Forumi Evolucion

ADN:Ndertimi-Diskutime

Shko poshtë

ADN:Ndertimi-Diskutime

Mesazh nga Vizioner prej Sat Nov 28, 2009 4:44 pm


ADN-ja është gjetur në bërthamë dhe është përshkruar si acid fosfor. Këto acide nukleike përbëhet nga përfaqësues të tre klasave të ndryshme të komponimeve kimike: ajo përmban acid fosforik, nje sheqer dhe katër bazave të ndryshme organike të azotit.
Sheqer në ADN është deoxyribose, e cila përmban 5 atome karboni (pentose). Në deoxyribose, megjithatë, grup OH në atomike e karbonit të dytë nga një atom hidrogjen zëvendësohet) (deoxy = pa oksigjen.
Në mesin e bazave të azotit janë dy baza pyrimidine. (Cytosine "C," Timina "T") dhe dy bazave purine (guanine "G," Adenina "A").


Edituar për herë të fundit nga Vizioner në Sun Nov 29, 2009 2:07 pm, edituar 1 herë gjithsej
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: ADN:Ndertimi-Diskutime

Mesazh nga Vizioner prej Sat Nov 28, 2009 4:57 pmADN është një spirale e dyfishtë që përbëhet nga dy oppositely antiparallel (drejtuar, 5'-3 'drejtim dhe 3'-5' drejtim) fillesat e vetme. Spirale të dyfishtë nga ana e tij është e ndërlidhur me sheqer dhe grupe fosfat. Bazat e mbrendshme te ADN-së tregojne nje spirale të dyfishtë. Bazat komplementare (Adenina dhe Timina ose guanine dhe cytosine) tërheqin njëri-tjetren për shkak të shpërndarjes së tyre ngarkuar me spirale të dyfishtë dhe të sigurojë disa stabilitet.
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: ADN:Ndertimi-Diskutime

Mesazh nga Vizioner prej Sat Nov 28, 2009 5:04 pmTë shpjegoj proceset e replikimin e ADN-së, të udhëhequr nga Meselson dhe Stahl 1958 eksperiment në vijim:

Ata dhanë ADN e baktereve në një zgjidhje të koncentruar të cezium. Pas centrifugation, ADN-ja u ul në një nivel ekuivalent për të densitetit të tyre (gradienti densitet: ulët ul ADN, e lartë është dendësia e saj).

Tani, ata shënuan ADN e baktereve me azotit të rënda, 15N, dhe pastaj vazhdoi si më parë. Për shkak të densitetit relativisht të lartë të ADN-15N etiketohen ishte vënë re një rënie në zonën e ulët të provëz.

Nëse do të prezantoj këtë eksperiment me ADN-së brezit të parë filial i 15N baktereve etiketuar, ne kemi vërejtur se e saktë urdhëruar në mes niveleve të densitetit të ADN-15N rënda dhe të lehta pashënuar 14N ADN-së. Kjo sugjeron se saktësisht gjysma e ADN origjinal 15N përsëriten në ADN është i pranishëm, dhe gjysmën tjetër të nukleotideve u sintetizuar me 14N azotit. Përsëritje konservatore është e pamundur, pasi ndryshe densitetit të grupeve në zonën 15N dhe 14N ADN kishte formuar, por jo tamam në mes.

Pas dy gjenerata, ne kemi vëzhguar një grup prej dy bandave në zonat e dendesine e ADN-së dhe 14N midis zonave të densitetit të 15N dhe 14N ADN-së. Të dy grupet janë për të njëjtën gjerësi. Ajo mund të përjashtojë replikimin e shpërndarë, pasi kjo do të zbulojë më shumë densiteti ADN-në epruvetë.
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: ADN:Ndertimi-Diskutime

Mesazh nga Vizioner prej Sat Nov 28, 2009 5:10 pmReplikimin e ADN -
Qëllimi i mitoz (ndarja qelizore) është formimi i dy qelizat bija identik nga një qelizë nënë. Para ndarjes aktuale qeliza, kështu që duhet të dyfishohet ADN) (përsëritje, në mënyrë që të dy qelizat bija të përmbajë informacion gjenetik të njëjtën.

Replikimin e ADN-së vazhdon sipas gjysmë të ashtu-quajtur-mekanizëm konservative. Këtu, ADN-ja që është e pranishme si një spirale të dyfishtë, uncoiled e parë dhe të ndara nga helicase enzimë në dy fillesa e vetme e ADN-së. Gjatë këtij procesi krijon replikimin e ashtu-quajtur pirun.

Në mënyrë që të mos lidhë dy fillesa e vetme e ADN-së edhe një herë në një spirale të dyfishtë, proteinat bashkangjitni veten afërsi të bazave tani falas.

Ndërsa helicase ndan spirale të dyfishtë, duke filluar polymerase enzimë ADN për një fije floku synthesizing plotësuese bija e secilit prej dy fillesa e vetme. Kjo është e përbërë nga katër nukleotideve të ndryshme, të cilat janë bashkangjitur të ADN-së ekzistuese fije floku të vetme. Koha e nevojshme për sintezën e energjisë është aplikuar nga nukleotide që ekzistojnë triphosphates në energji-formë pasur e Nukleozidi. Marrëdhëniet në mes të nukleotideve në ADN vajza fillesë dy grupe fosfat janë të shkëputen, është lëshuar në mënyrë që energjia e nevojshme.

Polymerase ADN, megjithatë, ka dy të meta kryesore:

Ju mund të fillojë vetëm me sintezë e fillesa vajza, në qoftë se ato janë të vendosura në fillesë ADN të dublikuar një pikënisje (primer).
Ju mund sintetizojė vetëm fillesë një vajzë në 5'-3 'drejtim.
Për të luftuar këto probleme, sintetizohet parë nga primase enzimë (polymerase ARN) të abetaret e kërkuar në fillim të fillesë ADN-së. Kjo abetare konsiston në një sekuencë të shkurtër ARN. Kalon fije floku prind në 3'-5 'drejtim, polymerase ADN-së dhe helicase direkt pas ADN vajza fillesë në drejtimin 5'-3' për të përfunduar () sintezë të vazhdueshme.

Fije floku i dytë vajzën që sintetizohet, ajo duhet të jetë, por në të kundërt, pra vazhdojë në drejtim 3'-5 '. Për shkak të këtij fakti, polymerase ADN është duke punuar në këtë fillesë në drejtim të kundërt të helicase. Përsëri, synthesizing është tashmë gjatë ndarjen e spirale të dyfishtë, duke e bërë këtë fillesë vajza mund të plotësohet vetëm nga copë copë. Polymerase ADN sintetizon rreth 1000 nukleotide në një pjesë të ADN-së dhe pastaj prishet) nga (sintezë i ndërprerë. Vë ata nën helicase përsëri. Kjo nga ana tjetër kërkon një primer. Copë individuale ADN-së janë të emëruar pas copa zbuluesit e tyre Okazaki.

Hapi i ardhshëm, abetare është hequr mėnyrė enzimatike dhe zëvendësohet me ADN.

Këto janë të kombinuara nukleotidet e ADN pastaj me fragmentet e ADN-së tashmë ekzistues nga ligase ADN-enzim për të formuar një fillesë të vazhdueshme.
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: ADN:Ndertimi-Diskutime

Mesazh nga Vizioner prej Sat Nov 28, 2009 5:13 pm


Flluskë përsëritje

Përsëritje zhvillohet në praktikë, por jo nga një fund ADN-në fund, por fillon në një pikë të fillojnë brenda fillesë ADN-së. Nga ka përsëriten në të dy drejtimet e fillesë. Pra ajo krijoi dy kundërshtare forks përsëritje, duke rritje të ADN-së në këtë pikë duket fshikëza. Ne prandaj flasin për flluskoj replikimit të ashtu-quajtur.


Kur replikimin e ADN-së eukaryotes janë edhe më të Replikationsblasen.

Replikimin e ADN-Drosophila me Nukleotidpaaren 62 milionë banorë të përfundojë brenda tre minutave. Ky përfitim është bërë e mundur vetëm nga aktiviteti sintezë e rreth 6.000 forks përsëritje.
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: ADN:Ndertimi-Diskutime

Mesazh nga Vizioner prej Sat Nov 28, 2009 5:20 pm

ADN - Struktura
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: ADN:Ndertimi-Diskutime

Mesazh nga Vizioner prej Sat Nov 28, 2009 5:24 pm

Kufizimi endonucleases
-Restriktionsendonucleasen-
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: ADN:Ndertimi-Diskutime

Mesazh nga Vizioner prej Sat Nov 28, 2009 5:27 pm

Sinteza e Përgjithshëme ADN-se
-DNA-Synthese-
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: ADN:Ndertimi-Diskutime

Mesazh nga Vizioner prej Sat Nov 28, 2009 5:56 pm

Struktura e substancave te trashegimnise!-per me shume, te interesuarit, klikoni ne linkun poshte ku mund ti shikoni dhe ne film!-
http://ne.lo-net2.de/dna/start.htm
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: ADN:Ndertimi-Diskutime

Mesazh nga ely prej Sat May 08, 2010 5:57 pm

waw vizioner.......shume pune e bukur dhe e detajuar-komplimenti
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: ADN:Ndertimi-Diskutime

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi