Forumi Evolucion

FCB:"Farmville" -mashtrime-Kujdes

Shko poshtë

FCB:"Farmville" -mashtrime-Kujdes

Mesazh nga Vizioner prej Tue Feb 02, 2010 12:20 pmHamburg (dpa) - Kjo tingëllon i pafajshëm dhe idilik: rastin e lojës lojtarët Internet bimore luleshtrydhe Farmville dhe pemë, mjeljeje lopë dhe për të ndërtuar një shtëpi në fermë. Në Facebook rrjeti online, loja shpejt u bë një dukuri masive.

Gati 75 milionë fermerë nga të gjitha pjesët e botës virtuale, kultivimin e tyre pak pjesë të Internet-tokë - dhe në rritje. Por në botën e kot Farmville nuk është gjithë gaz, mbikëqyrësve të konsumit paralajmërojnë Datensammelwut e agjencisë, disa lojtarë të raportuar nga tërheqjet llogari të paautorizuar.

Kompania amerikane e internetit Zynga duket i befasuar nga suksesi i lojës filloi vetëm në qershor 2009. Ai kishte pritur në fund të vitit, ndoshta rreth pesë milionë përdorues, tha themeluesi Marc Pincus në një intervistë. Por, lojra si përvojë Farmville e këtij lloji në rrjetet online vetëm një bum. Zynga mund kallajxhi me një akuariumi (Fishville), kujdes Pets (Petville), drejtuar një restorant (World Cafe), ose të luftojnë përmes krimit (Mafia Wars).

Playfish është një konkurrent me lojëra të ngjashme si gangsterë City, PET Shoqëria ose Vendi Story në fillim. Në nëntor, lojërat kompjuterike zhvilluesi i saj elektronike Arteve mori Playfish. Përveç çmimin e blerjes së Rreth 275 milionë dollarë amerikanë paguar EA për rreth 25 milionë dollarë amerikanë dhe pasuritë e tjera me kusht pagesa të tjera deri në 100 milionë dollarë amerikanë për rezultate të caktuara në sy.

Botëve virtuale jep operatorëve me të holla shumë e vërtetë. Në Farmville, për shembull, ju mund të fitojë në fillim të vërtetë të lirë me kujdes, "pikat përvojë" dhe fitojnë të holla virtuale të blerë fara dhe kafshët shtëpiake. Prandaj, fermeri duhet të kontrolloni rregullisht me bimë të tij, ndryshe ata shkojnë. Kërkuar-pas çështje të tilla si një shtëpi, por ju merrni më të shpejtë në qoftë se ju keni Farmville për llogarinë e parave të vërtetë, karta krediti ose të mbushur deri në shërbimin pagesën Paypal.

Edhe pse shumica e lojtarëve të shpenzojë shuma të vogla, ajo vjen së bashku shumë. Zynga ka detyruar të dhënave të veta më shumë se 230 milionë lojtarë në vetvete. Sipas New York Times ", kompani në vit, rreth 250 milionë dollarë amerikanë dhe zë rritet me shpejtësi. Ruse të kryera investitor Digital Sky Teknologjitë e Komunikimit - ndër të tjera në Facebook - kohët e fundit vuri 180 milion dollarë amerikanë në fillimin. Gjuhë Sharp talleshin, e cila duhet të jetë për shkak të entuziazmit për "Mafia Wars".

Tregu i përgjithshëm për vegla lojë virtuale në SHBA vetëm është llogaritur në një miliard dollarë amerikan - dhe mund të rritet deri në 2013, sipas ekspertëve në pesë miliardë dollarë. Në Azi, kjo duhet tashmë të jetë rreth pesë miliardë.

Por kritikët dyshim nëse çdo gjë shkon më në, botëve të pastër neat online. Sun Partner i praktikave të biznesit Zynga dyshimtë duhet të ketë aplikuar. Ata e ofruara për përdoruesit e Farmville-para nëse software (Frankfurt: SOWJ.F - News), ose telefoni qelizë ring tones blerë. Kritikët si IT blog TechCrunch pa pas atë një abonim-kurth. TechCrunch themelues Michael Arrington solli afat për sistemin, "ScamVille" - qyteti mashtrim. Në Shtetet e Bashkuara po kryen një veprim klasës padi kundër Facebook, dhe Zynga. Përcaktimi lojrave ndal praktikave në kushtet e regjistrimit.

Emocionuese kjo është edhe çështje e privatësisë. Kushdo që shikon ndeshjen në ngarkesat Facebook profilin e tij, lejon hyrjen Zynga midis gjërave të tjera, për të zotëruar informacionin e profilit, fotografi dhe informacion në lidhje me miqtë. "Deklarata e privatësisë është nganjëherë shumë e paqartë dhe ruan ofruesi të drejtë, si edhe si" i marrë të gjitha ", thotë Henry Krasemann nga Qendra e Pavarur për Mbrojtjen e Drejta e Schleswig-Holstein.

Kompania ka krijuar një profil të përdoruesit, për të cilat ajo është e përbërë nga disa burime të të dhënave: Disa "gazeta, burime të internetit të tilla si blogs, shërbimet mesazh, lojra Zynga dhe" përdoruesit e tjerë të Zynga, siç thuhet në faqen e internetit të kompanisë. Së bashku me shfletuesin informacion në faqet e internetit, vizitoi këto të dhëna janë përdorur për reklamat në shënjestër. Sipas ligjit gjerman është e diskutueshme, nëse nuk e paligjshme, thotë Krasemann, si dhe ruajtjen e përhershëm të të dhënave nga Zynga.

25-vitin-amtare e vjetër e Mynihut Tschochner Anna ka lindur si një bujk punëtor. Shumë nga shokët e tyre u bashkuan në Facebook, nga ndonjëherë-aktivitetet e nevojshme dhe mesazhet e statusit, loja ka qenë gjithmonë i pranishëm në faqen kryesore të rrjetit të tyre - për Tschochner ajo ishte një lojë të kënaqshme. Pastaj Zynga por rezervuar paratë e tyre nga llogaria Paypal tri herë, edhe pse ajo nuk kishte dhënë pëlqimin e tyre. Ndoshta një mbikëqyrje. Zynga foli për Reuters në bazë të kërkesës nr. Tschochner kanë qenë paralajmëruar miqtë e tyre para Facebook lojës. Holla juaj është shëruar, gruaja e re, edhe pse kjo është kënaqësi e tyre në Farmville, megjithatë kaloi me kujdes.
---------
p.s. mundohuni t'a shqiperoni vete! Faleminderit
avatar
Vizioner
Admin
Admin

Anzahl der Beiträge : 1299
Reputation : 16
Anmeldedatum : 21/11/2009
Ort : Frankfurt

http://www.alb-derflatv.blogspot.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: FCB:"Farmville" -mashtrime-Kujdes

Mesazh nga Lilly prej Tue Feb 02, 2010 6:59 pm

Faleminderit per informacionin Vizoner,shume i vlefshem.Smile
avatar
Lilly
Global Moderator
Global Moderator

Anzahl der Beiträge : 751
Reputation : 10
Anmeldedatum : 13/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi