Forumi Evolucion

Gezuar Diten e Veres

Shko poshtë

Gezuar Diten e Veres

Mesazh nga Sennia prej Sun Mar 14, 2010 1:01 pm


GEZUAR DITEN E VERES..kete dite qe na sjell gjithnje buzeqeshje, argetim, feste...
Ju uroj nje vere sa me te bukur dhe te hareshme... Smile

Koha sot eshte e shkelqyer


Edituar për herë të fundit nga Sennia në Sun Mar 14, 2010 1:02 pm, edituar 1 herë gjithsej
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 26

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Gezuar Diten e Veres

Mesazh nga Sennia prej Sun Mar 14, 2010 1:02 pm

avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 26

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Gezuar Diten e Veres

Mesazh nga Vizioner prej Sun Mar 14, 2010 1:15 pm

Sot Festa e Verës. Jo vetëm bollokume..!

Vetëm bollokume në Elbasan? Jo! Sot, Dita eVerës festohet kudo në të gjithë Shqipërinë dhe pse elbasanllinjtë kanë ekskluzivitetin e kësaj feste, e cila vetëm para katër vjetësh është shpallur ditë feste kombëtare.

Festa, sipas etnologëve, është një festë pagane dhe i ka gjurmët e saj tek arbëreshët e italisë, të cilët festonin këtë ditë, pasi sipas tyre toka në këtë ditë të gjitha gjallesat zgjohen nga gjumi dhe fillojnë të rigjenereohen dhe të zhvillohen.

Për vite me radhë kjo festë, shtëpinë e festimit e ka patur ne Elbasan, nga i cili na vijnë dhe bollokumet, simboli i kësaj feste. E megjithatë as ballokumet nuk mjaftojnë më për ta mbajtur festën brenda kufijve të Elbasanit. Për ata të cilët nuk kanë vendosur ende të shkojnë apo jo për të festuar ne Elbasan, mund të festojnë shumë mirë dhe duke qëndruar në kryeqytet apo qytetet e tyre.


_________________
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Gezuar Diten e Veres

Mesazh nga Eria prej Sun Mar 14, 2010 1:28 pm

Gezuar Festen e Veres dhe vini doren ne zemer,na nisni ndonje ballokume me DHL :D

_________________
Nje dite qe bosh vjen dhe une nuk jam me ty..nje dite qe koha s kthen...dhe une te dua ty....per mua je ti.....nuk ka me tjeter veeend...jooooo
avatar
Eria
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 430
Reputation : 4
Anmeldedatum : 14/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Gezuar Diten e Veres

Mesazh nga Vizioner prej Sun Mar 14, 2010 1:36 pmBollokumet qe ka bere Sennia, me duret e veta, per te gjithe Antaret e Forumit! kiss

_________________
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Gezuar Diten e Veres

Mesazh nga Sennia prej Sun Mar 14, 2010 1:41 pm

Vizioner shkruajti:

Bollokumet qe ka bere Sennia, me duret e veta, per te gjithe Antaret e Forumit! kiss

po vetem foto pa komente mjaftonte Laughing :flower:
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 26

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Gezuar Diten e Veres

Mesazh nga Eria prej Sun Mar 14, 2010 1:43 pm

Sennia me DHL nis dot gje ti :D...ose me Western Union :P

_________________
Nje dite qe bosh vjen dhe une nuk jam me ty..nje dite qe koha s kthen...dhe une te dua ty....per mua je ti.....nuk ka me tjeter veeend...jooooo
avatar
Eria
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 430
Reputation : 4
Anmeldedatum : 14/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Gezuar Diten e Veres

Mesazh nga thjeshtesi prej Sun Mar 14, 2010 2:10 pm

I uroj Shqipetareve ane e mbare vendit dhe jasht tij Gezuar diten e veres.
Nje urim te veçante kam per te gjithe Elbasanllinjt te cilet, e ruajten kete tradicjon kaq te vjeter... gezuar
avatar
thjeshtesi
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 28
Reputation : 0
Anmeldedatum : 17/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Gezuar Diten e Veres

Mesazh nga thjeshtesi prej Sun Mar 14, 2010 2:12 pm

Senia sapo pyeta dike cfare jane bollokumet... dhe ja me doli perpara fotoja jote... Si i behet qe ti provoj...? na dergo menyren e te gatuarit te pakten Smile
avatar
thjeshtesi
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 28
Reputation : 0
Anmeldedatum : 17/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Gezuar Diten e Veres

Mesazh nga Eria prej Sun Mar 14, 2010 2:18 pm

Thjeshtesia :D....Jane te veshtira per tu bere....me mire hahen...po ideja eshte ku do ti gjejme...

_________________
Nje dite qe bosh vjen dhe une nuk jam me ty..nje dite qe koha s kthen...dhe une te dua ty....per mua je ti.....nuk ka me tjeter veeend...jooooo
avatar
Eria
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 430
Reputation : 4
Anmeldedatum : 14/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Gezuar Diten e Veres

Mesazh nga Sennia prej Sun Mar 14, 2010 9:25 pm

thjeshtesi shkruajti:Senia sapo pyeta dike cfare jane bollokumet... dhe ja me doli perpara fotoja jote... Si i behet qe ti provoj...? na dergo menyren e te gatuarit te pakten Smile

Thjeshtesi, tani e pash postimin tend, une nuk jam elbasanllije, edhe nuk i di mire ti bej, dje bollokumet i bera me mamin. Ne i beme keshtu:

Tretim gjalpin rreth 400 gr gjalp me nje kile sheqer, sheqer te bluar. I perziejme rreth 15 min , pastaj hedhim 7 kokrra veze nje e nga nje . Pasi jane tretur mire per rreth cerek ore hedhim 1 kg miell mistri te bluar imet. I perzijem prap mire derisa merr nje mase pak a shume te mbledhur. Pasaj i merr me luge dhe ne taven e lyer me gjalp i hedh sipas formes. i pjek pastaj ne furre, me duket se 200 grade.
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 26

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Gezuar Diten e Veres

Mesazh nga shpirti binjak prej Sun Mar 14, 2010 9:31 pm

Gezuar Diten e Veres te gjithe elbasanllijve kudo qe jane sjellte kjo dite mbaresi dhe shendet per ju dhe familjet tuaja .Qofte dite e hajrit.
avatar
shpirti binjak
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 60
Reputation : 0
Anmeldedatum : 09/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Gezuar Diten e Veres

Mesazh nga Nela prej Mon Mar 15, 2010 12:27 am

GEZUARE DITEN E VERS! Smile
JU UROJE CDO TE MIRE TJU SJELL KY VITE.. :D
avatar
Nela
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 538
Reputation : 0
Anmeldedatum : 26/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dita e Verës, mijëra në rrugët e kryeqytetit

Mesazh nga Vizioner prej Mon Mar 15, 2010 12:23 pm


_________________
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Gezuar Diten e Veres

Mesazh nga Lilly prej Mon Mar 15, 2010 3:10 pm

Gezuar diten e Veres te gjitheve,mos harroni te vini veroret ne duart tuaja se une do ju vej vajzave :D ,dhe kur te vine dallendyshet hiqini.

_________________
Lumturi nuk do te thote te besh ate qe do por te duash ate qe ben.
avatar
Lilly
Global Moderator
Global Moderator

Anzahl der Beiträge : 751
Reputation : 10
Anmeldedatum : 13/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Gezuar Diten e Veres

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi