Forumi Evolucion

Mona Liza, zbulohet enigma.

Shko poshtë

Mona Liza, zbulohet enigma.

Mesazh nga Sennia prej Fri Mar 12, 2010 5:00 pm

Deri ne kohet e fundit eshte spekuluar qe piktura e Mona Lizes paraqet autoportretin e Leonardo Da Vincit. Poashtu kane spekuluar qe eshte gruaja e tij....
Sot te gjitha keto spekulime mund te hedhim poshte pasiqe eshte zbuluar fshehtesia e personalitetit te Mona Lizes. Duke u bazuar ne teknologjine me te re, njer shkenctar francez e ka vertetuar qe Gioconda ishte femer. Jo vetem qe ishte femer, mirepo poashtu ishte shtatzene apo pas shtatzanise!!! Ne baze te hulumtimeve kompjuterike ne gjeometrine e Mona Lizes eshte vertetuar kjo teze. Poashtu fakt tejter eshte qe robat te cilat i posedon ishin karakteristike per femrat shtatzene.
Emri i saj i vertete eshte Liza Gerradini dhe ishte gruaja e nje tregtari nga Firenza te quajtur Francesco Del Giocondo.
Edhe pse eshte zbulur personaliteti i saj, ende nuk kane arritur ta kuptojne buzeqeshjen e saj misterioze, e cila eshte e famshme ne tere boten. Tash shtrohet pytja "Pse apo kujt po i buzeqesh?"
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mona Liza, zbulohet enigma.

Mesazh nga Sennia prej Fri Mar 12, 2010 5:02 pm

Mona Liza është një portret i shekullit XVI është pikturuar në vaj mbi një panel plepi në Firence nga Leonardo da Vinçi gjatë Rilindjes italiane.Ky është portreti më i famshëm në botë.
Piktura është një portret gjysmë gjatësi dhe përshkruan një grua. Shprehja e fytyrës e të cilës është përshkruar shpesh si enigmatike dhe dykuptimësi e shprehjes së kujdestares së fëmijëve. Mona Liza e ka marrë emrin Lisa del Giocondo, një anëtar i familjes Gherardini të Firences e cila ishtë gruaja e një tregtari të pasur mëndafshi fiorentin Francesco del Giocondo. Piktura ishte autorizuar për shtëpinë e tyre të re dhe për të të festuar lindjen e djalit të tyre të dytë, Andrea. Identitetin kujdestare fëmijësh ishte konstatuar në Universitetin e Heidelberg në vitin 2005 nga një ekspert biblioteke që zbuloi një shënim të vitit 1503 shkruar nga Agostino Vespucci.
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mona Liza, zbulohet enigma.

Mesazh nga Vizioner prej Fri Mar 12, 2010 5:50 pm

Mona Liza është një nga pikturat me të famshme te Botës e pikturuar nga Leonardo da Vinci.

Fotoja eshte pikturuar në një panelplepi e cila është 76,8 cm × 53 cm dhe ndoshta-mendohet qe e ka origjinën nga fillimi pranverës 1503 deri në verë 1505. Studime te tjera kane percaktuar-mendojnë një periudhë të formimit midis 1502 dhe 1503. Disa Experte mendojne se eshte prerë në të dy anët (shih shtyllat majts dhe djathtas të piktures) por, qe kundershtohet nga te tjere.

Tani kjo Pikturë qendron e varur në Louvre - Paris.

_________________
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mona Liza, zbulohet enigma.

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi