Forumi Evolucion

Perse ju shperben filozofia?

Shko poshtë

Perse ju shperben filozofia?

Mesazh nga Sennia prej Wed Mar 10, 2010 4:57 pm

Jepni argumentat tuaja...
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Perse ju shperben filozofia?

Mesazh nga Sennia prej Wed Mar 10, 2010 5:08 pm

Une do te thoja qe filozofia nuk na sherben shume ne jeten tone te perditshme sesa ne botkuptimin tone, menyren se si e shohim kete bote.
Filozofia eshte adhurim ndaj dijes, dhe lind atehere kur tek njeriu lind shqetesimi. filozofia=shqetesim
Shqetesimi behet baze primare per kerkimin e te vertetave..te verteten e ekzistences sone.

Per jeten, filozofia na sherben ta kuptojme sadopak ate, si dhe veshtiresite e saj ne menyre qe ta justifikojme jeten tone...te kuptojme jeten!-ky eshte qellimi yne edhe pse nuk mund ta arrijme ate plotesisht.

Filozofia te nxit dyshimin...te ben te kerkosh te verteten ne kete jete te genjeshter...

Filozofia na ben te kuptojme domethenien NJERI dhe na shpeton prej HICIT....
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Perse ju shperben filozofia?

Mesazh nga archer prej Wed Mar 10, 2010 5:14 pm

me pelqeu shume argumetimi jot senia...por te sugjeroj mos zhytesh si shume ne filozofi...sepse kur te kuptosh domethenien NJERI kushedi cfare ka ndoshur deri atehere Bravo
avatar
archer
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 7
Reputation : 0
Anmeldedatum : 10/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Perse ju shperben filozofia?

Mesazh nga Sennia prej Wed Mar 10, 2010 5:23 pm

archer shkruajti:me pelqeu shume argumetimi jot senia...por te sugjeroj mos zhytesh si shume ne filozofi...sepse kur te kuptosh domethenien NJERI kushedi cfare ka ndoshur deri atehere Bravo

me sa shoh, vetem rreshtin e fundit paske lexuar apo kuptuar. Cdo njeri ka filozofi te tijen, pasaj zhytja ne te i klasifikon pak ...Gjithsesi jam dakort se nuk duhet te zhytemi shume se edhe mbytesh, por te mendosh nuk eshte keq!
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Perse ju shperben filozofia?

Mesazh nga archer prej Wed Mar 10, 2010 5:26 pm

jo une te gjithin e lexova dhe te pergezova per argumentin qe ke dhene por me pak fjale..................sme pelqen filozofia..
avatar
archer
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 7
Reputation : 0
Anmeldedatum : 10/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Perse ju shperben filozofia?

Mesazh nga Sennia prej Sat May 01, 2010 9:51 pm

Kam lexuar dicka te Oshos, mendoj se jep dicka te medha per te kuptuar mire filozofine :

Filozofia e logjika nuk mund te shkoje pertej subjektivitetit , sepse ato jane vetem perpjekje intelektuale, sepse funksionojne pertej mendjes. Mendjen nuk mund ta zberthesh, nuk mund te shkosh pertej saj...Shkenca eshte objektive, filozofia dhe logjika jane subjektive.
avatar
Sennia
Moderator
Moderator

Anzahl der Beiträge : 852
Reputation : 4
Anmeldedatum : 09/03/2010
Alter : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Perse ju shperben filozofia?

Mesazh nga ely prej Sun May 09, 2010 3:27 pm

avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Perse ju shperben filozofia?

Mesazh nga ely prej Sun May 09, 2010 3:30 pm

zoti dhe njeriu
kur ne i flasim zotit jemi besimtare---kur dikush thote se i ka folur zoti eshte nje skicofreniko.....
avatar
ely
Anëtar
Anëtar

Anzahl der Beiträge : 239
Reputation : 6
Anmeldedatum : 31/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Perse ju shperben filozofia?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi