Forumi Evolucion

The Big Bang-diskutim

Shko poshtë

The Big Bang-diskutim

Mesazh nga Sennia prej Sun Mar 14, 2010 3:32 pm

Po jua paraqes me fjale te thjeshta..

Dikur para pesembedhjete miliarde vjetesh, e gjithe lenda e universit ishte e grumulluar ne nje rajon te vogel.Materia ishte aq e dendur saqe forca e gravitetit e bente jashtezakonisht shume te nxehte.Me ne fund u dendesua dhe u nxeh aq shume saqe shpertheu.Kete shperthim e quajme Bumi I Madh ose “The Big Bang”. Bumi I Madh beri qe e gjithe lenda ne univers te shperndahej ne te gjitha anet dhe duke u ftohur gradualisht formoi yjet, galaktikat, henat dhe planetet.Forca e gravitetit dhe forca e inercise I mbajne planetet ne orbita te pandyshueshme rreth Diellit.Keshtu eshte edhe raporti midis galaktikave.Dhe nje dite , pas disa miliarda vjetesh, forca e gravitetit do t’i detyroje trupat qiellore te bashkohen perseri gradualisht ne fillimin e debesimit te fuqise se shperthimit.Atehere do te kemi nje shperthim te anasjellte qe quhet “implozion”, per distance eshte kaq e madhe saqe kjo do te ndodh si nje film I ngadalesuar.


Edituar për herë të fundit nga Sennia në Sun Mar 14, 2010 3:36 pm, edituar 1 herë gjithsej
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 26

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: The Big Bang-diskutim

Mesazh nga Sennia prej Sun Mar 14, 2010 3:33 pm

Ngjeshja e jashtezakonshme e Universitit ne nje pike kondendsimi dhe dimensione tmerreshisht te vogla, ne mbeshteje te zbulmeve shkencore te arritura , mund te kete ardhur nga tkurrja e tij si pasoje e zgjerimit per miliarda vite perpara Big Bang-ut ose si mbrekulli e krijimit nga nje fuqi e mbinatyrshme.
Per pasoje ka te ngjare qe fillimi dhe tkurrja e gjithesise si domosdoshmeri e e levizjes se perjetshem te materies , te sjelle pas disa dhjetra qindra miliarda vitesh Big Bang-a te tjetre.
Ne Indi gjen nje teori te vjeter qe thote se bota hapet dhe mbyllet vazhdimisht. Keshtu alternohet ajo qe indianet e quajne”dita e Brahmes”me “naten e Brahmes”.Kjo teori harmonizon sigurisht shume mire me universin qe zgjerohet dhe tkurret, per tu zgjeruar perseri ne nje process cilkik te perjetshem.


Edituar për herë të fundit nga Sennia në Sun Mar 14, 2010 3:35 pm, edituar 1 herë gjithsej
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 26

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: The Big Bang-diskutim

Mesazh nga Sennia prej Sun Mar 14, 2010 3:33 pm

Ju mendoni se Universi eshte si nje "zemer ritmike" qe tkurret dhe leshohet vazhdimisht?
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 26

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: The Big Bang-diskutim

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi