Forumi Evolucion

A e dini se...?

Shko poshtë

A e dini se...?

Mesazh nga Vizioner prej Fri Mar 26, 2010 9:40 pm

-Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.

-Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.

- Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.

-Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.

- Ne nje nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lire.

-Vetem mushkonjat femra piskojne.

-Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.

-Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca.

-Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeçare nuk fliste normalisht.

-Nje shqiponje mund ta shohe prejen e saj qe 3000 metra larg.

-Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.

_________________
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e dini se...?

Mesazh nga Vizioner prej Thu Jul 22, 2010 11:22 am

...Shtetet, ku njerzit jane me te lumturNje ankete e bere nga "Gallup" ne te gjithe Boten, ka nxjerre keto Shtete ku njerzit jetojne me te Lumtur:

1. Danimark
2. Finnland
3. Norwegji
4. Suedi
5. Hollande
6. Costa Rica
7. Zelanda e Re
8. Kanada, Israel, Australi, Svicer
12. Panama, Brasili
14. U.S.A., Austri
16. Belgjike
17. Britania e Madhe
18. Mexiko, Turkmenistan
20. Arabia saudite
.
.
.
.
.
.
.
.
.
33. Gjermania Sad


_________________
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e dini se...?

Mesazh nga Lilly prej Thu Jul 22, 2010 3:25 pm

Nuk e di ne c'fare eshte bazuar ky studim por Usa ne vend te 14 me duket vend i pa merituar,sepse mendoj se eshte me poshte.Ketu njerezit me se shumti jane te stresuar sesa te kenaqur apo te lumtur.Kur ne Shqiperi njerezit mundohen te vrasin kohen,ketu koha eshte flori edhe duhet planifikuar mire.Duket sikur ecen kaq shpejt sa ti se kupton dot,dhe me se shumti e kalon kohen ne pune me kolege sesa me familjaret e tu.Interesant rezultati per vendet nordike.Valle,c'fare i ben keta njerez te jetojne te lumtur ne ato vende?

_________________
Lumturi nuk do te thote te besh ate qe do por te duash ate qe ben.
avatar
Lilly
Global Moderator
Global Moderator

Anzahl der Beiträge : 751
Reputation : 10
Anmeldedatum : 13/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e dini se...?

Mesazh nga Vizioner prej Sat Jul 24, 2010 9:39 am

... 10-te Top-Shtetet qe jane gati Bankrot-FalimentimKriza Boterore, qe sapo "kaloji", falimentoji shume Firma-Biznese. Por, edhe Shtete-Komplet mund te Falimentojne. Mbas ngjarjes me Greqine, shume shtete, jane ne zonen e rrezikut!

-Rradhitja e meposhtme, bazohet ne Analizen e bere nga Banka Qendrore Europiane.
Te dhenat jane marre deri ne fund te vitit, dhjetor 2009-


-Ne vend te 10-te: Britania e MadheMinus 68.18% te te gjithe Ekonomise se nje viti.


-Ne vend te 9-te: Malta

Minus 69.10% te te gjithe Ekonomise vjetore

-Ne vend te 8-te: GjermaniaMe nje Deficit te pergjithshem prej 1.7 Billion Euro!
Minus 73.20% te te gjithe Ekonomise vjetore

-Ne vend te 7-te: Portugalia

Minus 76.80% te te gjithe Ekonomise vjetore

-Ne vend te 6-te: Franca

Minus 77.60% te te gjithe Ekonomise vjetore

-Ne vend te 5-te: Hungaria

Minus 78.30% te te gjithe Ekonomise vjetore

-Ne vend te 4-t: BelgjikaMinus 96.70% te te gjithe Ekonomise vjetore

-Ne vend te 3-te: Greqia

Minus 115.10% te te gjithe Ekonomise vjetore

-Ne vend te 2-te: Italia

Minus 115.80% te te gjithe Ekonomise vjetore

-Ne vend te Pare-Kampion: Japonia

MINUS 192.00%, gati dyfishin e te gjithe Ekonomise vjetore affraid
--------------------------

_________________
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e dini se...?

Mesazh nga Vizioner prej Mon Sep 05, 2011 8:22 pm

Më thuaj muajin e lindjes, të them çfarë pune do të bësh
Me këtë studim është marr “Zyra qendrore e statistikave”, me seli në Britanin e Madhe. Kjo zyrë ka analizuar muajit e lindjes së personave që bëjnë 19 profesione të ndryshme dhe ka arritur në një kombinim shumë të çuditshëm “Muaj- Punë”.


Janar

Për qindja më e madhe e të lindurve në këtë muaj punojnë si mjekë, gjenerik dhe agjent taksash.

Shkurt

Pjesa më e madhe e të lindurve në këtë muaj punojnë si artistë, policë trafiku dhe më pak janë fizikan.

Mars

Për qindja më e madhe e të lindurve në këtë muaj janë pilot dhe muzikant.

Prill

Ky muaj është konsideruar nga statistikat si muaji që duhet fshirë sepse në këtë muaj kanë lindur më shumë gangster dhe njerëz me nivel inteligjence shumë të ulët.

Maj

Është muaji në të cilin kanë lindur më pak lojtar futbolli dhe më shumë politikanë.

Qershor

Është muaji ideal për lindjen e administratorëve dhe çmimeve Nobel.

Korrik

Në këtë muaj pjesa më e madhe e të lindurve janë murator, zanatçi dhe artist.

Gusht

Në këtë muaj kanë lindur pjesa më e madhe Presidentëve.

Shtator

Në këtë muaj kanë lindur futbollistët e paguar më shuam dhe akademikët me fam botërore.

Tetor

Të lindur në muajin tetor janë ata që jetojnë më gjatë se gjithë të tjerët. Wink

Nëntor

Mundësi shumë të mëdha që të lindurit në këtë muaj të bëhen vrasës seria dhe skizofrenë.

Dhjetor

Është muaji i lindjes së profetëve dhe dentistëve.

_________________
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e dini se...?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi