Forumi Evolucion

Super Kompjuter

Shko poshtë

Super Kompjuter

Mesazh nga Sennia prej Tue Mar 16, 2010 8:26 pm

Super-kopmjuteri
Eshte parashikuar viti 2012 per debutimi i tij, por
karakteristikat teknike te ketij super-kompjuteri bëjnë që ekspertet e
informatikes ne te gjithë boten te enderrojne. Shoqeria japoneze
"Riken" po punon për ate që do te jetë pa pik dyshimi , kompjuteri me i
shpejt dhe me i fuqishem i historise. Emri i tij nuk eshte bere ende i
ditur, por nga sa është deklaruar deri tani, do te jetë ne gjendje te
llogaris 10 Petaflop ne sekonde, që do te thote 10 milion trilion
llogaritje ne sekondë (10.000.000.000.000.000.000.000.000 llogaritje ne
një sekonde).
Ky super-kompjuter do te jetë i fuqishem 73 herë me i
shpejt se "Blue Gene/L" , super-kompjuteri i IBM që sot udheheq
klasifikimin e 500 super-kompjuterave me te fuqishem dhe me te shpejtet
ne bote. Sipas zerave, rekord, nuk do te jene vetëm karakteristikat për
te ndertuar këtë super-kompjuter, kesaj shoqerie do ti duhet te
shpenzojne vleren prej 100 miliard Yen, ekuivalenti i rreth 74 milion
Euro-ve.
Perdorimi
Superkompjuteri do te perdoret për te simuluar
eksperimente shkencore te cdo tipi por edhe për te bere teste
farmakollogjike për prodhimin e medikamenteve te reja , për te simuluar
evenimente komplekse kozmik, si psh. formimi i galaktikave etj.

Njesia matese e 1 petabyte!
1000 - kilo
1000000 - mega
1000000000 - giga
1000000000000 - tera
1000000000000000 - peta
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi