Forumi Evolucion

Problem i thjeshte

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtë

Re: Problem i thjeshte

Mesazh nga ely prej Tue Apr 06, 2010 7:30 pm

inat zilja gabim
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Problem i thjeshte

Mesazh nga Lilly prej Tue Apr 06, 2010 10:12 pm

Bravo ely kiss

_________________
Lumturi nuk do te thote te besh ate qe do por te duash ate qe ben.
avatar
Lilly
Global Moderator
Global Moderator

Anzahl der Beiträge : 751
Reputation : 10
Anmeldedatum : 13/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Problem i thjeshte

Mesazh nga ely prej Wed Apr 07, 2010 6:53 pm

thnx shume xhan
edhe se me ke ndihmuar shummmmmmmmeeeeeee pa ndihmen tende sdo te arrija....ufffi!!!
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Problem i thjeshte

Mesazh nga ely prej Wed Apr 07, 2010 7:01 pm

nje probleme nga mua pa llogaritje thjeshte llogjike:
eshte nje shtepi dy kateshe ne katin e dyte ka tre dhoma me tre drita(llampa)-por instalimet elektrike jan bere gabim çelsat e drites jane ne katin e pare (dmth tre çelsat ndezes) ti ke te drejte te besh cte duash me çelsat por ke te drejte te ngjitesh vetem nje here siper te shikosh o te besh cte duash siper .
si e gjen çelsin ndezes te cdo llampe perkatese??
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Problem i thjeshte

Mesazh nga Sennia prej Wed Apr 07, 2010 9:10 pm

je lart dhe sheh nese ndonjera nga llambat eshte e ndezur, nese eshte e ndezur nje llambe zbret posht dhe sheh cili celes eshte i ndezur, dhe ndez nje celes tjeter ngjitesh lart dhe e ve re cila drite u ndez, kur zbret posht zbulon celesin te cilin i perket drita e pandezur.

nese kur je lart jane ndezur 2 drita, zbret posht dhe sheh celesin qe eshte i perket drites se pandezur, dhe dy te tjereve qe jane ndezur njerin e fik, shkon lart dhe zbulon cila drite u fik i perket atij celes dhe drita tjeter celesit qe mbetet.

nese je lart dhe jane ndezur te trija ose fikur te trija..nuk kam ndonje mendim :D
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 26

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Problem i thjeshte

Mesazh nga ely prej Wed Apr 07, 2010 9:22 pm

jo sennia ti ke te drejte te ngjitesh vetem nje here lart!pergjigjaj nuk eshte kjo
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Problem i thjeshte

Mesazh nga ely prej Wed Apr 14, 2010 7:30 pm

ok po ju jap zgjidhjen

ndizen dy celsa dhe lihen per 5 minuta ndezur fiket njeri dhe ngjitesh siper shikon driten ndezur dhe kupton se cili celes eshte sepse e ke lene te ndezur prek llampat dhe ajo qe eshte e ngrohte ka per celes ate qe ke fikur llampa e ftohte eshte e celsit qe nuk ke ndezur.
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Problem i thjeshte

Mesazh nga Sennia prej Wed Apr 14, 2010 8:36 pm

ely shkruajti:ok po ju jap zgjidhjen

ndizen dy celsa dhe lihen per 5 minuta ndezur fiket njeri dhe ngjitesh siper shikon driten ndezur dhe kupton se cili celes eshte sepse e ke lene te ndezur prek llampat dhe ajo qe eshte e ngrohte ka per celes ate qe ke fikur llampa e ftohte eshte e celsit qe nuk ke ndezur.

uau sdo me shkonte mendje fare ketu.. interesante ely Smile
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 26

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Problem i thjeshte

Mesazh nga ely prej Tue May 04, 2010 10:06 pm

une kam qeshur kur e kam degjuar shpresoj te ju argetoje edhe juve dhe ta gjeni:
nje punore banonte ne te 60-ine kate .Kure shkone ne pune merre ashensorine deri ne kate te pare dhe iken.Kure kthehete nga puna merre ashensorine deri ne katene e 20-te del nga ashensori dhe ngjete shkallete deri ne katine e 60 te!
pse?
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Problem i thjeshte

Mesazh nga Sennia prej Wed May 05, 2010 11:49 am

ely shkruajti:une kam qeshur kur e kam degjuar shpresoj te ju argetoje edhe juve dhe ta gjeni:
nje punore banonte ne te 60-ine kate .Kure shkone ne pune merre ashensorine deri ne kate te pare dhe iken.Kure kthehete nga puna merre ashensorine deri ne katene e 20-te del nga ashensori dhe ngjete shkallete deri ne katine e 60 te!
pse?


e kam degjuar kete para shume kohesh...

ky punetori ishte i shkurter dhe nuk arrinte dot te shtypte butonin e 60..keshtu kur ngjitesh arrinte deri tek 20 :D
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 26

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Problem i thjeshte

Mesazh nga ely prej Wed May 05, 2010 4:55 pm

hahahhahahahha-po sennia pergjigje e sakte ,une dje e degjova dhe kam qeshur me lot....(sepse e imagjinoja ne maj te gishtave te arrinte 20....hahahhahah kiss
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Problem i thjeshte

Mesazh nga ely prej Sun May 23, 2010 11:45 pm

Eshte nje gjeagjeze e shpikur nga i madhi Albert Einstein,i cili pasi e perhapi afermoi se vetem 2% e popullates do ishte ne gjendje ta zgjidhte...

Me ndihmoni ta zgjidh? atehere...

Ne nje rruge jane 5 shtepi te lyera me 5 ngjyra te ndryshme.
Ne cdo shtepi jeton nje person me shtetesi te ndryshme,
Cdo padron shtepie pi nje pije te ndryshme,
pi duhan te nje marke te ndryshme dhe mban nje kafshe te ndryshme.

PYETJA: KUJT I PERKET PESHKU?

Te dhena:

Anglezi jeton ne nje shtepi te kuqe
Suedezi ka nje qen
Danezi pi caj
Shtepia jeshile eshte ne te majte te shtepise se bardhe
Padroni i shtepise jeshile pi kafe
Personi qe pi duanin Pall Mall ka zogj
Padroni i shtepise se verdhe pi cigare Dunhill's
Burri qe jeton ne shtepine qendrore pi qumesht
Norvegjezi jeton ne shtepine e pare
Njeriu qe pi cigare Blends jeton afer atij qe ka mace
Burri qe ka kuaj jeton afer burrit qe pi Dunhill's
Burri qe pi cigare Blue Master pi birra
Gjermani pi cigare Prince
Norvegjezi jeton afer shtepise blu
Burri qe pi cigare Blends ka nje fqinje qe pi uje.
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Problem i thjeshte

Mesazh nga zeshkane prej Mon May 24, 2010 10:08 am

Ely ma lodhe koken me mengjez Wink...

Ja pergjigja ime (natyrisht nuk e di se eshte e sakte, se po te beja pjese ke 2% e popullates se zgjuar do dihej ajo pune lol)

-Anglezi jeton ne nje shtepi te kuqe, pi qumesht, Pall Mall dhe ka zogj

-Suedezi jeton ne nje shtepi te bardhe, pi birre, Blue Master dhe ka qen.

- Danezi jeton ne nje shtepi blu, pi çaj, Blends dhe ka kuaj.

- Norvegjezi jeton ne nje shtepi te verdhe, pi uje, Dunhill dhe ka mace.

-Gjermani jeton ne nje shtepi jeshile, pi kafe, Prince dhe ka .....PESHK Wink
avatar
zeshkane
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 108
Reputation : 3
Anmeldedatum : 17/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Problem i thjeshte

Mesazh nga Sennia prej Mon May 24, 2010 2:44 pm

Zeshkane urime!!!

Problemin e zgjidha edhe une dhe ne fund pash qe kishim te njejtat rezultate, keshtu u sigurova dhe u ndjeva mjaft mire Smile

Atehere

Ne shtepine e pare jeton norvegjezi i cili pi uje, cigare Dunhill, ka shtepi te verdhe dhe ka mace
Ne shtepine e dyte jeton Danezi i cili ka shtepi blu, ka kuaj dhe pi cigare blends
Ne shtepine e trete(qendrore) jeton anglezi i cili po qumesht, ka shtepi te kuqe, ka zogj, pi cigare pall mall.
Ne shtepine e katert jeton Suedezi, i cili ka qen, pi cigare blue master , pi birra dhe ka shtepi te bardhe.
Ne shtepine e peste jeton gjermani i cili ka shtepi jeshile, pi cigare prince , pi kafe dhe i mbetet te kete Peshk.
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 26

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Problem i thjeshte

Mesazh nga ely prej Mon May 24, 2010 9:41 pm

Bravo Bravo Bravo
ja k keputur kot Albert Einstein ketu ka te zgjuara jemi rrace shqipètare neve bravo te dyjave!

kiss
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Problem i thjeshte

Mesazh nga zeshkane prej Tue May 25, 2010 9:13 am

ha ha ha Alberi pa T (per ata qe i kujtohet "Shi ne plazh" ) s'ka pas rast ti njohi shqiptaret dhe zgjuarsine e tyre ...
kiss
avatar
zeshkane
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 108
Reputation : 3
Anmeldedatum : 17/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Problem i thjeshte

Mesazh nga ely prej Fri May 28, 2010 4:00 pm

mua sme kujtohet Sad se di edhe ne e kam pare kete film! uffiiii !!!!
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Problem i thjeshte

Mesazh nga zeshkane prej Fri May 28, 2010 4:46 pm

E dashur Ely, "Shi ne plazh" eshte komedi dhe per moshen time kanonike eshte aq e njohur sa dhe "Pallati 176"...
avatar
zeshkane
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 108
Reputation : 3
Anmeldedatum : 17/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Problem i thjeshte

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi