Forumi Evolucion

Antilenda....

Shko poshtë

Antilenda....

Mesazh nga darwini prej Sat Mar 27, 2010 11:11 am

....................................................................................................................................................

C'eshte antilenda(ANTIMATERIA)dhe prespektivat e perdorimit..


Antimateria(antigrimca), eshte burimi i fundit i energjise. Ajo leshon nje energji me efikasitet 100%, nderkohe qe energjia nukleare ka nje efikasitet 1.5%. Ajo eshte 100 mije here me e fuqishme se lenda djegese, te cilen e perdorin anijet kozmike. Vetem nje gram i saj permban nje energji te barabarte me nje bombe atomike 20 kiloton, aq sa bomba qe u hodh mbi Nagasaki dhe mbi Hiroshime. Per me teper, eshte edhe nje eksploziv i fuqishem si edhe nje lende skajshmerisht e paqendrueshme dhe hyn ne veprim te menjehershem me gjithqka, madje edhe me ajrin.

E vetmja menyre per ta penguar qe te mos hyje ne reaksion eshte qe te mbahet nen presionin e nje fushe elektro-magnetike, Brenda nje ene teresisht boshe. Ne rast se fusha humbet, humbet edhe antimateria. Rrezultati..?! Nje perzierje materie-antimaterie “perfekt”, te cilen e quajne “anihilacion”(asgjesim).

Antimateria mban premtimet themelore: nuk krijon ndotje apo rrezatim radioaktiv dhe nje pike e vetme mund ta furnizoje me energji qytetin e Nju Jorkut per 24 ore. A do ta shpetoje boten kjo teknologji e re apo do te perdoret per te prodhuar armet me vdekjeprurese te krijuara deri me sot?

Historia e antimateries!

Kjo histori fillon ne vitin 1928 dhe lidhet me emrin e fizikanit te ri Paul Dirak dhe ekuacionin e panjohur matematikor.
Ky ekuacion parashikon ne disa menyra ekzistimin identik te antibotes nga bota jone, por e perbere nga antimateria, keshtu shkencetarisht eshte pershkruar se…vertet diku thelle ne gjithesi ekziston edhe antibota(kete e kemi te qarte nga explodimi i big-bangut e deri ne ditet e sotme)dhe neve tashme jemi diku si antiqenie aty.

Ne vitin 1930, zbulimi per formimin e mundshem te antilendes ka qene ndikimi kryesor ne evoluimin e shkencave teknike keto shtatedhjete vjetet e fundit.
Keto 20 vjetet e fundit shkencetaret ne “CERN” kane perdorur antigrimcat ne disa menyra per punen e tyre ditore.

Antigrimcat mund te regjenerohen me ndeshjen e grimcave nen-atomike. Para se te shperndahen tek experimentet e ndryshme fizike, gjithsesi duhet te izolohen, te mbledhura dhe te vendosura, me qellim qe te harmonizohet energjia e tyre me nje nivel te pershtatshem.

Deri me tani, keta hapa jane bere permes pajisjes se dedikuar me qellimin kryesor qe te sigurohet energji e larte antigrimcore. Por tani “fibula e vetepermbajtjes dhe e shpejtesis antiprotonike” eshte operative ne “CERN”.

Ajo do te prodhoje energji te ulet dhe te nevojshme antiprotonike per nje varg studimesh, duke perfshire edhe sintezat e atomeve antihidrogjenike, krijimin e antimateries. “CERN” eshte Keshilli Evropian i Kerkimeve Berthamore, qendra me e madhe kerkimore-shkencore ne bote.

Fshehtesia e antimateries!

Shiko veten ne pasqyre! Cka nese nje njeri perpara jush ne pasqyre me te vertet egziston?. Nga shkolla fillore ju kujtohet se krahas grimcave si rrjedhim lindin edhe antigrimcat, respektivisht protonet kan antiprotonin, neutronet – antineutronet, atomet – antiatomet, toka – antitoken, andaj shkencetaret gati e kane gjetur pergjigjen e kesaj pyetjeje, ata do ta quanin “anti ti”.

Bile imagjinuan qe diku larg mund te ekzistoj nje bote, qe ngjan sikur bota jone, ose sikur nje pasqyre ne imazhin e saj. Do te ishte antibota me antiyje, antishtepi, antidredheza e terae perbere nga “antimateria”.


Burimi: Newyork time,perkthyer dhe copy per forumin...
avatar
darwini
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 23
Reputation : 0
Anmeldedatum : 26/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Antilenda....

Mesazh nga Sennia prej Sat Mar 27, 2010 2:59 pm

Mjaft interesnat materiali...nuk e kisha ndeshur me pare, megjithate me kaq sa lexova mendoj se antimateria mund te ndikojne me teper negativisht sesa te na sherbeje.
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi