Forumi Evolucion

A e kemi ne dore fatin tone?

Shko poshtë

A e kemi ne dore fatin tone?

Mesazh nga Sennia prej Sat Mar 13, 2010 9:45 pm

Kjo eshte nder pyetjet themelore qe bejme ne njerezit.A jemi ne zot te jetes sone, fatit tone? Apo jemi te varur nga nje qenie supreme(Zoti) ?
Nese eshte keshtu, perse Zoti na ndeshkon kur ai vet e ka shkruar fatin tone?ashtu sikunder pretendojne fete.
Nese e kemi ne ne dore jeten tone, te ardhmen tone, perse shpesh nuk na shkojne gjerat ashtu sikunder duam?

Si mendoni???
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e kemi ne dore fatin tone?

Mesazh nga Eria prej Sat Mar 13, 2010 9:52 pm

Njeriu ne fakt mund te doje dhe kerkoje shume gjera per vete,por sesa realizohen kjo varet pastaj...Une besoj,por nuk besoj se fati eshte i shkruar,ashtu sikunder nuk besoj qe duhet te jesh njeri i mire,te besh vetem te mira dhe do kesh jete te qete...Kane bere prinderit e mi plot te mira,kam bere une plot te mira,dhe per te gjitha keto u denova rende...Nuk besoj ne fat,se ndryshe do demoralizohesha...do humbisja besimin edhe ne vete...Vete e kemi ne dore,por asgje nuk behet sic duam ne,se ka dhe faktore te tjere qe ndikojne,nuk jemi vetem ne..ne jemi nje pjesez e bashkevepruesve...

_________________
Nje dite qe bosh vjen dhe une nuk jam me ty..nje dite qe koha s kthen...dhe une te dua ty....per mua je ti.....nuk ka me tjeter veeend...jooooo
avatar
Eria
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 430
Reputation : 4
Anmeldedatum : 14/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e kemi ne dore fatin tone?

Mesazh nga Sennia prej Sat Mar 13, 2010 10:06 pm

Eria po thua vet e kemi fatin ne dore por jeta nuk varet nga ne sepse ndikojne faktore te tjere??

Kurse une jam pak konfuze ndaj kesaj:si shpjegohet se shume persona dine te ardhmen?Sic ka ndodhur psh me Nostradamusin dhe te tjere. Kur keta kane ditur te ardhmen, kjo do te thote qe ajo ka qene e vendosur me pare??????
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e kemi ne dore fatin tone?

Mesazh nga Eria prej Sat Mar 13, 2010 10:38 pm

Po jo moj kush tha qe vertete e kane ditur te ardhmen ata..eshte thjeshte ceshtje interpretimi..Poezirat e Nostradamusit jane interpretuar mbasi kane ndodhur gjerat,ja e shikon kjo me kete,perputhen bashke...dhe Nostradamusi e paska parashikuar qe do ndodhte...Ne kete pike jam skeptike une...fatin e bejme ne...nuk eshte i bere per ne

_________________
Nje dite qe bosh vjen dhe une nuk jam me ty..nje dite qe koha s kthen...dhe une te dua ty....per mua je ti.....nuk ka me tjeter veeend...jooooo
avatar
Eria
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 430
Reputation : 4
Anmeldedatum : 14/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e kemi ne dore fatin tone?

Mesazh nga Sennia prej Sun Mar 14, 2010 4:47 pm

Dola pak nga filozofia megjithate po e mbaroj mendimin tim..Qofte nostradamusi apo edhe te tjere eshte vertetuar qe ata dine per te ardhmen, Ne jemi qenie shume "injoran" mendo qe perdorim me pak se 7 % te trurit tone..ka kaq shume gjera qe mendja jone racionale nuk i koncepton dot.
Nese ne do ta krijonim vet te ardhmen tone, atehere nuk do te ekzistonin "faktore te jashtem", "ashtu ishte situata" etj, pra nuk eshte ne doren tone, por e gjithckas ku ne bejme pjese.
cdo gje ndodh ne persosmeri..kjo eshte e habitshme nese e ve re.

Ndoshta per kete arsye ne nuk jemi te lire, nuk mund te jemi te lire ne per sa kohe nuk jemi ne gjendje ti krijojme vet te gjitha situatat dhe mjetet e nevojshme per te realizuar ate qe duam.

Cfare jemi ne???? Ne jemi rezultat i krijimit...bashkeveprimit. Jemi te ndertuar nje grumbull qelizash, ku cdo njerea prej tyre ka funksionin e saj..dhe teresia e tyre na krijon ne. Jane neuronet tona krijojne mendimet tona...ne nuk krijojme dot, ne jemi te krijuar!
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e kemi ne dore fatin tone?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi