Forumi Evolucion

A ka ekzistuar vertet qytetrimi i peste i lashte ?

Shko poshtë

A ka ekzistuar vertet qytetrimi i peste i lashte ?

Mesazh nga Sennia prej Thu Mar 11, 2010 4:16 pm

Arkeologet kinez kane zbuluar afer lumit te verdh nje qytetrim te 5 te lasht nga 4 qytetrimet e lashta qe njohim jane Mesopotamia – Egjipti - India dhe ai pran lumit te verdhe ky zbulim do te hedh drite mbi perandorin e verdhe.

Enet trikembore

Huang-Ti ndertoi enet trikembore ato nuk perdoreshin per ushqime as per ti ngrohur ato brendesia e tyre ishte mbushur me shpirtra.

Legjenda kineze thote se enet perfaqsonin dragonjt qe fluturonin lart siper reve, keto ene perdoreshin dhe per komunikim ne largesi sepse ato ishin te drejtuar nga ylli Regulus .

Lao Ce dhe Huang-Ti

Mbase perandori i verdh i ka kaluar dituri dhe fuqi te fsheura Lao Ces.
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi