhe në gjithë globin. Sipas
Nostradamusit, shkaktarë të kësaj thatësire do të jenë temperaturat e
larta klimatike, nga e cila do të shkretohen shumë toka pjellore .etj etj....
Pra ai ka shkruar ashtu si Zhyl Verni,ne tregimet e tija fantastike dhe asgje me teper.

Le te dali nje nga keta ekspertet e parashikimeve te bera nga ky'Profet'dhe te vendosi nje date ne histori per nje ngjarje qe do te ndodhi,e qe do te kete pasoja te renda,ose pozitive per njerzimin...
Vetem atehere parashikimet vleresohen....ndryshe quhet mashtrim klasik,duke ushtruar frike e tmerr.
avatar
darwini
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 23
Reputation : 0
Anmeldedatum : 26/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: I besoni Nostradamusit?

Mesazh nga Sennia prej Tue Mar 30, 2010 3:15 pm

darwini, une nuk jam adhuruese e Nostradamusit, por nuk e heq si mundesi aftesine e tij parashikuese. Te mendosh...sikur vertet ai te ishte nje parashikues i gjithe historise se njerezimit, dhe nese do te na jepte ne te gjitha te dhenat e sakta dhe parashikimet e tij, CKUPTIM DO TI MBETEJ TE ARDHMES? nostradamusi ka bere parashikime te sakta per ngjarje qe i perkisnin nje kohe te shkurter por kjo nuk eshte ndonje gje e rralle edhe te tjere mund ti kene bere..por une dyshoj se ai ka qene me teper se kaq dhe parashikimiet e tij mendoj se smund ti jepte te qarta per arsye se, as ai vet ska qene i sigurt mbi parashikimet e tij per nje kohe kaq te gjate si dhe edhe te kete qene i sigurt ska dashur ti japi ato te sakta, se ndryshe do te humbte kuptimi i se ardhmes, sepse ne gjithnje duhet te na shoqeroj dyshimi...
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: I besoni Nostradamusit?

Mesazh nga darwini prej Tue Mar 30, 2010 10:28 pm

Nuk behet fjale per humbjen e kuptimit te te ardhmes,sepse sic e permenda dhe me siper ai ka tentuar tri here te japi data te sakta dhe asnjera prej tyre nuk ka ndodhur.
Ateher pse duhet ti mvishet atij si percaktues e parashikues, per ngjarje te ndodhura me vone..?vetem e vetem se fantazia e tij ka hedhur ndonji rresht per dicka,qe dhe une e ti po te ulemi e te hamendesojme per vtin 2020-2050 dicka do te parashikojme,psh bota informatike gjate ketyre vitetve do te marri nje rritje te pa parafytyrushme,me futjen e nanoteknologjise.
Ky ne fund te fundit eshte thjesht mendimi im per Te dhe nuk mund te kundershtoi kedo qe del ne mbrojtje te tij.
avatar
darwini
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 23
Reputation : 0
Anmeldedatum : 26/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: I besoni Nostradamusit?

Mesazh nga Lilly prej Tue Mar 30, 2010 11:52 pm

Edhe une bie dakort me darwinin,nuk i besoj profecive apo parashikimeve te Nostradamusit. Nostradamusi ka parashikuar dhe fundin e botes tani me 21 dhjetor 2012,thua do te jete e vertete????
Shkenca thote,nqs nuk jam gabim,qe ne kete dite planetet do te rreshtohen dhe do te vendosen ne nje vije te drejte,ndoshta do te ndodhin ndryshime te medha por per fundin e botes,dmth shkaterrimin total te planetit toke nuk besoj se do te ndodhe.

_________________
Lumturi nuk do te thote te besh ate qe do por te duash ate qe ben.
avatar
Lilly
Global Moderator
Global Moderator

Anzahl der Beiträge : 751
Reputation : 10
Anmeldedatum : 13/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: I besoni Nostradamusit?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi