Forumi Evolucion

MONOLOG

Shko poshtë

MONOLOG

Mesazh nga Vizitor prej Sat Mar 20, 2010 4:34 pm

Cdo dite ne mengjes them pse ndjehem kaq vetem ...Gjate dites e ndjeje gjithmon e me shume kte ndjenj vetmie ...Por momentet me te veshtira jan gjat festave kur e di qe te gjithe festojn pran familjes dhe un jam larg e vetem.
Kto jan castet kur jam e gatshme te bej gati valixhet dhe te kthehem ne shtepi ...te te perqafoj ty mami qeme mungon aq shume ...Por dashuria jote sado nga larg me jep forca te eci perpara
E di qe kurre nuk do ti lexosh kto fjal dhe e di qe kurre nuk do jem ne gjendje te ti them ne sy por kjo eshte nje menyre per te nxjerre mallin qe kam brenda meje


Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: MONOLOG

Mesazh nga Sennia prej Wed Mar 24, 2010 11:00 pm

Eshte e cuditshme se si kjo jete ecen me nje persosmeri..te menxyrte...ku lufta me e madhe qe njeriu duhe te beje , eshte ajo me veten...Te mos lejosh te ndikohesh nga e keqja, nga e keqja qe e kemi krijuar vet me ligjet e rregullat tona...Ne kete bote ku sinqeriteti, cilterisa, zemermiresia merren per dobesi e virtyti eshte i dale mode..Cdo te beje njeriu valle?...eshte i destinuar ne hyje ne boten e vertete te kesaj jete te mprapshe ku gjithnje fiton "mendja e ftohte", zemerguresia, genjeshta , hipokrizia....
Pse???
Sepse njeriu arrin te njohe me pare Jeten sesa Veten...Nis te lundrosh ne jete e mbeteshe zgjenjyer nga poshteria e saj, por kjo te ben ta dashurosh me shume ate e te luftosh me qellimin per te dale fitimtar edhe pse nuk e arrijme kurre...Po kur njeh veten cben njeriu? shume te paktet jane ata njerez qe duan te njohin veten, e nis vertete ta njohesh vertet veten vetem atehere kur nuk te pelqen ajo qe njeh...dhe kur e cek kete njohje....nis te shkaterrosh veten.

Per kete arsye keshilla me e mire qe mund ti japesh vetes eshte:Te qenurit indiferent"- kjo eshte e vetmja menyre per te jetuar ne harmoni me jeten, me te tjere...por smundesh te dalesh nga natyra jote!
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 26

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi