Forumi Evolucion

Thenie tipike nga qyteti juaj

Shko poshtë

Thenie tipike nga qyteti juaj

Mesazh nga Lilly prej Fri Mar 26, 2010 11:08 pm

Shume fjale te vjetra tipike te nje qyteti apo krahine nuk perdoren me.Me sa kam degjuar neper biseda,tendenca ne Shqiperi eshte perdorimi i fjaleve te huaja,duke harruar shprehjet tona te bukura Shqipetare. Shprehjet qe po shkruaj une jane nje perzierje e Korces me Pogradecin.
E para eshte fjala tipike e qytetit,e dyta shpjegimi c'fare do te thote.

Torrobell---- Budalla hahahahaha
Kerrnackave ju doli tymi bre lalke--------kerrnacka do te thote qofte,e gjithe shprehja do te thote ''i mbaruam''
Penuarke---- Perparese,qe vihej ne trup kohe me pare, kur gatuaje :D
Gurrnecke----peshk i vogel
Naxhake------Sepate

hahahahaha hahahahaha Kam edhe shume te tjera por gjithashtu dua edhe nga qyteti juaj te lexoj disa shprehje.

Per te vrare njecik trurin,gjejeni c'fare do te thote''marauzhge''?? haha haha

_________________
Lumturi nuk do te thote te besh ate qe do por te duash ate qe ben.
avatar
Lilly
Global Moderator
Global Moderator

Anzahl der Beiträge : 751
Reputation : 10
Anmeldedatum : 13/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thenie tipike nga qyteti juaj

Mesazh nga Lilly prej Mon Mar 29, 2010 3:40 am

Meqenese u lodhet shume dhe nuk e gjetet :geek: po j'a u tregoj une..
Marauzhge----- Milingone
Uckat----Druret
Nakatos -----Ngaterron
Ay---Ai
Viran-----Dreq,i keq
Kalem----Laps
Setrre,Zhaqete----Xhakete

Po ju kerkoj perseri te gjeni nje gjeagjeze te vjeter:-C'eshte nje gje e gjate qe i mundon grate?
haha haha
Pergjigja eshte nje fjale e vjeter Pogradecare :D
Gjejeni ,pa menduar per keq ,ju lutem Smile

_________________
Lumturi nuk do te thote te besh ate qe do por te duash ate qe ben.
avatar
Lilly
Global Moderator
Global Moderator

Anzahl der Beiträge : 751
Reputation : 10
Anmeldedatum : 13/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thenie tipike nga qyteti juaj

Mesazh nga ely prej Tue Apr 06, 2010 7:15 am

litari......
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thenie tipike nga qyteti juaj

Mesazh nga Lilly prej Tue Apr 06, 2010 3:25 pm

Jo ely nuk eshte litari :D

_________________
Lumturi nuk do te thote te besh ate qe do por te duash ate qe ben.
avatar
Lilly
Global Moderator
Global Moderator

Anzahl der Beiträge : 751
Reputation : 10
Anmeldedatum : 13/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thenie tipike nga qyteti juaj

Mesazh nga ely prej Tue Apr 06, 2010 4:55 pm

mendova mundin e shume grave qe me dhemb shpirti kur i mendoj e i rikujtoj me komedine 14 vjeq dhenderr (kryeveper e andon zako cajupit) dmth drute ne kurriz per kete te dhash ate pergjigje...!!
mos ndoshta jane floket!
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thenie tipike nga qyteti juaj

Mesazh nga Lilly prej Tue Apr 06, 2010 5:52 pm

ely,faleminderit qe u mundove te gjeje pergjigjen por s'jane as floket Smile
Pergjigja eshte okllaku ose ndryshe peci,qe perdoret per te bere byrekun :D.
Mua ajo gje e gjate me ka munduar shume ndaj mendova i mundon grate ne pergjithesi.Tani qe e more vesh pergjigjen,me thuaj ty te ka munduar ndonjecik ?

_________________
Lumturi nuk do te thote te besh ate qe do por te duash ate qe ben.
avatar
Lilly
Global Moderator
Global Moderator

Anzahl der Beiträge : 751
Reputation : 10
Anmeldedatum : 13/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thenie tipike nga qyteti juaj

Mesazh nga ely prej Tue Apr 06, 2010 6:10 pm

lilly sinqerisht kisha 5 vjeqe kur i fusja duart ne brume me main ajo me pertiste me linte nje cope e per mua ishte kenaqesia me e madhe-me pelqen tmerresisht te gatuaj dhe sinqerisht jo!
flm qe ma the!
ne nga shkodra i themi kallmi
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thenie tipike nga qyteti juaj

Mesazh nga Eria prej Wed Apr 07, 2010 6:43 pm

Uaaaaaaaaaaaaaaaa sa do thoja Okllaia :D....mire qe lexova pergjigjet :D...Se jo per gje ajo zona andej ngordhin cik per peta :D

_________________
Nje dite qe bosh vjen dhe une nuk jam me ty..nje dite qe koha s kthen...dhe une te dua ty....per mua je ti.....nuk ka me tjeter veeend...jooooo
avatar
Eria
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 430
Reputation : 4
Anmeldedatum : 14/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thenie tipike nga qyteti juaj

Mesazh nga Lilly prej Wed Apr 07, 2010 8:09 pm

Eh vertet qe n'a pelqen shume neve zones ketej,lakrori,petaniku,dredhaniku etj etj .
Sot mesova edhe nje fjale tjeter te vjeter shqipe
Kallmi------Okllaku----Peci
Ndonje llaf tjeter keni?

_________________
Lumturi nuk do te thote te besh ate qe do por te duash ate qe ben.
avatar
Lilly
Global Moderator
Global Moderator

Anzahl der Beiträge : 751
Reputation : 10
Anmeldedatum : 13/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thenie tipike nga qyteti juaj

Mesazh nga ely prej Fri Apr 09, 2010 4:06 pm

litari-terkuza-konopi
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thenie tipike nga qyteti juaj

Mesazh nga Eria prej Sat Apr 10, 2010 1:24 pm

Andej nga lagja ime perdoret dhe ushkurr po behet fjale per litarin qe mban pantallonat mos bien :D..

_________________
Nje dite qe bosh vjen dhe une nuk jam me ty..nje dite qe koha s kthen...dhe une te dua ty....per mua je ti.....nuk ka me tjeter veeend...jooooo
avatar
Eria
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 430
Reputation : 4
Anmeldedatum : 14/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thenie tipike nga qyteti juaj

Mesazh nga ely prej Sat Apr 10, 2010 5:24 pm

rrip ushkur-qemer(pak a shume qemeri apo qimer se di mire)
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thenie tipike nga qyteti juaj

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi